۵۷
۱
۰

بیماری گریوز چیست؟ با این بیماری خود ایمن آشنا شویم

بیماری گریوز چیست؟ با این بیماری خود ایمن آشنا شویم

بیماری های خود ایمن به عنوان بیماری هایی که متاسفانه راهکار دقیقی برای درمان ان وجود ندارد نشاخته می شوند. اگرچه محققان تلاش زیادی برای به دست آوردن راهکارهایی برای تسکین چنین بیماری هایی می کنند و به نظر می رسد سال های آتی شاهد بهبود بسیاری از این بیماری ها باشیم. یکی از انواع بیماری های خود ایمن که شاید کمتر اسم آن را شنیده ایم، گریوز است. بیماری گریوز یک اختلال خود ایمن بوده که این اختلال منجر به تغییر و تحولاتی در یکی از مهمترین غده های بدن یعنی تیروئید می شود.

بیماری گریوز باعث پرکاری تروئید و یا تروئید پیش فعال می شود. تروئید یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در قسمت جلویی گردن قرار دارد. وظیفه هورمون های تروئیدی، کنترل چگونگی استفاده بدن از انرژی است و تقریبا همه اعضای بدن بیمار حتی ضربان قلب را هم تحت تاثیر قرار می دهد. شیوع بیماری در خانم ها 10 برابر آقایان است.

فردی که به گریوز مبتلا می شود، سیستم ایمنی بدنش، تروئید را تحت حمله قرار داده و باعث تولید میزان بیش از حد نیاز هورمون های تروئیدی می شود. اگر بیماری گریوز را به حال خود رها کنید و به فکر درمان آن نباشید، باعث بروز مشکلات و بیماری های جدی در قلب، استخوان و عضلات شده و روی سیکل قاعدگی و باروری فرد اثرات مخربی می گذارد. این بیماری حتی ممکن است چشم ها و پوست را هم درگیر کند.

همانطور که گفته شد متاسفانه راهکار خاصی برای درمان گریوز وجود ندارد. همینطور نمی توانیم به صورت دقیق بگوییم چرا یک فرد به این بیماری مبتلا می شود. با این حال خوشبختانه طب سنتی راهکارهایی برای درمان آن دارد. روش درمان گریوز در طب سنتی ایرانی، آلمانی، شرقی و حتی آمریکایی مورد توجه محققان قرار گرفته و تحقیقات گسترده ای نیز بر روی آن شده است.

یکی از روش های پیشنهادی برای درمان گریوز، استفاده از ژل رویال است. ژل رویال به دلیل خواص درونی خود می تواند بر روی این بیماری اثرات مثبتی بگذارد و در کنار دیگر داروها برای درمان گریوز به کار رود. با این حال قبل از استفاده از ژل رویال برای درمان گریوز بهتر است بیشتر با این بیماری آشنا شویم. در مطلبی مجزا به خواص ژل رویال برای درمان گریوز اشاره می کنیم.

بیشتر با ژل رویال آشنا شویم:

ژل رویال چیست؟

چرا هنوز خواص ژل رویال را نمی دانید؟

از روش های مصرف ژل رویال چه می دانید؟

اسرار حیرت انگیز از نقش ژل رویال در کندو

اگر قیمت ژل رویال شما را ناامید کرده، این مطلب را بخوانید

چرا روش های عرضه ژل رویال خاص است؟

داستان ژل رویال از گذشته تا امروز

ترفندهایی برای نگهداری ژل رویال

چه کسانی به بیماری گریوز مبتلا می شوند؟

هم خانم ها و هم آقایان به بیماری گریوز مبتلا می شوند. ولی خانم ها بیشتر از آقایان در معرض مبتلا شدن به این بیماری هستند.  دچار شدن به بیماری گریوز سن مشخصی ندارد و همه سنین ممکن است مبتلا بشوند. با این حال مطالعات اماری نشان داده که بیشتر این بیماری در سنین 20 تا 30 سالگی رخ می دهد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که افرادی که دچار این بیماری شده اند زمینه ژنتیکی در خانواده شان دیده شده پس می توان گفت که این بیماری ژنتیکی است. در تحقیقات نشان داده شده که در بسیاری از موارد خانواده و اقوام بیمار سابقه مبتلا شدن به بیماری های تیروئید یا بیماری های خود ایمنی را داشته اند.

معمولا این بیماری با بیماری هایی مانند ویتیلگو، آدیسون، دیابت نوع یک و لوپوس همراه است. در نتیجه داشتن این بیماری ها نیز می تواند شانس ابتلا به گریوز را افزایش دهد. شدت بیماری گریوز در افراد سیگاری بیشتر است. 

علائم بیماری گریوز

علائم گریوز

علائم گریوز فعالیت بیش از اندازه، احساس گرما یا داغی در اغلب اوقات، لرزش، تعریق و خارش پوست، نامنظم و کوبنده بودن ضربان قلب است. همچنین کاهش وزن علی رغم اینکه فرد بیشتر تمایل بیشتری به غذا خوردن دارد به وجود می آید. البته در افرادی که مسن هستند افزایش وزن دیده شده که در نوع خود جالب است. در برخی از افرادی که مبتلا به این بیماری شده اند اضطراب و بی قراری و بیرون زدگی چشم ها هم دیده شده است.

گریوز علائم دیگری هم دارد که عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • زود رنجی
 • ضعف عضلانی
 • تغییر حرکت روده
 • قاعدگی نامنظم
 • مشکلات مربوط به پوست، مو، ناخن
 • کاهش میل جنسی
 • بزرگی پستان در آقایان
 • به عقب کشیده شدن پلکها
 • افزایش ادرار
 • مشکلات خواب
 • گواتر

علت بیماری گریوز

گریوز به دلیل نقص در سیستم ایمنی بدن که مسئولیت مبارزه با بیماری ها دارد به وجود می آید. اما با این وجود علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده است. سیستم ایمنی بدن برای هدف گرفتن ویروس ها، باکتری ها و ماده های خارجی آنتی بادی تولید می کند. در بیماری گریوز به دلایل نامشخصی آنتی بادی تولید می شود و سلول هایی را که در غده تیروئید را مورد هدف قرار می دهد.

عملکرد تیروئید توسط غده ای کوچک در ساقه مغز کنترل و منظم می شود. آنتی بادی مربوط به بیماری گریوز آنتی بادی گیرنده تیروتروپین همانند هورمون تنظیم کننده هیپوفیز عمل خواهد کرد. تیروتروپین تنظیم طبیعی تیروئید را نادیده گرفته و با این کار باعث پر کاری هورمون های تیروئید می شود.

در بروز بیماری گریوز چه عواملی نقش مهمی دارند؟

عواملی مثل عفونت، ژن ها، استرس، بارداری، جنسیت نقش مهمی در بروز بیماری گریوز دارند. افرادی که مبتلا به این بیماری شدند استعداد ژنتیکی برای ابتلا دارند. در مورد جنسیت هورمون های جنسی نقش مهمی دارند. استرس های روحی شدید باعث ابتلا به گریوز می شود. بارداری بر غده تیروئید اثر دارد و حدود 30 درصد از زنان 12 ماه قبل از بارداریشان به این بیماری مبتلا بودند. عفونت ممکن است آغازگر بیماری باشد، ولی هنوز بیماری خاصی در این رابطه شناخته نشده است.

درمان گریوز در طب نوین

درمان گریوز با دارو و جراحی و ید

هدف ما در درمان بیماری گریوز کنترل فعالیت بیش از اندازه غده تیروئید است. پزشکان تا زمانی که تیروئید پر کار درمان می شود، تپش قلب، تعریق و بی قراری را با استفاده از داروهای بتا بلوکر مثل پروپرانول کنترل می کنند.

شواهد نشان داده که ممکن است پس از درمان تیروئید پر کار توسط ید رادیواکتیو، وضعیت چشم بیمار بدتر از قبل شود. به همین دلیل برخی از متخصصان ترجیح می دهند که این نوع درمان را برای بیمارانی که وضعیت چشمشان وخیم است تجویز نکنند. برخی از مراکز درمان علائم چشمی ناشی از پر کاری تیروئید با استفاده از رادیوتراپی تا اندازه ای موفقیت آمیز بوده است.

برای درمان پر کاری تیروئید ناشی از بیماری گریوز سه روش وجود دارد، درمان دارویی، درمان به روش جراحی و درمان به وسیله ید رادیو اکتیو. انتخاب این روش ها به وسیله پزشک انجام می شود و بستگی به شرایط بیمار دارد.

درمان دارویی با استفاده از داروهای ضد تیروئید خوراکی که شامل متی مازول که برای بیماران با بیماری گریوز به مدت طولانی و برای علل دیگر پر کاری تیروئید به مدت کوتاه انجام می شود. با مقدار مناسبی از دارو کنترل پر کاری تیروئید در عرض چند هفته درمان می شود. متاسفانه این داروها عوارض جانبی هم دارند از جمله بثورات پوستی، خارش، تب و به ندرت التهاب کبد یا کاهش گلبول های سفید خون از جمله آن ها است.

بیماران باید برای شناخت این عوارض آموزش داده شوند و اگر دچار زردی پوست و کهیر یا خارش شدید، تب بالا یا گلو درد شدید شدند باید مصرف این داروها را قطع کنند و به پزشک خود مراجعه کنند. با قطع داروهای ضد تیروئید امکان بازگشت پر کاری تیروئید وجود دارد.

جراحی تیروئید یک درمان دائمی برای تیروئید پر کار است. امروزه جراحی تیروئید کمتر توصیه می شود؛ زیرا نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان دارد و ایجاد مشکلات پس از جراحی از جمله بد فرمی و بد شکل شدن گردن می شود.

درمان با کمک ید رادیو اکتیو باعث از کار افتادن گواتر یا کوچک شدن گره های سمی که تولید کننده هورمون تیروئید باشند می شود. این نوع درمان بدون خطر است و در بالغین با پرکاری تیروئید بطور گسترده استفاده می شود. اشعه تولید شده توسط این مقدار ید باعث تخریب سلول های تیروئید می شود؛ ولی به دلیل اینکه غلظت آن در تیروئید بیش از نقاط دیگر است، اشعه به سایر نقاط بدن آسیب نمی زند. ید رادیو اکتیو بطور خوراکی به بیمار سر پایی تجویز می شود.

درمان گریوز در طب سنتی

همانطور که گفته شد، انواع روش های طب نوین برای درمان گریوز عوارض جانبی زیادی به همراه دارند. به همین علت است که بسیاری از افراد در دنیا برای درمان گریوز به سمت درمان های مکمل روی می آورند. یکی از روش های درمانی مکمل، استفاده از توصیه های طب سنتی است. روش های مختلفی در طب سنتی هم برای تنظیم تیروئید پرکار و هم برای کنترل گریوز وجود دارد.

در مطلبی مجزا به روش های مختلف طب سنتی برای درمان گریوز اشاره خواهیم کرد. با این حال بد نیست به صورت خلاصه برخی از مواد دارویی و روشهای درمانی که توسط متخصصین طب سنتی به عنوان داروهای مکمل تجویز می شود را بشناسید

 • ماساژ گلو با روغن بنفشه، روغن نیلوفر و روغن گلسرخ
 • ماساژ کفت پا و کف دست با حنا
 • تنظیم ساعت خواب و بیداری؛ خواب قبل از ساعت 10 شب و بیداری حدودا ساعت 5 صبح
 • مصرف خاکشیر و تخم شربتی
 • مصرف گیاه خرفه
 • خوردن روزانه توت خشک و برگه زردآلود
 • مصرف میوه هایی مثل هلو، آناناس، سیب، گریپ فروت و لیموشیرین
 • مصرف سبزیجات مثل کلم بروکلی، کلم بنفش و شلغم
 • مصرف حبوبات به ویژه نخود
 • مصرف انجیز تازه و خشک
 • مصرف زیتون
 • بوییدن و خوردن گلاب
 • مصرف دمنوش هایی مثل بادرنجبویه، سنبل الطیب، بابونه، تخم گشنیز و بهارنارنج به صورت تنها یا ترکیبی به نسبت مساوی از همه آن ها
 • ژل رویال طبیعی و اصل
 • و...

البته انتخاب از بین تمامی این توصیه ها برای هر فردی ساده نیست. متخصص طب سنتی بر اساس نیاز شما و شرایط بدنی شما تصمیم می گیرد که این بیماری را با استفاده از برخی روش ها درمان کند. همچنین تجویز برخی از این خوراکی ها نیز وابسته به شرایط شما دارد. به ویژه کاربرد ژل رویال برای درمان گریوز بسیار خاص است و باید به صورت اصولی مورد توجه قرار گیرد.

ویژگی درمان های طبیعی این است که حداقل عوارض جانبی ندارد. البته اگر قصد درمان گریوز با ژل رویال را داشته باشید، باید به موارد منع مصرف ژل رویال توجه کنید. همچنین برخی از داروهای گیاهی و خوراکی های طبیعی ممکن است با داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. در نتیجه سعی کنید به صورت خودسرانه هیچ چیزی مصرف نکنید.

در مطلب دیگری به صورت کامل تر به نکات درمان گریوز در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

سخن آخر

اینکه بدانید گریوز چیست و چه روش هایی برای درمان گریوز وجود دارد، موضوع بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. هرچه سریعتر این بیماری را تشخیص دهید، کنترل آن نیز ساده تر خواهد بود. سعی کنید در صورت ابتلا هم به پزشکان متبحر و هم به متخصصان طب سنتی مراجعه کنید تا سریعتر به نتایج دلخواه برای کنترل و درمان گریوز برسید.

۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید