۶۶
۶
۰

بره موم ماده ای موثر برای مقابله با سارس و کووید 19 - قسمت 1: مقدمه

بره موم ماده ای موثر برای مقابله با سارس و کووید 19 - قسمت 1: مقدمه

همه گیری کووید 19 به خاطر تاثیرش بر اقتصاد و سلامت انسانی بسیار مهم است. کووید 19 بسیار مرگ بارتر از آنفلوانزا و انواع بیماری های دیگر بوده که اخیراً تاثیری جهانی داشته اند و کشورها را وادار می کند اقدامات غیرمعمول اتخاذ کنند. از قبیل محدود کردن سفر، بستن مدارس، مراکز تجارتی و محل های دیگری که بسیاری افراد می توانند در آنجا با هم تماس داشته باشند.

راهکارهای مراقبت بهداشتی مختلفی در تلاش به منظور کاستن تاثیر این بیماری اتخاذ شده اند؛ اما با مطلوبیت محدود، زیرا این ویروس به گسترش ادامه می دهد که اغلب از طریق بیماران بدون نشانه است. متاسفانه، تست ها برای تعیین اینکه آیا مردم دچار عفونت شده یا قبلاً آلوده شده بوده اند به صورت گسترده ای در دسترس نیستند، اغلب گران بوده و معمولاً نتایج به موقع و دقیق فراهم نمی کنند. راه های درمانی مختلفی پیشنهاد و آزمایش شده اند؛ بهرحال، بیشتر آنها نیاز به داده های قوی تری در آزمایش های بالینی دارند پیش از آنکه بتوانند به صورت گسترده و با ایمنی مورد استفاده قرار بگیرند.

جداسازی و اقدامات در خانه ماندن به طرزی مطلوب از کارکنان ضروری حمایت نمی کنند. بویژه پرسنل مراقبت بهداشتی که آلوده شده و با میزان های هشداردهنده ای در حال مردن هستند. الزامات اقتصادی و کارهای دیگر این وضعیت را محدود می کنند که تا چه حد بخوبی و تا چه مدت این اقدامات جداسازی بتوانند به ویژه در کشورهای فقیر و در جامعه هایی مثل حومه ها و حلبی آبادها حفظ بشوند.

وقتی جمعیت ها به تدریج تلاش در برگشتن به وضعیت عادی می کنند، با کاستن فاصله گذاری اجتماعی، و برگشت مردم در حرفه های غیرضرور، بیشتر در معرض ریسک آلودگی قرار می گیرند. دراین سناریو، هر انتخابی که بتواند کمک به تضعیف پیشروی و پیامدهای بیماری کرده، حتی به صورت حاشیه ای هم مفید خواهد بود. دنیا نیاز به چاره های ایمن دارد تا کمک به کاهش تاثیر این بیماری مرگبار بکند.

استفاده از محصولات طبیعی راهکاری مطمئن برای مقابله با کووید 19

محصولات طبیعی، که در طول تاریخ به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند تا کمک به اجتناب و تخفیف بیماری ها بکنند. در میان حق انتخاب هایی هستند که به عنوان یک درمان کمکی برای عفونت سارس– کووید-2 درنظرگرفته می شوند؛ زیرا آنها عموماً ارزان بوده، به طور گسترده در دسترس هستند و بندرت اثرات جانبی نامطلوب دارند. بعضی از این محصولات طبیعی فعالیت ضدویروسی را تایید کرده اند.

یک مزیت مهم استفاده از علاج های طبیعی آن است که مردمی که دارای مشکلات سلامتی دیگری بوده یا کسانی که دارای نشانه های ضعیف مرتبط با انفلوانزا هستند، اما وسیله یا شهامت نداشته که به یک تاسیسات پزشکی پرازدحام بروند، می توانند اقدامات ساده و ارزان اتخاذ کرده تا کمک به کاهش تاثیر عفونت با سارس– کووید-2 بکنند.

با درنظرگیری تعداد عظیم مرگ و میرها و انواع دیگر آسیبی که همه گیری کووید 19 به وجود می آورد، نیازی مبرم برای یافتن درمان هایی وجود دارد که ثابت شده ایمن هستند و به طور بالقوه ای قادر به بازدارندگی از کورونا ویروس، کاهش آلوده کنندگی اش یا تضعیف نشانه های عفونت باشند. دراین راستا، بره موم و اجزای آن به عنوان مواد انتخابی بالقوه ظاهر شده اند که می توانند به کاستن پیامدهای فیزیولوژیکی آسیب شناختی عفونت سارس- کووید – 2 کمک بکنند.

نقش بره موم در درمان سارس، کووید 2 و کووید 19

عفونت توسط سارس- کووید 2، ویروسی که کووید 19 بوجود میاورد، بوسیله پیوند کردن بین پروتئین های خوشه ویروسی و آنزیم 2 تبدیل کننده انژیوتنسین (ACE2) مشخص می شود. فعال سازی پروتئین خوشه ای از طریق پروتئازهایی مثل TMPRSS2 میانجی گری شده که نقش های مهمی در عفونت ویروسی ایفا می کنند.

پس از ورود، متعاقب اندوسیتوز، عفونت کورونا ویروس ایجاد تنظیم رو به بالای PAK1 می کند، کینازی که در تورم ریه، فیبروز ریوی و فاکتورهای مهم دیگر مرگ و میر میانجی گری می کند.

مقادیر فزاینده PAK1 همچنین پاسخ ایمنی انطباقی را فرونشانی کرده، تکثیر ویروسی را تسهیل می کنند. عفونت سارس- کووید 2 وابسته با مقادیر فزاینده شموکین ها و سیتوکین های فعال شده ایجاد کننده تورم است که منجر به رشد ذات الریه ناجور با نقص تنفسی سریع و ناتوانی ریوی می شوند.

نشان داده شده که پدیده های تورمی/ ایمونولوژیکی (مثل سندرم رهاسازی سیتوکین ) در طیف عفونت سارس- کووید 2 مهم هستند. این مکانیسم ها بیش از خود بار ویروسی فی نفسه وابسته با عملکرد بد اندام هستند.

در این راستا، یک مطالعه مشاهده ای بازنگرانه مقادیر سرم بالاتری از سیتوکین های فعال شده ایجاد کننده تورماز قبیل IL-6, IL-1 و TNF-α در بیمارانی با کووید – 19 شدید در مقایسه با افرادی یافت که بیماری ضعیف داشتند.

شواهد قابل ملاحظه وجود دارد که بره موم می تواند نشانه های بیماری های تورمی را بوسیله تاثیرگذاشتن بر چرخه های متابولیک مختلف کاهش داده و تضعیف کند.

اخیراً چندین مطالعه نشان داده اند که عصاره بره موم و بعضی از اجزایش بر علیه چند هدف مهم در زمینه فیزیولوژیکی آسیب شناسی بیماری بوجود آمده توسط سارس کووید 2 عمل می کنند. مثل کاستن بیان TMPRSS2 و کاستن تثبیت جراحی ACE2 که در غیر این صورت ورود ویروس بداخل سلول را تسهیل می کند.

این مورد علاوه بر تنظیم ایمنی مونوسیت ها / ماکروفاژها است (کاهش دهنده تولید و از بین برنده IL-1 beta و IL-6). کاهش فاکتورهای رونویسی NF-KB و JAK2 / STAT3 و بلوک کننده PAK1 که فعالیت های تورمی و فیبروز بوجود آمده توسط کووید – 19را تعیین می کنند.

 مرگ و میرهای مختلف ناشی از این بیماری وابسته با نشانه های شدید کووید 19 بوده و شانس بیشتر بیمارانی که نیاز به مراقبت گسترده دارند، این مرگ و میرهای مختلف شامل افزایش فشار خون و دیابت است. همچنین میزان های مرگ و میر بیماران کووید 19 در افرادی با بیماری قلبی عروقی، بیماری تنفسی مزمن و دیابت بسیار بیشتر هستند.

شواهد قابل ملاحظه وجود دارند که این شرایط می توانند بوسیله درمان با بره موم کم شوند. این شواهد شامل تحقیق در مدل های حیوانی دیابت، افزایش فشار خون و بیماری قلبی عروقی است. بره موم خواصی دارد که به ویژه مرتبط با عفونت سارس کووید 2 هستند. از قبیل تحکیم سیستم ایمنی، تکثیر ویروسی کاهش یافته، و عمل ضد تورمی.

در یک مقاله چند قسمتی تلاش خواهیم کرد به ارائه بررسی های علمی در مورد احتمال اثرگذاری بره موم بر روی درمان بیماری کووید 19 یا پیشگیری از بین بیماری بپردازیم. مطالعاتی که درمان کرونا با بره موم را بیش از اندازه تقویت می کند و بارقه امیدی برای رفع کامل این بیماری پیش روی جهانیان می گذارد. هرچند هنوز نیاز به تحقیقات گسترده تری در این زمینه وجود دارد.

از طریق لینک زیر می توانید مقاله کامل به صورت لاتین را مطالعه نمایید:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7430291 
اطلاعات شناسنامه ای مقاله:
PMCID: PMC7430291
PMID: 32890967
doi: 10.1016/j.biopha.2020.110622
۶
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید