۰
۰

صنعت زنبورداری به دارو و دامپزشک تخصصی نیاز دارد

مدیرعامل شرکت تعاونی زنبورداران اشن بیان کرد
مدیرعامل شرکت تعاونی زنبورداران اشن بیان کرد
سیف‌الله فاتحی با بیان مشکلات صنعت زنبورداری، در خصوص نبود داروهای مناسب، گفت: صنعت زنبورداری به داروهای ارگانیک و بی‌ضرر و دامپزشکان تخصصی که به بیماری‌ها و آفات زنبور اشراف داشته باشند، نیاز دارد.

اخبار زنبورداری اصفهان - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، مدیرعامل شرکت تعاونی زنبورداران اشن در خصوص مشکلات زنبورداران، گفت: در مبحث دامپزشکی و دارو، زنبورداران با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند، دامپزشک تخصصی برای زنبورعسل وجود ندارد و اکثر زنبورستان ها از دامپزشکان معمولی استفاده می‌کنند.

سیف‌الله فاتحی در گفتگو با عسلنا، افزود: متأسفانه داروی مشخص و استانداردی هم برای زنبورعسل و آفات آن در بازار داخلی نیست، حمایتی هم از طرف جهاد و دامپزشکی نمی‌شود و هنوز داروهای غیراستاندارد و قاچاق در بازار وجود دارد و با نبود داروهای مناسب، متأسفانه زنبورداران ناچارند، داروهای قاچاق و از رده خارج را استفاده کنند.

وی ادامه داد: مشکل دیگر هم بیمه زنبورداران است که افراد شاغل در این صنف با توجه به‌سختی فراوان این کار حتماً مستحق بیمه هستند، ولی اقدام مفیدی دراین‌باره صورت نگرفته است.

این مدیر بخش تعاونی با بیان اینکه، یکی از دلایل بیمه نشدن این صنف، تعداد زیاد زنبورداران به دلیل اشتغال آفرینی آماری دولت است، اظهار کرد: اگر زنبوردارانی که به‌عنوان شغل دوم این کار را انجام می‌دهند، مشخص شوند و پروانه‌های زنبورداری، رنگ‌های متفاوتی داشته باشد، تنها زنبوردارانی که شغل اولشان است، در اولویت بیمه قرار می‌گیرند و این تعداد کاهش می‌یابد. در مراحل بعد اگر زنبوردارانِ شغل دومی، هم بیمه نداشتند می‌توانند بیمه شوند.

فاتحی با ذکر این مطلب که متأسفانه نبود متولی واحد برای این صنعت سبب شده که این چند سازمان متولی به زنبورداری به‌عنوان بچه سرراهی نگاه کنند، افزود: هیچ ارگانی توجه کافی به این صنف نداشته و این صنعت میان چند سازمان بلاتکلیف مانده است.

وی با ذکر این مثال که زمانی صنعت نوغان‌داری را هم مورد بی‌توجهی قراردادند تا نابود شد، خاطرنشان کرد: اکنون افسوس می‌خوردند که چرا نوغان‌داری از تکاپو افتاده و به زنبورداری هم اگر اهمیت ندهند به مشکل برمی‌خورند که آن زمان افسوس خوردن فایده ندارد و اکنون باید این صنعت موردتوجه قرار بگیرد.

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید