۳۳
۰
۰

سهم 29 درصدی آذربایجان غربی از تولید عسل کشور

سهم 29 درصدی آذربایجان غربی از تولید عسل کشور
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۲۹ درصد عسل کشور در زنبورستان‌های این استان تولید می‌شود.

اخبار زنبورداری آذربایجان غربی - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران به نقل از دنیای اقتصاد، سیدفضل‌الله قریشی افزود: آذربایجان غربی با یک میلیون کندو و کلنی زنبور عسل، سال گذشته توانست ۱۹۴۰۰ تن عسل تولید کند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۲۹ درصد عسل کشور در زنبورستان‌های این استان تولید می‌شود.

سیدفضل‌الله قریشی افزود: آذربایجان غربی با یک میلیون کندو و کلنی زنبور عسل، سال گذشته توانست ۱۹۴۰۰ تن عسل تولید کند.

وی اضافه کرد: این استان سال گذشته با افزایش تولید به میزان ۵ درصد نسبت به سال ۹۲ توانست برای چندمین سال متوالی مقام نخست کشور را در تولید عسل به خود اختصاص دهد. معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد:

به گزارش عسلنا، این استان دارای ۹۰۶ هزار کندوی مدرن و ۹۴ هزار کندوی بومی است و از نظر تعداد کندوی مدرن مقام نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

قریشی اضافه کرد: میانگین تولید عسل در این استان از هر کندوی مدرن ۷/ ۲۱ کیلوگرم و از هرکندوی بومی ۵/ ۷ کیلوگرم است.

به گزارش عسلنا، صندوق حمایت از زنبورداری کشور سال گذشته حدود ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار زنبورداران قرار داد و امسال این صندوق در نیمه اول سال ۵ میلیارد تومان تسهیلات به فعالان این بخش اختصاص داده است.

در حال حاضر در این استان از هر کندوی زنبور عسل حدود ۱۰ تا ۱۲ گرم ژله رویال نیز تولید می‌شود .

هم‌اکنون در استان چهار کارخانه بسته‌بندی اتوماتیک و هشت کارگاه بسته‌بندی عسل در شهرستان‌های خوی، ارومیه، سلماس، مهاباد و اشنویه فعال است.

صدور دفترچه زنبورداری، صدور مجوزهای کوچ به استان‌های دیگر، معرفی به بانک‌های عامل برای دریافت اعتبارات و برگزاری کارگاه‌های آموزشی به منظور بهره‌وری بیشتر از خدمات از جمله اقدامات جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی در حمایت از تولید عسل استان است.

آذربایجان‌غربی با بیش از ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار هکتار مرتع و مناطق کوهستانی و جنگلی یکی از استان‌های مستعد تولید عسل در کشور به شمار می‌رود و زنبورداران استان با کسب مهارت و توانایی لازم برای تولید این محصول، بازارهای داخلی و خارجی خوبی را پیدا کرده‌اند.

۰
۰
منبع https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-901315
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید