۰
۰

افزایش 5 درصدی محصولات زنبورعسل/ بیش از 5 هزار تن عسل در استان مازندران تولید شد

کارشناس مسئول زنبورداری استان مازندران، مطرح کرد:
کارشناس مسئول زنبورداری استان مازندران، مطرح کرد:
سید وحید دانشیار میزان تولید عسل استان مازندران در سال گذشته را پنج میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۰۵ کیلوگرم اعلام و به تولید ۲۶۸ کیلوگرم ژل رویال و ۲۴ هزار و ۷۸۵ کیلوگرم گرده گل در استان اشاره و تصریح کرد: تولید موم نیز در مازندران متداول بوده و ۱۷۱ هزار و ۵۲۰ کیلوگرم موم و میزان ۲۰ هزار و ۱۳۶ کیلوگرم بره موم تولید سال گذشته زنبورداران این استان بوده است که این میزان تولیدات نسبت به سال 98 حدود 5 درصد افزایش داده است.

اخبار زنبورداری مازندران - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، استان مازندران به تولید عسل خاص تک‌گل و به‌طورکلی سه فصل برداشت عسل در کشور مشهور است که وجود جنگل‌ها و مراتع سرسبز کوهستانی و دشت‌های خرم، زنبورداری را در این استان پررونق کرده است.

زنبورداران مازندرانی در بهار با تغذیه زنبورها از شکوفه مرکبات و گیاه کلزا، به تولید عسل مرکبات و در تابستان با تغذیه از شکوفه‌ها و شهد درختان و گیاهان جنگلی نوعی عسل ییلاقی و جنگلی و در فصول دیگر نیز به تولید عسل دارویی از انواع گیاهان دارویی مثل آویشن و گون می‌پردازند.

استان مازندران با بیش از ۱۶۰ هزار هکتار باغات که ۱۱۵ هزار هکتار از آن را باغات پرتقال و نارنگی، نارنج و لیمو تشکیل می‌دهد، محوری‌ترین استان در تولید عسل مرکبات ایران است.

کارشناس زنبورداری جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با عسلنا، میزان تولید عسل استان در سال گذشته را پنج میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۰۵ کیلوگرم اعلام کرد که این میزان نسبت به سال 98 حدود 5 درصد افزایش داده است.

سید وحید دانشیار به تولید ۲۶۸ کیلوگرم ژل رویال و ۲۴ هزار و ۷۸۵ کیلوگرم گرده گل در استان اشاره و تصریح کرد: تولید موم نیز در مازندران متداول بوده و ۱۷۱ هزار و ۵۲۰ کیلوگرم موم و میزان ۲۰ هزار و ۱۳۶ کیلوگرم بره موم تولید سال گذشته زنبورداران این استان بوده است.

دانشیار، با ذکر این مطلب که موم، بره موم، گرده گل، ژل رویال و زهر زنبورعسل باارزش افزوده بالا و کاربرد در صنایع دارویی، بهداشتی و غذایی می‌تواند صنعت زنبورداری را از تک‌محصولی نجات دهد، عنوان کرد: استحصال زهر زنبورعسل نیز در استان آغاز و سال گذشته حدود 500 گرم زهر زنبور در مازندران برداشت‌شده است.

به گزارش عسلنا، برابر آمارهای موجود بیش از ۶۸۸ هزار کلنی زنبورعسل در استان مازندران وجود دارد که میانگین هر زنبورستان حدوداً بالغ‌بر صد کلنی است./

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید