۱
۰

زنبورداران دیگر کشورها 40 برابر ما از کمک تغذیه ها استفاده می کنند

پژوهشگر ارشد تغذیه زنبور عسل، مطرح کرد
پژوهشگر ارشد تغذیه زنبور عسل، مطرح کرد
دکتر محمد بهجتیان، با اشاره به اینکه کشورهای غربی از نظر مراتع پربارتر و از حیث تعداد کلنی پائین تر از ما هستند، گفت: درکشور غربی نظیر کانادا بین 4 تا 5 کیلو برای هر کلنی در سال از کمک تغذیه استفاده می کنند ولی در کشور ما این میزان به صد گرم هم نمی رسد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، یک پژوهشگر ارشد تغذیه زنبورعسل، اظهار کرد: در دنیا مصرف کمک تغذیه‌های زنبورعسل، در سال‌های اخیر رو به رشد بوده و در اروپا و آمریکا که تعداد کلنی آن‌ها کمتر و مراتع پربارتری هم نسبت به کشور ما دارند، مصرف این محصولات چندین برابر کشور ماست.

دکتر محمد بهجتیان در گفت‌وگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: ولی علی‌رغم اینکه تعداد کلنی ما زیادتر و مشکلات مرتعی، بارشی و آمایش سرزمینی برای استقرار کلنی‌ها وجود دارد، مصرف مکمل‌ها و کمک تغذیه‌های زنبورعسل بسیار ناچیز است.

وی افزود: کندوهای ما در ایران به‌زور به افزایش دو قاب می‌رسد، ولی در کشورهای غربی و صاحب سبک در زنبورداری، این میزان تا 5 قاب هم می‌رسد و این نشان می‌دهد، در کشور ما علاقه و اعتقادی به این رشد عمودی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه، مثلاً در کشور کانادا که مراتع خوبی هم دارد به‌طور میانگین در سال بین 4 تا 5 کیلو برای هر کلنی استفاده مکمل و کمک تغذیه وجود دارد، گفت: در کشور ما این میانگین حتی به صد گرم هم نمی‌رسد.

این کارشناس خبره تغذیه زنبورعسل، ادامه داد: در زمستان امسال متأسفانه تلفات سنگینی در کلنی‌های کشور داشتیم، ولی هنوز هم زنبورداران زیر بار هزینه کوچک اضافی برای جلوگیری از این فاجعه نمی‌روند و درحالی‌که می‌دانند تلفات سنگین داشتند، باور ندارند تغذیه تا چه میزان در این امر دخیل است.

اتحادیه ها و متولیان برای مصرف مکمل ها فرهنگ سازی کنند

بهجتیان تأکید کرد: اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها باید در این امر روشنگری و کمک کنند و با مراکز تولید کمک تغذیه تعامل داشته و برای زنبورداران فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی کنند تا این مشکل حل بشود.

وی با اشاره به اینکه، بخش‌های دولتی، جهاد و دامپزشکی هم با اشراف اطلاعاتی بر محصولات مکملی، باید زنبوردار را برای مصرف مجاب کنند، ابراز کرد: شاید گاهی لازم است حتی به‌صورت دستوری این کار انجام شود، مثلاً وقتی به‌جای نهاده و شکر دو بسته مکمل هم در کنار نهاده توسط این سازمان‌ها به زنبوردار داده شود، قطعاً او استفاده می‌کند و اثر مثبتش را می‌بیند و اطمینان حاصل می‌کند.

دکتر بهجتیان در پایان خاطرنشان کرد: امسال در مجموعه تحت مدیریت ما که 650 کلنی زنبور وجود دارد؛ سه برابر هرسال و در چند نوبت از مکمل‌ها و تغذیه‌های کمکی استفاده کردیم و تلفاتی هم نداشتیم و می‌توان گفت سود ما، از بین نرفتن 300 یا 400 کلنی‌ای بوده است که دیگر زنبورداران تلفات داشتند./

۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید