۰
۰

دولت برای داروهای قاچاق و غیراستاندارد زنبورداری جایگزینی ندارد

یک تولیدکننده عسل در همدان مطرح کرد
یک تولیدکننده عسل در همدان مطرح کرد
مسعود اخوان عطار، با بیان اینکه داروهای زنبورداری چینی، قاچاق و بی‌کیفیت بازار را پرکرده و در نبود جایگزین استاندارد و مناسب، زنبوردار برای نجات کلنی‌هایش ناگزیر به استفاده از این محصولات است، گفت: اگر جایگزین مناسب و استانداردی باشد مشکل باقیمانده سموم و پیامدهای منفی صادراتی که برای عسل پیش‌آمده تا حدی حل می‌شود.

اخبار زنبورداری همدان - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، مسعود اخوان عطار در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، با انتقاد از نبود داروهای مناسب برای زنبورداری، اظهار کرد: مشکل داروهای زنبورداری در استان همدان نیز مثل بقیه استان‌ها وجود دارد و متأسفانه در نبود داروهای استاندارد، بازار داروی قاچاق و غیراستاندارد وجود دارد و زنبوردار نیز در فقدان داروهای مؤثر و تائید شده به این بازار برای نجات زنبورهایش پناه می‌برد.

این تولیدکننده عسل و کمک تغذیه‌های زنبورعسل، افزود: داروهای چینی بی‌کیفیت و غیر مؤثر در بازار زیاد است و متأسفانه نظارت و برخوردی وجود ندارد و جایگزینی هم برای این داروهای قاچاق که برخی اوقات جمع‌آوری هم می‌شود و زنبوردار مجاز به استفاده از آن نیست، وجود ندارد.

وی اضافه کرد: نهادهای متولی هنوز متأسفانه پس از سال‌ها نتوانستند داروی تائید شده‌ای را به این صنعت معرفی کنند و بتوانند آن را تولید و در دسترس زنبوردار قرار دهند و این صنف را در سردرگمی قرار داده و ناگزیر از استفاده داروهای غیراستاندارد و قاچاق کردند.

اخوان عطار با اشاره به اینکه متأسفانه تمامی این داروهای موجود در بازار دارای اثرات باقیمانده سموم هستند، تأکید کرد: نظارتی دقیق و مستمری هم بر فروش و عرضه این داروهای مخرب وجود ندارد و استفاده از این داروها و اثرات بعدی آن بر تولید عسل، صادرات عسل مرغوب ایرانی را به مخاطره انداخته است.

این تولیدکننده صنعت زنبورداری، رسیدگی به بازار داروهای زنبورداری و بالا بردن سطح آموزش زنبورداران را از مهم‌ترین نیازها و مشکلات امروزه این صنعت توصیف کرد و گفت: متأسفانه هنوز زنبوردارانی هستند که به‌صورت غیراصولی تنها سبب ایجاد مشکلات برای زنبورستان‌های مجاور و افزودن بار، بر مراتع شدند و به‌آسانی بدون مهارت لازم تنها زنبورها را به کشتن داده و سپس این شغل را رها می‌کنند که این کار باید ساماندهی شود.

به گزارش عسلنا، اخوان عطار بر ضرورت وجود یک سیستم دقیق نظارتی بر کل این صنعت تأکید و خاطرنشان کرد: به دلیل همین نبودن همین آموزش و نظارت‌ها، صنعت زنبورداری ما در جهان به آنچه شایسته آن بوده، نرسیده است./

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید