۰
۰

بسته اخبار کوتاه زنبورداری - 29 تیر 99

بسته اخبار کوتاه زنبورداری - 29 تیر 99

در این مطلب 2 خبر کوتاه مربوط به صنعت زنبورداری را مرور می کنیم.

بیرجند رکورد دار تولید عسل در خراسان جنوبی

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بیشترین عسل تولیدی خراسان جنوبی مربوط به شهرستان بیرجند است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فضائلی راد مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، گفت: بیشترین عسل تولیدی خراسان جنوبی مربوط به شهرستان بیرجند است و پارسال بیش از ۱۷۷ تن عسل در استان تولید شد.

او افزود: با توجه به شرایط موجود پیش بینی می‌شود امسال میزان برداشت عسل نسبت به پارسال تغییری نداشته باشد.

فضائلی راد اظهار کرد: پایش بیماری‌های زنبور‌ها در فصل بهار و تابستان انجام می‌شود.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به سرشماری پاییز سال ۹۷ عنوان کرد: در این سال ۶۴۶ زنبورستان در استان وجود داشته است.

او تصریح کرد: پارسال تعداد ۷۵۴ زنبورستان در استان مشغول به فعالیت بوده است.

عسل ترکیبی از قند، آنزیم‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و آمینو اسید‌ها است و با وجود فروکتوز بالا، اگر در حد اعتدال مصرف شود، خواص بسیاری برای سلامتی دارد.

در خراسان جنوبی انواع عسل‌ها شامل عسل زرشک، عناب، آویشن، گشنیز، اسطوخودوس، چهل گیاه، کلپوره، مرکبات، یونجه و گون تولید می شود.

آغاز برداشت عسل بهاره از ۲۰۰ هزار کلنی

هزار و ۵۰۰ تن عسل از زنبورستان‌های خراسان شمالی امسال برداشت می‌شود.

همچنین به گزارش عسلنا به نقل از ایرنا، مدیر امور طیور،زنبور عسل و پرورش کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی استان آغاز برداشت عسل بهاره از ۲۰۰ هزار کلنیگفت: برداشت عسل بهاره از ۲۰۰ هزار کلنی در زنبورستان‌های مناطق آغاز شده و پیش بینی می‌شود امسال هزار و ۵۰۰ تن عسل بهاره برداشت شود.

علیرضا صادق افزود:بر اساس آمارگیری زنبورستان‌ها در سال گذشته هزار و ۹۵۵ زنبوردار در استان فعالیت دارند.

وی گفت: از کلنی ها‌ی موجود در استان سالانه بیش از دو هزار و ۸۰۰ تن عسل، ۷۷ کیلوگرم ژله رویال، ۱۰ هزار کیلوگرم گرده گل و ۵۵۰ کیلوگرم بره موم تولید می‌شود.

صادق اضافه کرد: با توجه به خشکسالی و تغییرات اقلیمی، خروج از تک محصولی، ارتقا دانش زنبورداران و توجه به توسعه تولید سایر فرآورده‌های زنبور عسل از قبیل ژله رویال، گرده گل، زهر زنبور، بره موم و افزایش بهره وری از برنامه‌های این سازمان است.

خراسان شمالی از نظر تولید زهر زنبور رتبه اول، از نظر بهره وری و میانگین تولید به ازای هر کلنی رتبه چهارم و از نظر تولید گرده گل رتبه نهم کشوری را دارد.

۰
۰
منبع https://www.iribnews.ir/00BXuI,https://www.yjc.ir/00V3jJ
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید