۱
۰

تغذیه اصولی زنبورها در کاهش تلفات کلنی‌ها نقش محوری دارد

پژوهشگر ارشد تغذیه زنبورعسل در گفتگو با عسلنا، عنوان کرد:
پژوهشگر ارشد تغذیه زنبورعسل در گفتگو با عسلنا، عنوان کرد:
دکتر محمد بهجتیان با تشریح نیاز زنبورها به کمک تغذیه و مکمل‌ها، گفت: تغذیه درست و بالانس شده، سبب تقویت و ایمنی زنبورها و کاهش شدید تلفات کلنی‌ها می‌شود و زنبورداران باید به اصول تغذیه درست توجه بیشتری نشان دهند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، یک پژوهشگر ارشد صنعت زنبورداری با بیان اینکه کلاس‌های آموزشی در سال‌های اخیر به افزایش بینش و آگاهی زنبورداران کمک کرده است، گفت: آموزش و تداوم یادگیری تنها راه رسیدن به یک مدیریت علمی و اصولی در صنعت زنبورداری است تا بتوانیم فاصله مدیریتی با سایر کشورها را پرکنیم.

دکتر محمد بهجتیان در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: در سال‌های اخیر زنبورداران تا حدودی به تأثیرات ملکه خوب و تغذیه خوب پی بردند و مسیر اطلاع‌رسانی مثبت بوده است که امیدواریم تا چند سال آینده مدیریت زنبورداری ما به حد استاندارد جهانی برسد.

 رئیس هیئت‌مدیره شرکت اسپادانا مکمل، افزود: در ایران شروع زنبورداری نوین و استفاده از روش‌های مدیریتی جدید و استحصال محصولات جانبی زنبورعسل، اصلاح نژاد و توجه به علم تغذیه، با تأخیر نسبت به دنیا شروع‌شده، ولی رشد خوب و امیدوارکننده‌ای دارد.

وی یکی از مشکلات عمده صنعت زنبورداری را بحث کمبود متخصص و پرورش متخصص دانست و اضافه کرد: یکی از فعالیت‌های شرکت ما کمک به دانشجویان برای انجام تحقیقات و پایان‌نامه‌ها و کسب تجربه میدانی و کاربردی در مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان اسپادانا مکمل است.

بهجتیان، ادامه داد: کمبود نقدینگی و نداشتن سرمایه در گردش باعث شده زنبورداران علی‌رغم اینکه اطلاع دارند و فهمیده‌اند، نتوانند برای یک ملکه اصلاح نژاد شده و بهنژادی شده هزینه کنند یا برای تغذیه‌ها و مکمل‌های مفید پول خرج کنند.

این پژوهشگر، یادآور شد: به همین دلیل متأسفانه زنبورداران فقط به طبیعت چشم دوختند و باعث شده از بسیاری موارد مفید و واجب مثل ملکه و تغذیه خوب و داروی مناسب چشم‌پوشی کنند و ناچار مسیر سنتی قدیم را دنبال کنند.

وی تأکید کرد: در بحث بیماری‌ها اگر ما درمان خوب نداشته باشیم بقیه زنبورستان را هم درگیر می‌کنیم، اگر یک زنبوردار بهترین مدیریت در قبال زنبورداری و بیماری‌ها را انجام دهد ولی زنبورستان کناری مراعات نکند، تمام زحمات فرد اول هدررفته و زنبورستان او نیز درگیر می‌شود و خسارت می‌بیند.

این دکترای تغذیه علوم دامی، اذعان کرد: در کشورهای غربی میزان استفاده از کمک تغذیه‌ها و مکمل‌ها بالاست و مثلاً در کشور کانادا که مراتع خوبی هم دارد به‌طور میانگین در سال بین 4 تا 5 کیلو برای هر کلنی استفاده مکمل و کمک تغذیه وجود دارد، ولی در کشور ما این میانگین حتی به صد گرم هم نمی‌رسد.

دکتر بهجتیان در پایان خاطرنشان کرد: در زمستان امسال متأسفانه تلفات سنگینی در کلنی‌های کشور داشتیم ولی هنوز هم بسیاری زنبورداران زیر بار اندکی هزینه اضافی برای جلوگیری از این فاجعه نمی‌روند و درحالی‌که می‌دانند تلفات سنگین داشتند باور ندارند، تغذیه تا چه میزان در این امر دخیل است./

۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید