۵۹
۰
۰

جوانی که با تولید عسل چرخ زندگی روستا را به حرکت درآورد

جوانی که با تولید عسل چرخ زندگی روستا را به حرکت درآورد
یک زنبوردار می‌گوید: مسئولان می‌توانند با نظارت بر بازار و استانداردسازی، جلوی تولیدکنندگان محصولات تقلبی (که علاوه بر ضرر رساندن به پرورش‌دهندگان زنبورعسل، سلامت جامعه را نیز به خطر می‌اندازند) را بگیرند.

اخبار زنبورداری سمنان - به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، ورود به عرصه کار و تلاش و تولید مستلزم عزم و اراده‌ای آهنین است و باید فعل خواستن را به توانستن صرف کرد تا در این عرصه موفق بود.

البته هستند جوانانی که با این عزم و اراده نه تنها چرخ زندگی خود را بلکه چرخ اقتصاد کشور را پویا و زنده نگه داشته‌اند که در این گفت‌وگوی خواندنی با یکی از همین جوانان موفق و خوش آتیه آشنا می‌شویم؛

علی‌اصغر وفایی‌نژاد اهل و ساکن دهستان تویه‌دروار، روستای تویه از توابع شهرستان دامغان است؛ وی از تلاشگران عرصه کار و تولید در عرصه زنبورداری است.

وفایی نژاد می‌گوید: پدر من از زنبورداران قدیمی این منطقه بوده است و باید بگویم استاد و مشوق من در پرورش زنبورعسل پدرم است و اینگونه بود که من از کودکی با زنبور و پرورش آن آشنا شدم.

وی عنوان می‌کند: کار زنبورداری را به عنوان این حرفه ای 20 کندو شروع کردم و اکنون تعداد یک‌صد کندوی «به‌گزینی» شده دارم که از لحاظ کیفی در شرایط عالی قرار دارند.

این پرورش‌دهنده زنبور عسل ادامه می‌دهد: متأسفانه عسل جزو غذاهای لوکس و به قول امروزی‌ها لاکچری به شمار می‌رود و مردم از خواص دارویی و درمانی این ماده غذایی آگاهی ندارند و اکنون نیز با توجه به کوچک شدن سفره مردم، طرفدار چندانی ندارد و این در حالی است که اگر مردم از خواص دارویی و درمانی عسل اصل و مرغوب آگاه بودند؛ عسل باید در سبد غذایی خانوارها جزو غذاهای اصلی باشد.

وفایی‌نژاد از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان محصولات زنبورعسل با توجه به شرایط اقتصادی را تأمین لوازم و ملزومات زنبورداری از قبیل موم، شکر و تجهیزات، هزینه حمل و نقل و جابجایی زنبورها عنوان می‌کند و می‌گوید: زنبورداری جزو مشاغلی است که نیاز است در هر فصل به شهر و استان‌های دیگر کوچ انجام شود و این امر خود مستلزم صرف هزینه برای رفت و آمد است که تمام پرورش‌دهندگان زنبورعسل با آن مواجه هستند.

حمایت مسئولان از زنبورداران آنطور باید و شاید نیست

وی عنوان می‌کند: فعالیت گرده افشانی زنبورعسل اهمیت اقتصادی قابل توجهی برای انسان دارد و می‌توان زنبور عسل را شاهدی بر ارتباط کامل انسان و طبیعت دانست و گفت زنبورعسل موجودی کوچک اما اثرگذار و پویا در عرصه زندگی بشر است‌‌ که متأسفانه آنطور که باید و شاید تلاشگران و پرورش‌دهندگان زنبور عسل مورد حمایت مسئولان قرار نگرفته‌اند.

ملکه زنبور عسل ایران جهش تولید می خواهد

وفایی‌نژاد از عدم آشنایی و اشرافیت کامل برخی مدیران و مسئولان از مسائل و مشکلات زنبورداران و بخش زنبورداری گلایه‌مند است و اینگونه گلایه خود را عنوان می‌کند که زنبورداری زیر مجموعه امور دام جهاد کشاورزی است و سؤال اینجاست چرا نباید شکر که از الزامات پرورش زنبورعسل است؛ جزو نهاده‌های دامداری محسوب شود و همین امر سبب شده است ما زنبورداران شکر مورد نیاز خود را با ارز آزاد تهیه می‌کنیم.

وی با اشاره به نارضایتی خود از حمایت مسئولان از تولیدکنندگان محصولات زنبورعسل و کارآفرینان این حوزه می‌گوید: حمایت‌ها با توجه به تنوع گیاهی و وجود چهار فصل و تولید انواع عسل بسیار کم است؛ این در حالی است که مسئولان امر می‌توانند با سازماندهی و استانداردسازی اقدام به صادرات این محصول کنند تا کمک بزرگی به فعالان این عرصه باشد.

این زنبوردار پرتلاش اضافه می‌کند: مسئولان می‌توانند با نظارت بر بازار و استانداردسازی، جلوی تولیدکنندگان محصولات تقلبی (که علاوه بر ضرر رساندن به پرورش‌دهندگان زنبورعسل، سلامت جامعه را نیز به خطر می‌اندازند) را بگیرند.

وفایی‌نژاد خاطرنشان می‌کند: کار زنبورداری به صورت فصلی است و بخش عمده کار در فصل‌های بهار و تابستان است؛ بنابراین اشتغال آن به صورت موقت و پاره وقت است.

وی عامل موفقیت خود در کسب و کارش را کیفیت بالای محصولات و اعتماد و اعتباری که سالیان سال با مشتری‌مداری به دست آورده است؛ عنوان می‌کند و می‌گوید: شغل من در فصل فعالیت زنبورعسل، زنبورداری است و در فصول دیگر سال به کار تولید و ساخت لوازم زنبورداری از جمله کندو، طبق و قاب و دیگر لوازم این حرفه می‌پردازم.

این پرورش دهنده زنبوعسل با بیان اینکه همه ساله به عرضه محصولاتش در جشنواره محلی که 15 مردادماه در روستای تویه برگزار می‌شود؛ حضور دارد عنوان می‌کند: در فروش محصولات با توجه به کیفیت محصولات و رضایت مشتری و اعتماد دوطرفه تا کنون مشکلی نداشته‌ام؛ هر چند که بازار داغی در حال حاضر با توجه به مشکلات اقتصادی رخ داده، ندارد و کمی از رونق گذشته کاسته شده است.

وفایی‌نژاد تنها انتظارش از مسئولان بهای بیشتر به روستاهای استان سمنان به ویژه به روستانشینانی که در روستاها مانده‌اند و با مهارت‌های مختلف مشغول به کار و تلاش و کسب روزی حلال هستند.

به گزارش عسلنا، وی بیان می‌کند: متأسفانه در رسانه‌ها نیز کمتر به بیان خواص محصولات دارویی و درمانی عسل پرداخته شده است؛ این در حالی است که اگر در رسانه راه‌های تشخیص عسل مرغوب بیان شود و مردم آگاه شوند؛ بازار داغ تولیدکنندگان متقلب عسل نیز کساد می‌شود و این خود موجب رونق به کسب و کار ما تولیدکنندگان عسل مرغوب و با کیفیت می‌شود.

این جوان پرتلاش و موفق خطاب به جوانان توصیه‌اش این است؛ اگر می‌خواهید وارد این حرفه وارد شوید؛ این شغل بر خلاف برخی باورها بسیار وقت‌گیر و پرمشغله اما بسیار شیرین است؛ بنابراین باید قبل از خرید کندو چند جلسه به زنبورستان کسی که می شناسید بروید و از نزدیک این کار را ببینید و با افراد با تجربه این حرفه مشورت‌های لازم را انجام دهید.

حمایت از تولید کنندگان و جوانان موفق و پرتلاش کمترین خواسته و درخواست فعالان عرصه تولید و کار و تلاش از مسئولان امر آن هم در شرایط سخت اقتصادی کنونی است که بیش از هر زمان دیگر تلاشگران عرصه کار و تولید نیاز به حمایت برای رونق بیشتر کسب و کارشان دارند.

به گزارش عسلنا، تویه دروار درواقع نام دهستانی در شمال غرب کشور است. این دهستان به فاصله 60 کیلومتری از شهر دامغان قرار گرفته است؛ دهستان تویه دروار خود از پنج روستای دیگر با نام‌های دهخدا- صَح- دروار- تویه- و دشت‌بو تشکیل شده است.

اهالی تویه در ساخت خانه‌های خود از چوب و سنگ استفاده کرده‌اند که از این لحاظ، خانه‌های تویه شبیه خانه‌های شمالی کشور شده است. البته استفاده از چوب و سنگ در زمان حال دیگر چندان معمول نبوده و خانه‌های تازه ساخت روستا، از مصالح به روز و سبک معماری جدید استفاده کرده‌اند.

روستای تویه در ایام تابستان میزبان مسافران و گردشگران بسیاری است که به گشت و گذار می‌پردازند. از جاذبه‌های روستای تویه، قلعه‌ای به نام گمبو بوده که بر اثر کند و کاوهای بسیار اکنون به خرابه‌ای تبدیل شده است. روستای تویه نسبت به سایر روستاهای منطقه تویه دروار، بزرگ‌تر می‌باشد و به همین دلیل به سه بخش تقسیم شده که با نام‌های باغستان- گل آرا- و پارچا شناخته می‌شوند. هر کدام از این سه بخش دارای مسجد- امام‌زاده و قبرستانی جداگانه است.

۰
۰
منبع https://tn.ai/2303801
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید