۳
۰

دستاوردهای زمستان 99؛ بیمه تأمین اجتماعی زنبورداران یک گام تا اجرایی شدن | 32 هزار تن نهاده شکر برای زنبورداران تأمین شد

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور در گفتگو با عسلنا، تشریح کرد
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور در گفتگو با عسلنا، تشریح کرد
مهندس میرمحسن موسویان، از گنجاندن مصوبه بیمه تأمین اجتماعی زنبورداران در تبصره 14 لایحه بودجه 1400 و همچنین تأمین 32 هزار تن نهاده شکر موردنیاز برای زمستان گذرانی زنبورداران را دو دستاورد بسیار مهم اتحادیه سراسری زنبورداران در زمستان 1399 توصیف کرد و از تعامل سازنده با سازمان دامپزشکی برای حل مشکل باقیمانده سموم و دارو در عسل‌های تولیدی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، مهندس «میرمحسن موسویان» مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران در گفتگو با عسلنا، پیرامون مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده طی زمستان 99 و دستاوردهای حاصل‌شده در زمینه توسعه زنبورداری کشور، سخن به میان آورد و گفت: اولویت‌های متعددی در دستور کار اتحادیه سراسری زنبورداران ایران بوده است که شاخص‌ترین آن پیگیری تأمین 32 هزار تن نهاده شکر زنبورداران برای زمستان گذرانی بوده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران، تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری اتحادیه سراسری، مکاتبات معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و شخص وزیر جهاد کشاورزی، معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌ویژه دکتر نیکزاد نایب‌رئیس مجلس این نهاده در 2 مرحله تأمین شد.

وی با بیان اینکه مرحله نخست این سهمیه در چارچوب 15 هزار تن نهاده باقیمت مصوب 6650 تومانی تأمین شد و از طریق اتحادیه سراسری هماهنگ شد تا با همکاری و مساعدت اتحادیه‌های استانی و تعاونی‌های شهرستانی به‌سرعت بین زنبورداران متقاضی توزیع شود افزود: در این رابطه به فاصله‌ای کوتاه پس از پایان توزیع مرحله نخست و باوجود محدودیت شدید توزیع نهاده استراتژیک شکر، 17 هزار تن سهمیه مرحله دوم نیز درخواست شد که تا امروز موافقت با اصل تأمین میزان شکر اخذشده، اما با توجه به بحث قیمت تعیین‌شده، در کنار تفکیک استانی برای صدور حواله‌ها، رایزنی‌ها برای رسیدن به قیمتی متعادل در این مرحله از توزیع شکر ادامه دارد.

بیمه زنبورداران یک گام تا اجرایی شدن

به گزارش عسلنا، موسویان بابیان اینکه در کنار این مهم، پیگیری بیمه تأمین اجتماعی زنبورداران کشورمان که پس از سال‌ها سکوت و تعلیق از دستور کار و توجه متولیان امر خارج‌شده بود ادامه داد: خوشبختانه باوجود اعلام بسیاری از معذوریت‌های اقتصادی و نقدینگی دولت و کشور، اما با پیگیری ویژه این خواسته به‌حق زنبورداران کشور، با همراهی و حمایت ویژه دکتر نیکزاد در مجلس شورای اسلامی در کنار حسن همکاری و درک اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درنهایت برای نخستین بار بیمه تأمین اجتماعی زنبورداران نیز در تبصره 14 لایحه بودجه 1400 گنجانده شد.

وی اظهار امیدواری کرد با تداوم و همدلی همه زنبورداران، نمایندگان و خود دولتمردان در زمینه اجرای این مصوبه نیز گام‌های مهمی در سال 1400 در این زمینه برداشته شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران در زمینه عوامل مؤثر در کسب این توفیقات باوجود تراکم مشکلات پیش روی دولتمردان و قانون‌گذاران عنوان کرد: ازآنجاکه هر توفیقی مرهون همت و تلاش در چارچوب برنامه‌ریزی است؛ اتحادیه سراسری در فصل تازه فعالیت خود در کنار رایزنی‌های گسترده با متولیان امر در دو قوه تصمیم‌ساز و تصمیم گیر از فلسفه وجودی کار تیمی نیز استفاده کرد.

وی در ادامه پیرامون چگونگی تحقق این موضوع مهم برای زنبورداران به چند عامل مؤثر مانند مکاتبات وزیر جهاد کشاورزی، معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان تعاون روستایی ایران، ابتکار عمل‌های خلاقانه در ایجاد کمپین جمع‌آوری امضا برای درخواست بیمه تامین‌اجتماعی زنبورداران، مذاکره با اعضای کمیسیون کشاورزی و تلفیق مجلس، مذاکره با روسای کمیسیون حمایت از جهش تولید و همچنین مساعدت دکتر نیکزاد نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که باوجود مشغله و ترافیک شدید کاری در هیئت‌رئیسه، زنبورداران را به‌خوبی درک و حمایت کردند.

تسهیل تردد زنبورداران کوچ رو

به گزارش عسلنا، موسویان ضمن تشکر از اصحاب رسانه که در این زمینه پیشران خبری و انعکاس‌دهنده مطالبات به‌حق زنبورداران زحمتکش در مناطق دورافتاده اقصی نقاط کشور هستند اظهار کرد: البته این تازه آغاز راه اتحادیه سراسری زنبورداران ایران است و کارهای بسیار زیاد روی زمین‌مانده که باوجود معذوریت‌های شیوع کرونا، به شدت در حال پیگیری است.

وی در ادامه به نمونه‌ای از کارهای در دست اقدام و پیگیری به تلاش مستمر برای تسریع در حل دردسرهای دریافت «کد یکتا» برای کوچ زنبورداران به دلیل موانع اجرایی کردن یک قانون مصوب بدون حضور و مشورت زنبورداران در سال‌های گذشته اشاره و اضافه کرد: در این رابطه پس از مذاکراتی که با دکتر «حمید نجار» مدیرکل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور صورت گرفته، مقررشده است تا به‌صورت موقت، راهکار صدور کد یکتا از طریق اتحادیه استانی مبدأ و مقصد صورت گیرد تا پس از تدوین برنامه مناسب عملیاتی و رفع مانع قانونی زنبورداران به دلیل تعدد کوچ بیش از عشایر، از این محدودیت مشکل‌آفرین معاف شوند.

تعامل سازنده با سازمان دامپزشکی برای حل مشکل باقیمانده سموم و داروها

به گزارش عسلنا، مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران، در ادامه ابراز کرد: به حل موانع اجرای دقیق و درست استانداردهای حداقلی و همچنین پیگیری اجرای تدابیر ارزنده دکتر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور برای اجرای طرح کنترل باقیمانده‌های در عسل (NRP) نیز ازجمله برنامه‌هایی است که پیگیری خواهد شد. کما اینکه تحقق این دست ایده‌ها نظیر همین NRP در فراورده‌های دامی کشور که عسل نیز ازجمله آن‌هاست، می‌تواند به تسهیل صادرات عسل‌های برداشتی زنبورداران از زنبورستان که تأمین استانداردهای مدنظر اتحادیه اروپا و حتی کشورهای همسایه در محصول ارائه‌شده ضروری است، بیانجامد.

البته وی این نکته را نیز در خصوص تعامل و همکاری با سازمان دامپزشکی کشور به سخنان خود اضافه کرد که اتحادیه سراسری زنبورداران ایران در تدارک تدوین راهکارهای مبارزه و کنترل بیماری‌های زنبورعسل در سطح کشور است که پس از تدوین و ابلاغ وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران درعین‌حال بر اهمیت عدم تکیه کردن صرف به برداشت و عرضه عسل برای مدیریت اقتصادی یک زنبورستان تأکید کرد و افزود: تولید فراورده‌های جنبی زنبورعسل مانند ژل رویال، بره موم، زهر زنبور و ... می‌تواند در کنار توسعه برندینگ محصولات صادراتی و همچنین عرضه عسل در بسته‌بندی‌های مناسب به افزایش قدرت اقتصادی زنبورداران و اتکای بیشتر آن‌ها به منابع درآمدی و کسب ارزش‌افزوده بیشتر از صرف یک محصول عسل کمک بسیار مؤثری کند.

بیمه فراگیر زنبورداران و مقابله با عسل‌های دست‌ساز

به گزارش عسلنا، وی مقابله با تولید و فروش عسل‌های تقلبی در بازار با وسوسه عرضه عسل‌های پرمخاطره دست‌ساز و به‌اصطلاح «زنبورندیده» را که امنیت و سلامت شهروندان کشورمان و همچنین اعتبار محصول حاصل‌شده از زنبورعسل را تهدید می‌کند ازجمله برنامه‌های در دستور کار اتحادیه در سال 1400 برشمرد و گفت: در این رابطه با تدارکات در دست انجام اتحادیه سراسری زنبورداران و مساعدت برخی ارگان‌ها مانند سازمان دامپزشکی کشور در تلاش هستیم تا از طریق آزمایشگاه مرجع برای اتحادیه زمینه کنترل عسل‌های تولیدی و توزیعی در بازار و مقابله با آنچه به‌صورت تقلبی و دست‌ساز و با وسوسه عرضه عسل ارزان‌قیمت در حال توزیع است این دغدغه مهم مردم و زنبورداران را برطرف سازیم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران همچنین از رایزنی‌های صورت گرفته جهت عقد تفاهم‌نامه بیمه فراگیر زنبورعسل میان اتحادیه سراسری زنبورداران و صندوق بیمه کشاورزی خبر داد و گفت: در صورت ملاحظه مطالبات اصلی و مهمی که به کلنی‌های زنبورداران خسارت وارد ساخته و می‌سازد، این تفاهم‌نامه نیز به امضا خواهد رسید. /

۳
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید