۳
۰

ستادهای گرده افشانی در استان ها احیا شود/ ارزش گرده افشانی زنبور عسل ایرانی 110 برابر ارزش تولید عسل است

گفتگوی عسلنا با مدیر عامل اتحادیه زنبورداران مازندران:
گفتگوی عسلنا با مدیر عامل اتحادیه زنبورداران مازندران:
سید محی الدین میرمحمدی با تاکید بر احیای ستادهای گرده افشانی و کمیته های فنی زنبور عسل در استان ها و شهرستان های کشور برای توسعه صنعت زنبورداری ، گفت: ارزش گرده افشانی زنبور عسل در جهان 143 و در ایران حدود 110  برابر ارزش تولید عسل است که این مسئله مهم باید مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، استان مازندران از قطب های موفق پرورش زنبور عسل و تولید محصولات این حشره مفید در کشور است و به کانونی برای تولید عسل های خاص و پرطرفدار در کشور تبدیل شده استف در آستانه روز جهانی زنبور عسل با مهندس «سید محی الدین میرمحمدی» مدیر عامل اتحادیه زنبورداران استان مازندران به گفتگو نشستیم.

به گزارش عسلنا، ایشان  از 15 سال پیش عضو هئیت مدیره تعاونی زنبورداران شهر ساری بوده و به عنوان نائب رئیس در چند دوره فعالیت کرده است. اکنون نیز به عنوان عضو هئیت مدیره شرکت تعاونی زنبورداران شهر ساری  و مدیر عامل اتحادیه زنبورداران استان مازندران مشغول هستند.

وی همچنین به عنوان نماینده مازندران در صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور نیز فعالیت می کند و یک دوره نیز عضو هئیت مدیره اتحادیه سراسری زنبورداران کشور بودند.

تحصیلات ایشان تا مرحله فوق لیسانس همگی در رشته های مرتبط با زنبورداری بوده است. میرمحمدی،  از مدیران متخصص و کارآزموده ای است که دانشگاه و مدارج علمی را به میدان تجربه عملی پیوند زده است.

  • عسلنا: جناب مهندس میرمحمدی، تصویری از فعالیت های مختلف زنبورداری استان مازندران و میزان تولیدات این استان ارائه دهید؟

استان مازندران با آب و هوای مناسبی که دارد به استانی مستعد برای پرورش زنبور عسل تبدیل شده و به سبب پوشش گیاهی منحصر به فرد در این اقلیم، عسل های متفاوتی تولید می شود.آب و هوای مناسب، باغات و شالیزارهای فراوان، جنگل های بکر هیرکانی ، کوهستان و ییلاقات و دشت های سرسبز، سبب شده تا تنوع تولیدات عسل در مازندران نسبت به سایر مناطق بیشتر و مطلوب تر باشد.

مقام اول در تنوع عسل کشور به استان مازندران تعلق دارد و انواع عسل های تک گل، عسل مرکبات که عسل خاص این استان است و عسل یونجه و کلزا نیز به طور تخصصی در این استان تولید می شود.

عسل چهل گیاه ، عسل گون و آویشن نیز در ارتفاعات بالادست استان تولید می شود و عسل بهارنارنج که بهترین نوع عسل مرکبات است و در فصل بهار تولید می شود، از نظر کیفیت و عطر از محصولات بسیار خاص و پر طرفدار است.

چه تعداد  کلنی و زنبوردار در استان مازندران فعالیت می کنند؟

حدود700 هزار کلنی عسل در مازندران وجود دارد و بیش از 6500 نفر به طور مستقیم به زنبورداری در این استان می پردازند، متوسط کلنی های هر زنبوردار حدود 100 کندو است که بیشترین تعداد زنبوردار متعلق به بابل و بندپی است.سواد کوه  نیز در زمره شهرهای دارای زنبورداری و تعداد بالای کلنی است و در کل 15 تعاونی زنبورداری در این استان در زیر مجموعه اتحادیه زنبورداران استان مازندران، از شرق تا غرب استان فعالیت می کنند.

از نظر سایر محصولات غیر عسلی زنبور ، تولیدات به چه صورت است؟

الحمدلله در سال های اخیر با تبلیغات و آموزش های خوبی که برای رهایی از تک محصولی انجام شده، استان مازندران نیز از تولید سایر محصولات زنبور عسل عقب نمانده و شروع به فعالیت هایی برای تولید گرده گل و ژل رویال به شکل انبوه کرده است.

 در تولید بره موم و زهر زنبور، تولید و فعالیت کمتر بوده ولی اتحادیه در خصوص تولید این محصولات نیز کلاس های آموزشی فراگیر داشته و سعی داریم در استان در آینده نزدیک این تولیدات را نیز توسعه دهیم. سازمان جهاد کشاورزی و فنی حرفه ای نیز با همکاری اتحادیه کلاس های آموزشی و کارگاه های ترویجی خوبی در استان برگزار کردند.

این توسعه محصولات جانبی زنبور عسل سبب نگاهی نو توسط زنبورداران و اهالی این صنعت به زنبورداری و سبب پیگیری تولید و فروش بیشتر این محصولات شده که تولید و فروش گرده گل و ژل رویال رشد زیادی در استان داشته است.

در آستانه روز جهانی زنبور عسل هستیم و استان مازندران هم استانی دوستدار طبیعت است، چه پیام و صحبتی در خصوص این روز دارید؟ از اهمیت زنبور عسل در چرخه طبیعت و فرهنگ سازی برای این روز بگویید؟

در وهله اول زنبور عسل یک حشره گرده افشان است و قبل از صحبت درباره تولید عسل باید این مزیت های طبیعی زنبور عسل در بقای طبیعت و گرده افشانی و کمک به تولید بذر و دانه مد نظر قرار گیرد. متاسفانه این  مسئله مهم در کشور هنوز جا نیفتاده است و اهمیت گرده افشانی بر همه مسلم نشده است. ارزش گرده افشانی زنبور عسل 143 برابر ارزش تولید عسل است که از نگاه بسیاری مسئولین و تصمیم گیران مغفول مانده است.

طی بررسی های کارشناسی در ایران هم ارزش گرده افشانی زنبور های عسل 110 برابرتولید عسل است و این اهمیت بالا مزید بر توجه بوده و باید بدانیم اگر زنبور عسل در مراتع ایران نباشد ، دشت ها و باغات ، حبوبات و نباتات از بین می روند و باید نگاه جدیدی به زنبور عسل و این حشره ریز مفید داشت که متاسفانه برخی از مسئولین فقط ریزی این حشره را می‌بینند و به بزرگی کارها و فواید آن و عملکرد درشت آن توجه ندارند و نادیده می گیرند و بر ماست که تبلیغ بیشتری کنیم و برای اهمیت این موجود و حفظ آن فرهنگ سازی کنیم.

توصیه شما برای احیای اهمیت زنبور عسل چیست؟

ستادهای گرده افشانی که تاکید وزارت جهاد کشاورزی است در استان ها و شهرستان ها باید احیا شود تا فعالیت این ستادها و کمیته فنی زنبور عسل، همکاران در جهاد کشاورزی و اتحادیه ها این اهمیت را تبیین کرده و با احیای این ستاد و کمیته فنی به توسعه زنبورداری و احیای گرده افشانی اصولی و بازنگری بر قوانین مربوطه برای بهره مندی زنبوردار از گرده افشانی چاره اندیشی کنند.این دو کارگروه توانایی حل بسیاری از مشکلات را دارند.

برای آگاهی باغداران، زارعین ، زمین داران و کشاورزان از اثرات گرده افشانی و اینکه خود را رقیب زنبوردار ندانند چه باید بکنیم؟

کشاورزان باید این نگاه رقابت و دشمنی با زنبورداران را ترک کنند و بدانند که گرده افشانی این موجودات سبب بهبود محصولات و بالارفتن راندمان کیفیت و تولید آنها خواهد شد و نگاه سنتی و شایعات و شنیده ها را رها کرده و از اهل علم و متخصصین تحقیقات اصولی کنند.

در سم پاشی ها کشاورزان باید زنبوردار را مطلع کنند و از سموم و کودهای استاندارد در فصل های مناسب  و با اطلاع رسانی استفاده کنند. باید فرهنگ سازی در اتحادیه ها و تعاونی ها صورت پذیرد و جهاد کشاورزی موظف است که در این مورد اطلاع رسانی کند ، باید سمومی را معرفی کند که برای حشرات گرده افشان مضر و کشنده نباشد و به شدت از استفاده از حشره کش ها و سم پاشی غیر اصولی جلوگیری، نظارت و مراقبت نموده و با افراد خاطی که سبب برهم خوردن نظم اکوسیستم می شوند مقابله و برخورد کنند. متاسفانه با تهدید این سموم مرگبار، زنبوردارها از تولید عسل مرکبات هراسان شدند و در اسکان کلنی ها در کنار باغات مرکبات احتیاط و تردید دارند./

پایان بخش اول / ادامه دارد...

۳
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید