۰
۰

پیش‌بینی برداشت نزدیک به یک‌تن عسل بهاری در نهاوند

پیش‌بینی برداشت نزدیک به یک‌تن عسل بهاری در نهاوند
سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند گفت: این شهر به علت وجود تنوع کشت هایی نظیر کلزا، گشنیز، آفتابگردان و باغات فراوان دارای جایگاه نخست تولید عسل در برداشت سال گذشته با تولید بیش از ۳۰ درصد عسل استان بوده است

اخبار زنبورداری همدان - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران به نقل از ایسنا، علی کمالی‌نژاد اظهار کرد: خوشبختانه در سال گذشته با وجود ۴۳۷ نفر زنبوردار حرفه ای بومی و مهاجر، دارای ۱۳۳ هزار کلنی و تولید  ۱۱۰۰ تن عسل در شهرستان رتبه نخست این طلای شیرین را در سطح استان از نظر میزان تولید، تعداد بهره بردار و کلنی داشتیم.

وی بیان کرد: با توجه به سرشماری پاییز سال گذشته از کندوهای شهرستان که افزون بر ۸۷ هزار و ۵۸۸ کندوی بومی و با کلنی های زنبورداران مهاجر در سال ۹۹ به بیش از ۱۵۰ هزار کلنی خواهند رسید و پیش بینی می شود با میانگین برداشت ۱۰ کیلوگرم عسل از هر کلنی، ۹۷۶ تن عسل تولید خالص زنبورداران بومی شهرستان و با احتساب تولید مهاجرین به ۱۵۰۰ تن برسد.

کمالی‌نژاد با بیان اینکه پیش بینی تولید ۲۲۵۴ کیلو گرده گل، ۷۶۹۳ کیلو موم، ۱۴۱ کیلو بره موم و سه کیلو ژل رویان را داریم، افزود: طبق ماده ۶ قانون نظام دامپروری کشوری، نیروی انتظامی، جهادکشاورزی و دامپزشکی موظف به حمایت از زنبورداران هستند اما هر گونه جابه جایی کلنی توسط زنبوردار بومی و مهاجر بدون برگه کوچ و مجوز ممنوع است.

وی درباره رعایت حریم و فاصله مطرح کرد: براساس ماده ۵ قانون نظام دامپروری کشور فاصله زنبورداران با کلنی های ۴۰ تا ۱۰۰ کلنی در جنگل ۱۰۰۰ متر و در مراتع متراکم ۵۰۰ متر، زنبورداران داری  ۳۰۱ کلنی به بالا در جنگل ۲۰۰۰ متر و در مراتع  ۱۵۰۰ متر است.

پیش بینی برداشت ۱۵۰۰ تن کلزا در نهاوند

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان نهاوند در ادامه اعلام کرد: دانه روغنی کلزا با مصرف آب بسیار پایین با وجود ۴۵ درصد روغن در دانه آن باعث افزایش ۲۵ درصد تولید محصولات در سال های بعدی می شود.

به گزارش عسلنا، وی گفت: متأسفانه در سال زراعی قبلی رغبت کشاورزان نهاوندی به کشت کلزا به علت قیمت خرید پایین و عدم تأمین کمباین برای برداشت به موقع کم بوده اما در سال جدید کشاورزان این محصول را به عنوان یک محصول استراتژیک پذیرفته اند که با خرید تضمینی، تأمین بذر مورد حمایت دولت قرار گرفته است.

کمالی نژاد بیان کرد: کلزا کشتی کم آب بر بوده که در تناوب زراعی با سایر محصولات نقش بسزایی داشته و باعث کنترل علف هرز و بهبود ساختمان خاک  کشاورزی می شود.

وی یادآور شد: تأمین به موقع کمباین و خرید تضمینی این محصول در سال جاری رغبت کشاورزان به کشت ۵۳۰ هکتار کلزا که ۶۰ درصد کلزای کشت شده در سطح استان را شامل می شود را دربرداشته که پیش بینی می شود تحویل ۱۵۰۰ تن کلزا به کارخاجات روغن کشی را داشته باشیم.

۰
۰
منبع https://www.isna.ir/news/99021611639/
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید