۱۵
۱
۰

آذربایجان غربی رکوردار تولید عسل در کشور

آذربایجان غربی رکوردار تولید عسل در کشور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این استان با تولید ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن عسل امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.

اخبار زنبورداری آذربایجان غربی - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران و به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، رسول جلیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و شرایط آب و هوایی مناسب، وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی از قطب‌های مهم برای پرورش زنبورعسل در سطح کشور به شمار می‌آید.

جلیلی افزود: بر اساس آخرین آمارگیری انجام یافته استان آذربایجان‌غربی با تولید ۲۷ درصد عسل کل کشور، چندین سال متوالی مقام نخست کشوری را به خود اختصاص داده است. او اضافه کرد: میانگین تولید از هرکندوی مدرن ۱۷ کیلو گرم واز کندو‌های بومی ۵/۵ کیلوگرم می‌باشد و در مجموع در سطح استان تعداد یک میلیون و ۲۳۴ هزار کندوی مدرن و ۱۱۰ هزار کندوی بومی وجود دارد.

جلیلی خاطر نشان کرد: شهرستان خوی با داشتن بیش از ۳۹۰ هزار کندو و تولید بیش از ۱۰ هزار تن عسل، مقام اول استان را با تولید بیش از ۵۰ درصد عسل تولیدی به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار عسلنا رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر تعداد بهره برداران این صنعت که به طور مستقیم فعالیت دارند ۶۱۶۵ نفربوده و تعداد ۵۲۵۰ نفر به صورت فصلی در زنبورستان‌ها مشغول به کار هستند.

اشتغال دائم و فصلی بیش از ۱۱ هزار نفر در صنعت زنبورداری استان آذربایجان غربی

جلیلی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار سرشماری زنبورستان‌های آذربایجان غربی ۶ هزار و ۱۶۵ نفر بهره بردار به صورت مستقیم و پنج هزار و ۲۵۰ نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می‌آورند.

او خاطر نشان کرد: با فرهنگ سازی وآموزش‌های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده‌های زنبورعسل براساس آمارگیری‌های انجام شده، مقدار ۹۲ کیلوگرم ژله رویال ودو هزار و ۲۱۲ کیلوگرم گرده گل، ۷۰۴ هزار و ۴۲۵ کیلو گرم بره موم و ۱۲ هزار و ۷۳۲ کیلو گرم موم از زنبورستان‌های استان تولید وبه بازار مصرف عرضه شده است که به نوبه خود یکی از راه‌های پر درآمد برای زنبورداران محسوب شده ودر اشتغال زایی سهم بسزایی را دارد.

به گزارش خبرنگار عسلنا او همچنین با بیان اینکه این استان دارای یک اتحادیه قوی و فعال بنام اتحادیه تولید کنندگان عسل است، خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی با ۱۶ تعاونی زنبور داری تحت پوشش در تهیه و توزیع نهاده‌های زنبورداری فعالیت چشم گیری را دارد و با وجود چهار کارخانه بسته بندی عسل به صورت مدرن و اتوماتیک در شهرستا ن‌های ارومیه، خوی و مهاباد و نیز با داشتن ۶ کارگاه بسته بندی عسل در شهرستان‌های مختلف در فراوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.

جلیلی افزود: از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های این استان در بخش زنبورداری می‌توان به تولید سایر فرآورده‌های زنبور عسل از جمله ژل رویال، بره موم، موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد.

۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید