۰
۰

دانشگاه‌ها برای حل مشکلات صنعت زنبورداری راهکار ارائه کنند

پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری، عنوان کرد:
پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری، عنوان کرد:
دکتر مراد خضر زاده با بیان اینکه باید بخش علوم و تحقیقات بین صنعت زنبورداری و دانشگاه پل بزند، گفت: مشکلات صنعت زنبورداری باید توسط دانشگاه‌ها احصاء شود و برای آن‌ها راه‌حل کاربردی ارائه‌شده و این روش‌ها در اختیار صنعت زنبورداری برای عبور از مشکلات قرار گیرد و نتیجه نهایی نیز موردبررسی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، یک پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری، در پاسخ به این سؤال که چرا هنوز کشورمان جایگاه مطلوب علمی در صنعت زنبورداری جهان ندارد، اظهار کرد: باید ارتباط بین دانشگاه و زنبورستان‌ها و تجارب میدانی در کنار مباحث علمی گسترش یابد.

 دکتر مراد خضر زاده در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: بخش علوم و تحقیقات در کشور ما هنوز نتوانسته در صنعت زنبورداری و اکثر صنایع دیگر این پیوند بین دانشگاه و صنعت را به‌صورت محکم و قوی ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه، ایجاد این پل پیوند مهم عمدتاً بر عهده دانشگاه است، افزود: بخش تولیدی ما نیز که همان زنبورستان و صنایع بسته‌بندی عسل هستند، باید این درخواست را داشته و با دانشگاه‌ها، همکاری و تعامل داشته باشند.

این پژوهشگر و مدرس ارشد زنبورداری، ادامه داد: دانشگاه باید مسائل پیش رو در صنعت زنبورداری ایران و جهان را بشناسد و با پرداخت تحقیقی به این مسائل، راه‌حل علمی پیداکرده و این راه‌حل‌ها را در اختیار بخش عملی این صنعت قرار داده تا به‌صورت عملیاتی و اجرایی درآیند.

تحقیقات علمی زنبورداری نباید همچون پایان‌نامه‌ها در کتابخانه گرد بخورد

خضر زاده تأکید کرد: نباید به‌گونه‌ای باشد که علم تولید شود، ولی به شکل تزها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی در کتابخانه‌ها و مراکز تحقیقی بی‌استفاده و بدون کاربردی شدن گرد بخورد.

وی بابیان اینکه، علمی که به بشریت برای پیشرفت و حل مشکلات کمک نکند، قطعاً بی‌فایده است، یادآور شد: باید در کشور روی عملیاتی شدن و کاربردی شدن تحقیقاتی به شکل جدی کار شود یا بیشتر تحقیقات بر روی مشکلات موجود متمرکزشده و سوژه یابی شود.

نویسنده کتاب آفات و بیماری‌های زنبورعسل، اضافه کرد: حتماً باید این ارتباط یک متولی و دستگاه پیگیر داشته باشد تا ارتقای علمی این صنعت شکل بگیرد و ما به جایگاه مطلوبی ازنظر علمی در سطح دنیا در زمینه زنبورداری برسیم.

به گزارش عسلنا، این پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری، در پایان خاطرنشان کرد: باید مشکلات صنعت زنبورداری توسط دانشگاه‌ها احصاء شود و برای آن‌ها راه‌حل کاربردی ارائه‌شده و این روش‌ها در اختیار صنعت زنبورداری برای عبور از مشکلات قرار گیرد و نتیجه نهایی نیز موردبررسی قرار گیرد.

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید