۴
۰

هنوز در دانشگاه‌های کشور رشته‌های تخصصی زنبورعسل نداریم

پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری، بیان کرد
پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری، بیان کرد
دکتر مراد خضرزاده در تشریح چگونگی تحقق جایگاه علمی کشور در زنبورداری جهان، ایجاد رشته‌های دانشگاهی تخصصی زنبورعسل، ایستگاه‌های تخصصی پورش زنبورعسل و پژوهشکده‌های مجهز، تأمین ابزارآلات تولید علم، داشتن سمینار های جهانی و پرورش متخصصین مجرب را لازمه رسیدن به مرجعیت و جایگاه علمی قابل وثوق در صنعت زنبورداری جهان دانست.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری در واکنش به این سؤال که جایگاه علمی کشور ما در صنعت زنبورداری جهان کجاست؟ پاسخ داد: برای تولید علم در زنبورداری نیاز به متخصصین و کانال‌های اطلاع‌رسانی برای انتشار این علوم تولیدی داریم و به افرادی نیاز داریم که این مسئولیت را به‌صورت اصولی بپذیرند.

دکتر مراد خضرزاده در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: ما باید ابزارآلات تولید علم را داشته باشیم، چراکه این ابزار ما را در نیل به نتایج بهتر یاری می‌کنند. وجود این ابزار و امکانات مسیر و زمان نتیجه‌گیری را برای ما کوتاه‌تر می‌کنند.

وی افزود: برای پیدا کردن جایگاه علمی قابل وثوق در زنبورداری جهان، نیاز به متخصصین خبره و آزمایشگاه‌های مدرن و زنبورستان‌های پیشرفته و استاندارد داریم تا تحقیقات علمی گسترده و به‌روز داشته باشیم و جهان روی این پژوهش‌های ما و خروجی آن حساب باز کند.

این پژوهشگر و مدرس ارشد زنبورداری، ادامه داد: ایستگاه‌های مجهز پرورش زنبورعسل نیز از دیگر امکانات و ابزار علمی موردنیاز برای رسیدن به مرجعیت علمی است که باید در کشور ایجاد، ثبت و رهبری شود.

جایگاه علمی به خصوصی در صنعت زنبورداری جهان نداریم

به گزارش عسلنا، خضر زاده، تولید علم و پیدا کردن جایگاه علمی در خصوص زنبورداری در جهان را تنها با دستیابی به این اصول و امکانات مقدر دانست و گفت: با جمع‌بندی این مسائل به این نتیجه می‌رسیم که متأسفانه در علم روز زنبورداری جهان هنوز جایگاه به خصوصی نداریم.

این پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری با اشاره به کشور ترکیه، اظهار کرد: در این کشور، تحصیلات کارشناسی زنبورعسل به سه رشته تحصیلی تخصصی تقسیم‌بندی شده و علاقه‌مندان می‌توانند در سه رشته مجزای تخصصی این تحصیلات را ادامه دهند.

 وی اضافه کرد: در کشورهای صاحب سبک و پیشرفته این تحصیلات علمی، بسیار تخصصی و اصولی تعریف‌شده و در کشور ترکیه در همسایگی ما، یک دانشجو می‌تواند در شاخه‌های ژنتیک و اصلاح نژاد، فرآوری محصولات زنبورعسل و رشته پرورش زنبورعسل و مدیریت زنبورستان، دست به انتخاب و ادامه تحصیل بزند.

این پژوهشگر اذعان کرد: متأسفانه ما هنوز به‌طور تخصصی نتوانستیم اصل این رشته را در تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا داشته باشیم، چه رسد به اینکه این تحصیلات را به‌صورت تخصصی و چند رشته‌ای داشته باشیم.

نیازمند پژوهشکده‌های مجهز و سمینارهای جهانی هستیم

به گزارش عسلنا، نویسنده کتاب آفات و بیماری‌های زنبورعسل، یادآور شد: قطعاً داشتن متخصصین علمی در صنعت زنبورداری نیاز به این تحصیلات تخصصی داریم که ما در کشور هنوز نتوانستیم این تحصیلات تخصصی و پرورش این نیروهای متخصص را داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم مختصر و مفید تحلیل کنیم، برای تولید علم و داشتن جایگاه علمی در زنبورداری جهان، نیازمند متخصصین باسواد و مجرب و پژوهشکده‌های مجهز داریم و نیاز به کنگره‌ها و سمینارهای پربار کشوری و بین‌المللی داریم تا با میزبانی آن بتوانیم علم و صنعت خود درزمینه‌ی زنبورداری را به جهان صادر کنیم.

خضر زاده در پایان خاطرنشان کرد: تأمین ابزارآلات مدرن برای تحقیق و پژوهش، رشته‌های دانشگاهی تخصصی و پرورش متخصصین، پیش‌نیاز تولید علم در مسیر ایجاد جایگاه موثق علمی برای زنبورداری کشور در جهان است./

۴
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید