۱۱۱
۰
۰

بازار قاچاق و تقلب در فقدان داروهای مناسب از بزرگ‌ترین مشکلات زنبورداران است

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه زنبورداران نجف‌آباد اصفهان بیان کرد
رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه زنبورداران نجف‌آباد اصفهان بیان کرد
رئیس اتحادیه زنبورداران نجف‌آباد با گلایه از نبود داروهای مناسب و ارگانیک برای زنبورداری از رشد بازار داروهای قاچاق، تقلبی و از رده خارج که موجب تحمیل هزینه‌های گزاف و از بین رفتن کیفیت عسل می‌شود، انتقاد کرد.

اخبار زنبورداری اصفهان - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه زنبورداران نجف‌آباد، اظهار کرد: از مهم‌ترین مشکلات دیگر برای زنبورداران کشور، نبود داروی مناسب برای درمان آفت‌های زنبور است و امسال با کمبود شدید داروی مناسب روبرو هستیم و بالای 70 تا 80 درصد در برخی کلنی‌ها متأسفانه تلفات داشتیم که داروهای موجود نیز حتی در مواردی برای زنبورها کشنده بوده است.

احمد رحیمی در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، افزود: وجود داروهای تقلبی، نبود داروی مناسب و ارگانیک و استفاده از داروهای از رده خارج و دامی، به معضل بزرگی در زنبورداری کشور تبدیل‌شده است.

وی تصریح کرد: همین داروهای نامناسب و ورود سموم آن به عسل، سبب شده با کاهش عسل‌های مناسب برای صادرات، روبرو باشیم.

این مسئول صنفی با بیان اینکه، متأسفانه جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی هم چاره‌ای برای این کار ندارند و جایگزینی برای این سموم معرفی نمی‌کنند، عنوان کرد: سازمان‌های متولی دولتی، اجازه ورود تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها را هم به این امر نمی‌دهند و فقط داروخانه‌های دامپزشکی را مجاز برای این کار می‌دانند که این داروخانه‌ها هم با ارز آزاد دارو می‌خرند و با چند دست گردش در دست دلالان، قیمت‌ها رشد زیادی می‌کند و زنبوردارانی که توان خرید آن را ندارند، به داروهای قاچاق و غیرقانونی روی می‌آورند.

استانداردها باید روی باقیمانده دارویی و سموم متمرکز شود

به گزارش عسلنا، رحیمی، تأکید کرد: باید استانداردها از بحث سنجش صرفاً ساکاروز عسل، خارج شود و بر آیتم‌های مهم‌تری مثل باقیمانده سموم و فاکتور HMF را لحاظ کنند تا مبحث باقیمانده دارویی و نیز حرارت دادن زیاد نیز مدنظر قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه، عسل باید در کشور طبقه‌بندی شود و عسل تغذیه‌ای و شهدها جداسازی شده و تعریف خود را داشته باشد، گفت: استاندارد جداگانه‌ای باید برای عسل‌های با ساکاروز بیش از 5 تعریف شود و هر دسته از محصولات قیمت مشخص داشته باشند و درجه‌بندی آن‌ها مشخص باشد تا حق مشتری و مصرف‌کننده ضایع نشود.

رئیس اتحادیه زنبورداران نجف‌آباد، ادامه داد: این استانداردها باید بر روی زیان به‌سلامتی متمرکز باشد و از تولید عسل ناپاک با باقیمانده سموم جلوگیری شود و در این مسیر می‌توانیم صادرات را نیز رونق ببخشیم تا زنبوردار نسبت به تولید عسل ارگانیک رغبت داشته باشد.

رحیمی در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که صادرات رونق داشته باشد و قیمت عسل افزایش یابد، قطعاً زنبوردار سعی می‌کند، کیفیت را بالا ببرد و میزان باقیمانده سموم را کنترل کند تا عسل تولیدی‌اش استاندارد لازم را پیدا کند.

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید