۴۱
۰
۰

صرفه جویی در مصرف آب و نگه داری زنبورها برای مقابله با اثرات گرمایش زمین 

هدف‌گذاری استارت آپ‌های تونس؛
هدف‌گذاری استارت آپ‌های تونس؛

اخبار زنبورداری تونس - به گزارش واحد بین الملل پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، گرم شدن کره زمین تأثیر قابل توجهی بر کشاورزی در برخی از کشورهای آفریقای شمالی داشته است؛ به عنوان مثال، در تونس بر اساس گزارش سال 2016 سازمان غذا و کشاورزی، پیش بینی شد که خشکسالی ها در 10 سال آینده منابع آب ملی را تقریباً 30 درصد کاهش خواهد داد. این سازمان معتقد است که این ذخایر کاهش یافته منجر به کاهش قابل توجهی در پوشش گیاهی می‌شود و در نتیجه حشرات گرده افشان مانند زنبورهای عسل کمتر می‌شوند.

طبق آمار آژانس ملی حمایت از سرمایه گذاری های کشاورزی، سال گذشته، این کشور 12 هزار زنبوردار داشت. به منظور حفاظت از آینده، دولت تونس استارت آپ‌هایی برای یافتن راه حل‌هایی برای مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوا تربیت کرده است.

به گزارش خبرنگار عسلنا خالد بوچوچا، مهندس سی و سه ساله و مدیرعامل IRIS Technologies است که از سال 2011 شروع به توسعه نوآوری در محیط زیست کرده است. وی به اینسپایر خاورمیانه می گوید: "پدر من زنبوردار است و در زمستان تعداد زیادی زنبور عسل از دست دادیم که دلیل آن افزایش میزان رطوبت بود، به همین دلیل ایده ای در مورد ساخت یک سیستم تهویه مطبوع برای کندوی عسل طراحی کردم."

وی با بودجه 30 هزار دلاری دستگاه الکترونیکی را به نام "زنبور هوشمند" راه اندازی کرد که روزانه زنبورهای عسل را رصد می کند و اطلاعات را از طریق گوشی های هوشمند برای کشاورزان ارسال می کند. طرح وی در میان کشاورزان محلی سر و صدای بسیاری ایجاد کرد و موجب شد که بوچوچا سال گذشته 50 هزار دلار فروش داشته باشد.

ولید الحمدی، زنبوردار محلی در این رابطه می گوید: "تولید عسل قبلا با استفاده از دستگاه سازماندهی نشده بود و قبلا نمی دانستیم که زنبورهای عسل چقدر می توانند عسل تولید کنند، اما با این دستگاه آگاهی از میزان عسل آسان شده است."

به گزارش عسلنا در سال 2018، گزارش بانک جهانی اظهار داشت که بیش از نیمی از آب مصرفی آفریقای شمالی بیش از میزان طبیعی است. یاسر بوود، مهندس نرم افزار چهل ساله و مدیرعامل شرکت Ezzayra است که با سرمایه‌ای بالغ بر 150 هزار دلار، فناوری صرفه جویی در مصرف آب را برای کشاورزان توسعه داد. بوود از چهار سال پیش با اجرای این پروژه توانسته تاکنون به 100 مزرعه تونس خدمات دهد.

نرم افزار شامل حسگرهای الکترونیکی است که در خاک محل رشد گیاهان تعبیه و در محل اتصال به پمپ های آب قرار می گیرد. برای سهولت و به روزرسانی منظم از طریق تلفن می توان به داده ها دسترسی داشت.
بوود می گوید: " در برخی موارد موفق شدیم در برخی از مزارع مصرف آب را به نصف کاهش دهیم."

به گزارش خبرنگار واحد بین الملل عسلنا، از سال 2015، دولت تونس در کنار 12 شرکت تازه کار، از استارتاپ هایی مانند Bououd’s نیز پشتیبانی کرده است. فایکال بن جدید، مدیر انستیتوی زراعت ملی تونس در وزارت کشاورزی می گوید: " این شرکت ها راه حل ها و ایده هایی را در اختیار ما قرار می دهند که می تواند کمک کند تا از برخی مشکلات عمده ناشی از بهره برداری فشرده از زمین و آب عبور کنیم." بن جدید معتقد است که چنین اقداماتی نه تنها به مشاغل جدید کمک می کند، بلکه به مهندسان جوان نیز برای شروع پروژه های خود انگیزه می دهد.

دولت تونس امیدوار است که در سال های آینده، مبتکران بیشتری به منظور کمک به صنعت کشاورزی برای غلبه بر چالش های زیست محیطی، به بخش کشاورزی روی بیاورند تا کشاورزی را به عنوان یک کمک کننده مهم در تولید ناخالص داخلی ملی حفظ کند

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید