۱۲۷۸
۳
۰

آیا سرکه سیب و عسل به درمان سرماخوردگی کمک می کنند؟

آیا سرکه سیب و عسل به درمان سرماخوردگی کمک می کنند؟

سرکه سیب به دلیل خواص ضد میکروبی می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند. این دارو به عنوان یک داروی خانگی محبوب است، اما تحقیقات بیشتر برای تأیید اثر آن در برابر سرماخوردگی لازم است. با این حال به نظر می رسد اضافه شدن عسل طبیعی به آن احتمال اثرگذاری بر روی درمان سرماخوردگی را بیشتر می کند.

سرکه سیب سابقه استفاده طولانی دارد. بقراط برای درمان بیماری آن را با عسل مخلوط کرد و سربازان از آن برای ضد عفونی زخم های خود در طول جنگ داخلی آمریکا استفاده کردند.

سرکه سیب از سیب سرچشمه می گیرد که تولید کنندگان به منظور حذف الکل آن را تخمیر می کنند. بسیاری از مردم بر این باورند که این ماده حاوی طیف وسیعی از ترکیبات است که می تواند برای سلامتی فرد بسیار مفید باشد. در واقع سرکه سیب یکی از درمان های سنتی به ویژه در اروپا و آمریکا برای رفع مشکلات و بیماری های مختلف از جمله سرماخوردگی است.

برای آگاهی از میزان موثر بودن سرکه سیب و عسل طبیعی در سرماخوردگی، نحوه استفاده از این ماده همراه با عسل طبیعی یا بدون آن و عوارض جانبی احتمالی، این مطلب می تواند به شما کمک کند.

آیا سرکه سیب می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند؟

خواص ضد میکروبی سرکه سیب می تواند برخی از باکتری ها را از بین ببرد. تحقیقات نشان داده است که سرکه سیب دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند باکتری ها، مخمرها و عفونت های قارچی را از بین ببرد. با این حال، یک مطالعه نشان داد که سرکه سیب در برابر آنفلوانزا مفید نیست و ممکن است هیچ تأثیری در برابر ویروس ها که علت سرماخوردگی هستند، نداشته باشد.

حتی اگر هیچ اثبات علمی وجود نداشته باشد که سرکه سیب یک درمان موثر برای سرماخوردگی است، خاصیت ضد میکروبی آن میتواند به کاهش علائم سرماخوردگی در برخی افراد کمک کند. به ویژه اضافه شدن عسل طبیعی به آن می تواند این امر را بهتر نماید.

اگر شخصی سرما خورده است و ترجیح می دهد از درمان طبیعی به جای دارو استفاده کند، می تواند از سرکه سیب استفاده کند تا ببیند علائم آن را تسکین می دهد یا خیر.

سرکه سیب چگونه می تواند باعث درمان شود؟

سرکه سیب دارای اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی است. بسیاری از مزایای آن برای سلامتی به دلیل ترکیبات پلی فنولیک آن است. این مواد، مواد شیمیایی فعال در گیاهان، از جمله میوه ها و سبزیجات هستند. انواع دیگر سرکه میوه مانند سرکه انگور نیز حاوی ترکیبات پلی فنلی هستند. با این حال، سرکه سفید این تاثیر را ندارد.

ترکیبات پلی فنولیک به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند، که می تواند به بافت آسیب برساند. تحقیقات نشان می دهد که پلی فنول ها می توانند بر انواع خاصی از سرطان، بیماری کرونر قلب و انواع اختلالات التهابی تأثیرات مثبتی بگذارند.

عوارض جانبی سرکه سیب

طبق انتشارات بهداشت هاروارد، مصرف سرکه سیب می تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد، از جمله:

 • آسیب به مینای دندان. این مسئله ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که فردی آن را بدون رقیق شدن مصرف کند. می توان از آن به عنوان بخشی از سس سالاد استفاده  کرد.
 • کاهش سطح پتاسیم. افرادی که داروهایی مانند داروهای ادرار آور مصرف می کنند باید قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک خود صحبت کنند.
 • تغییرات در سطح انسولین. افرادی که دیابت دارند باید بسیار محتاط باشند. به ویژه اگر قصد اضافه شدن عسل به آن را داشته باشید باید در این زمینه حتما با پزشک مشورت کنید.

دستورالعمل های درمانی با سرکه سیب

مردم می توانند از سرکه سیب در انواع دستور العمل های درمان خانگی استفاده کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از :

اکسیمل

افراد می توانند با استفاده از عسل و سرکه سیب یک داروی گیاهی به نام اکسیمل تهیه کنند. برای این کار، آنها باید یک گیاه را در یک مخلوط در یک ظرف شیشه دم کنند. استفاده از گیاهانی با خواص ضد میکروبی یا ضد التهابی مانند پونه کوهی، آویشن، زردچوبه یا سیر گزینه های خوبی هستند.

آکادمی گیاه شناسی آمریکا نحوه تهیه اکسیمل را به این صورت توضیح می دهد:

 1. یک چهارم یک شیشه خشک و تمیز را با گیاه مورد نظر پر کنید.
 2. گیاه را با قسمت های مساوی سرکه سیب و عسل خام بپوشانید.
 3. هم بزنید، یک درب پلاستیکی روی آن بگذارید، و آن را تکان دهید تا خوب مخلوط شود.
 4. در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید و هر دو روز یک بار آن را تکان دهید.
 5. پس از حدود 2 هفته، مخلوط را صاف کرده و در ظرف شیشه ای در یخچال نگهداری کنید.
 6. در صورت لزوم توسط قاشق مصرف کنید.

از آنجا که اکسیمل ها حاوی عسل خام هستند، افراد نباید آنها را به کودکان زیر 12 ماه بدهند. زنان باردار، کودکان و افرادی که دارای شرایط خاصی از سلامتی هستند و یا افرادی که از داروها استفاده می کنند، هنگام استفاده از هر داروی گیاهی، باید احتیاط کنند.

سرکه سیب رقیق شده

با استفاده از حدود 5 قسمت آب گرم و 1 قسمت سرکه سیب، فرد می تواند یک نوشیدنی تسکین دهنده تهیه کند. افراد همچنین می توانند با مخلوط مساوی آب گرم و سرکه غرغره کنند.

مواد افزودنی

فرد می تواند برای تسکین گلو، تسکین سرفه و بلغم مواد افزودنی به یک نوشیدنی سرکه سیب اضافه کند، مانند:

 • برش لیمو یا آب لیمو
 • عسل
 • زنجبیل تازه رنده شده
 • زردچوبه
 • دارچین
 • فلفل دلمه ای
 • یک کیسه چای سبز

البته اگر قرار است چنین موادی را به سرکه سیب اضافه کنید، حتما مطمئن شوید که به آن ها حساسیت ندارید. در این صورت به خوبی می توانید به جنگ سرماخوردگی رفته و آن را شکست دهید.

سخن آخر

درمان سرماخوردگی با سرکه سیب و عسل طبیعی، یکی از درمان های سنتی اروپایی و آمریکایی است. البته در ایران نیز برخی از این معجون به صورت رقیق شده برای درمان بیماری های مختلف از جمله سرماخوردگی استفاده می کنند. اگر می خواهید از سرکه سیب استفاده کنید، حتما آن را به میزان متعادل و به صورت رقیق شده مصرف کنید.

شما تا به حال از معجون سرکه سیب و عسل طبیعی برای درمان سرماخوردگی استفاده کرده اید؟

۳
۱
منبع https://www.medicalnewstoday.com/articles/apple-cider-vinegar-for-colds
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید