۴
۰

سال 1400 باید سرفصل حل مشکلات زنبورداران باشد

سال 1400 باید سرفصل حل مشکلات زنبورداران باشد

صنعت زنبورداری از پرمخاطره‌ترین و مشکل‌دارترین صنایع ایران است و زنبورداران این قشر زحمتکش و مفید با گرفتاری‌های تلنبار شده زیادی روبرو هستند که امیدواریم در سایه تعامل بخش دولتی و خصوصی و همت قانون‌گذاران مجلس، سال 1400 سرفصل حل این مشکلات باشد.

وقت آن شد که به گل حکم شکفتن بدهی
ای سرانگشت تو آغاز گل‌افشانی‌ها

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، بهار زیباترین رخداد شکوفایی و امید است و فصل دلبرانه عشق‌ورزی گل‌ها و زنبورها و رقص زیبای پروانه‌ها به شادمانی برآمدن شهد شیرین زندگی‌بخش از گل‌های با طراوت.

بچه زنبورها نخستین بار چشم روی دریچه پرواز باز می‌کنند و از آفتاب و شکوفه‌ها لذت می‌برند. انگار زندگی از همین‌جا آغاز می‌شود و شکوه عشق بر آدمی لبخند می‌زند.

زنبورستان حال و هوای بهار و نو شدن می‌گیرد و لبخند زنبورداران از زیر کلاه توری دار، آغاز فصل امید و ایمان را نوید می‌دهد. امیدوارند تا در بهار با یک برداشت خوب خستگی زمستان طاقت‌فرسا را از تن بیرون کنند.

زمستان امسال هزینه‌ها و خسارات زیادی بر زنبورداران تحمیل شد و به گواهی اغلب این عزیزان یکی از سخت‌ترین و پر تلفات‌ترین زمستان‌های چند دهه اخیر را پشت سر گذاشتیم.

نوسان شدید آب‌وهوا و بادهای گرم و سرد، شیوع آفات و بیماری‌ها، کمبود بارش، کاهش شهد دهی و کیفیت مراتع، نبود نقدینگی و مشکلات نهاده، هزینه‌های گزاف تردد و مشکلات کرونایی، امسال بر بار بی نهایت مشکلات قبلی زنبورداران افزود و خسارات و تلفات زیادی را برای این قشر زحمتکش و آفتاب‌سوخته رقم زد.

مشکلات وخیم و عدیده اقتصادی و متأسفانه بی مدیریتی و بی‌تدبیری متولیان و مسئولین هم بر این بار کمرشکن افزوده تا زنبورداران ما یکی از سخت‌ترین سال‌های عمر خود را تجربه کنند.

ولی مردان دیار سهند و سبلان، زحمتکشان خطه زاینده‌رود و زرد کوه و زنبورداران باغیرت ایران‌زمین از خزر تا نیلی همیشه فارس و از شرق تا غرب این خاک غیرت خیز، همواره چشم به آسمان و امید به رحمت لایزال الهی دارند و حاشا که مقابل مشکلات سَر خَم کنند و کم بیاورند.

به گزارش عسلنا، صنعت زنبورداری ایران، یکی از پر دغدغه‌ترین اصناف و صنایع کشور است که سال‌هاست مشکلات آن، حل‌نشده و تلنبار گشته است و هرماه هم مشکل دیگری بر آن افزوده می‌شود و متأسفانه نه‌تنها دولت‌ها و مسئولین حکومتی ابداً به اهمیت این صنعت مادر و نقش اساسی آن در توسعه پایدار واقف نشدند، بلکه هیچ برنامه مشخص و مدونی برای رشد آن یا حل مشکلات مذکور ندارند.

تلاش اصناف و چند تشکل کشوری نظیر اتحادیه سراسری، صندوق حمایت و انجمن علمی زنبورعسل هم بدون کمک‌های دولتی و داشتن متولی واحد، قطعاً جواب راهگشایی نخواهد داشت.

ساماندهی مشکلات کوچ و استقرار، توزیع و معرفی دقیق داروهای زنبورداری، حل مشکلات بیمه زنبورداران، کمک به تأمین نهاده و تغذیه، ساماندهی آموزش، ابلاغ دقیق و فصلی دستورالعمل‌ها و راهگشایی و برطرف کردن موانع صادرات محصولات زنبورعسل از عمده مشکلاتی است که مدیران دولتی مسئول و قانون‌گذاران مجلس شورای اسلامی با کمک اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی باید برای به سرانجام رسیدن آن‌ها همت گمارده و برنامه‌ریزی داشته باشند.

ما دوستان شما در مدیریت و شورای سردبیری پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، ضمن شادباش و تبریک به عموم هم‌وطنان، علی‌الخصوص زنبورداران و اهالی صنعت تولید عسل، امیدواریم به فضل الهی و همبستگی مسئولین دولتی و بخش خصوصی و صنفی، امسال در آغاز قرن جدید، گشایشی در مشکلات زنبورداران و صنف تولید عسل رخ‌داده و سالی پربار و بی مخاطره را پیش رو داشته باشیم./

 

۴
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید