۹۹
۱
۰

آب مروارید چیست؟ با مصرف بره موم، این مشکل را از چشمان خود دور کنیم

آب مروارید چیست؟ با مصرف بره موم، این مشکل را از چشمان خود دور کنیم

چشم یکی از اعضای حساس بدن و همچنین دریچه وارد شدن بسیاری از اطلاعات به داخل مغز است. این عضو حساس و مهم بدن دچار بیماری های مختلفی هم می شود که از آن جمله می توان به انواع عفونت ها، تورم ها، پارگی ها، فشارها به عصب بینایی، ضربه ها و... اشاره کرد. صحبت در مورد اینکه بینایی تا چه اندازه مهم است و مراقبت از چشم به منظور جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها تا چه اندازه ضروری است، به نظر توضیح واضحات باشد. با این حال باید با بیماری های چشم و روش های پیشگیری و درمان این بیماری ها بیشتر آشنا شد. آب مروارید یکی از شایع ترین بیماری های چشم است که باید خیلی زود روند درمان آن شروع شود.

بیماری آب مروارید این روزها به یکی از چند مشکل ابتدایی چشم تبدیل شده و عمل آب مروارید رواج زیادی پیدا کرده است. این در حالی است که به نظر می رسد با افزایش اطلاعات نسبت به این بیماری بتوانیم از بروز آن پیشگیری کنیم و یا اینکه خیلی زود برای درمان آن اقدام نماییم.

بیشتر در مورد بیماری های چشم بخوانیم:

درمان قوز قرنیه با عسل؛ راهکاری از طب سنتی برای درمان این بیماری چشم

کدام یک از خواص عسل طبیعی برای سلامت چشم را می شناسید؟

ژل رویال یکی از بهترین راهکارهای طبیعی برای تقویت بینایی

روش های زیادی برای پیشگیری و درمان آب مروارید وجود دارد. برخی از این روش ها شامل برخی پرهیزات هستند و برخی دیگر توصیه به مصرف برخی مواد طبیعی یا استعمال برخی از آن ها. با این حال قبل از اینکه به معرفی بیماری آب مروارید چشم بپردازیم، بهتر است اطلاعات دقیقی نسبت به آناتومی چشم داشته باشیم.

در این مطلب سعی می کنیم به این پرسش پاسخ دهیم که آب مروارید چیست و چه علائم و عوارضی دارد. همچنین به صورت کوتاه به معرفی برخی راهکارهای پیشگیری و درمان آب مروارید با استفاده از مواد طبیعی خواهیم پرداخت که بره موم یکی از این مواد طبیعی است.

آناتومی چشم را بیشتر بشناسیم

آناتومی چشم برای آب مروارید

یکی از حواس پنج‌گانه بدن و بهتر بگوییم یکی از بزرگ ترین نعمت های خداوند، حس بینایی است که عضو بارز آن چشم است. چشم در موجودات مختلف ساختار متفاوتی دارد. قدرت و عملکرد آن از حساسیت و تشخیص نور تا تشخیص رنگ ها و شکل های متفاوت با یکدیگر فرق دارد.

چشم انسان از اجزای زیر تشکیل شده است:

 1. قرنیه: سطحی ترین لایه چشم که مانند شیشه شفاف است. به همین دلیل می تواند در معرض آسیبی های زیادی قرار بگیرد. عمل های لیزیک و لیزر و اصلاح قوز قرنیه بر روی این قسمت انجام می گیرد. عمل پیوند قرنیه یکی از شایع ترین و موفق ترین پیوندهای اعضا در بدن انسان محسوب می شود.
 2. عنبیه: عنبیه قسمت رنگی چشم است که در پشت قرنیه قرار دارد. در حقیقت همین قسمت از چشم است که رنگ چشم افراد را تعیین می کند.
 3. مردمک: سوراخ گردی در وسط عنبیه قرار دارد که مردمک نامیده می شود. در ساختار چشم مردمک همچون دیافراگم دوربین عکاسی است زیرا میزان نور ورودی به چشم را معین می کند و این عمل را به کمک انقباض و انبساط عضلات موجود انجام می دهد که مردمک را تنگ و گشاد می نمایند.
 4. مایع زلالیه: مایع زلالیه بین قرنیه و عدسی قرار دارد و مواد غذایی را به قسمت های جلویی چشم می رساند. اگر فشار در این مایع بالا رود باعث ایجاد بیماری گلوکوم یا آب سیاه می شود.
 5. عدسی: عدسی در پشت مردمک قرار دارد و همانطور که از نامش مشخص است عمل تطابق و متمرکز کردن نور و تصاویر را بر روی پرده شبکیه برعهده دارد. محدب یا مقعر شدن عدسی باعث می شود که تصاویر دور و نزدیک را به راحتی ببینیم اما در بیماری های دوربینی و نزدیک بینی که جزء عیوب انکساری چشم هستند این تطابق صورت نمی گیرد و برای اصلاح دید مجبور به استفاده از عینک طبی هستیم. آب مروارید هم در همین ناحیه و به علت کدر شدن عدسی اتفاق می افتد.
 6. عضلات چشم: 6 عضله ای هستند که در عمل انطباق به عدسی کمک می کنند و بسیار در مقابل صدمات وارد شده به چشم حساس بوده و احتمال پارگی دارند.
 7. صلبیه: پوشش خارجی سفید رنگی در عقب چشم و اطراف قرنیه است.
 8. مشیمیه: لایه عروقی مسئول خون رسانی به قسمت های پشتی چشم مشیمیه است.
 9. زجاجیه: در پشت عدسی چشم تا شبکیه دیگر هیچ قسمتی وجود ندارد و همه فضا با ماده ای ژله ای به نام زجاجیه پر شده است. در سنین پایین این ماده قوام بیشتری دارد و در سنین بالا قوام خود را تا حد زیادی از دست می دهد و باعث دیدن اشکال متحرک در جلوی چشم می شود. این اشکال شبیه مو و قوس و قزح هستند و باید در این هنگام حتما چشم شخص توسط متخصص معاینه شود که آسیبی مانند پارگی یا سوراخ شدن، در شبکیه اتفاق نیافتاده باشد.
 10.  شبکیه: پرده ای حساس به نام شبکیه در انتهایی ترین قسمت چشم قرار دارد که تصاویر بر روی آن منعکس می شوند. این تصاویر توسط عصب بینایی به مغز منتقل می شوند تا قابل تشخیص شوند.
 11. عصب بینایی: عصبی که پیام های شبکیه یا همان تصاویر را برای بازخوانی یا تشخیص به مغز می فرستد.

آب مروارید چیست؟

در یک پروسه کاملا طبیعی تصاویر یا بهتر بگوییم نور از مردمک عبور می کند و با انعکاس آن از طریق عدسی بر روی شبکیه، عصب بینایی آن پیام را برای مغز مخابره کرده تا تصاویر تجزیه و تحلیل شده و عمل بینایی صورت گیرد. حال اگر در این میان یکی از اعضا چشم خوب کار نکند یا مشکلی داشته باشد این روند مختل می شود.

در بیماری آب مروارید یا کاتاراکت، عدسی شفافیت خود را از دست می دهد و در کیفیت بینایی اختلال ایجاد می کند. پروتئین های موجود در عدسی به طور منظم و دقیقی قرار دارند و همین موضوع باعث شفافیت بیشتر عدسی می شود. اما به هر دلیلی این ساختار منظم عدسی چشم مشکل پیدا کرده و ساختمان آن از هم گسیخته شود، لکه های تیره ای بر روی عدسی ایجاد می شود و با گسترش این لکه ها دید چشم هر لحظه بدتر می شود. این کدری و ماتی عدسی می تواند مقدار کمی از عدسی را درگیر نموده و در شرایطی هم همه آن را دچار مشکل کند.

علت بروز آب مروارید

علت بروز آب مروارید چشم

این عارضه بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتد و روند پیشرفت کندی دارد.  گاهی افراد جوان تر هم به آب مروارید مبتلا می شوند از این دسته می توان به کسانی اشاره کرد که دیابت دارند، داروهای کورتن دار مصرف می کنند و یا دخانیات مصرف می کنند. اختلال در کار غده پاراتیروئید هم که باعث اختلال در میزان کلسیم و فسفر بدن می شود می تواند از علل کاتاراکت باشد. همچنین ضربه های وارده به چشم هم قادر به ایجاد این عارضه هستند.

ناگفته نماند که گاهی کودکان با آب مروارید مادرزادی به دنیا می آیند و والدین آن ها هم ممکن است از این موضوع بی خبر باشند. این عارضه زمانی نمود می کند که کودک دچار تنبلی چشم شده و به این علت به متخصص مراجعه می نماید. کار در محیط های با حرارت بالا مثل کوره ها و یا نور مادون قرمز هم در ایجاد بیماری بسیار موثر است.

علائم آب مروارید چیست؟

از رایج ترین علائم این بیماری به طور اختصار می توان به تاری دید، کم رنگ یا محو شدن رنگ ها، دید بسیار کم در شب، دوبینی یا چند بینی و حساسیت به نور شدید اشاره کرد. در موارد شدید بیماری، کدری و ماتی عدسی به وضوح حتی بدون معاینه و استفاده از دستگاه های چشم پزشکی مشخص و معلوم است.

پیشگیری و درمان آب مروارید

درمان آب مروارید چشم

قطعا در مورد بیماری آب مروارید همانند هر نوع بیماری دیگری، پیشگیری بهتر از درمان است. به ویژه که برای عمل آب مروارید هم هزینه زیادی باید انجام شود و هم کمی اذیت کننده است. در مراحل ابتدایی این بیماری نیز اصولا پزشک تجویز به عمل آب مروارید نمی کند.

تغذیه مناسب و تامین مواد مورد نیاز بدن و چشم، یکی از پارامترهای مهم برای پیشگیری از آب مروارید است. عدم مصرف مواد کورتن دار یا عدم استعمال دخانیات برای افرادی کهن در معرض این بیماری هستند، ضروریت زیادی دارد. مصرف مواد طبیعی تقویت کننده چشم نیز از بروز این بیماری جلوگیری می کنند. هویج یکی از شناخته شده ترین این مواد طبیعی است.

در مواقعی که کاتاراکت به حد درمانی رسیدن باشد و پزشک این مورد را تشخیص بدهد، با یک جراحی بسیار ساده، تعویض عدسی چشم و حتی لیزر می توان آن را درمان کرد.

بره موم یکی از مواد فوق العاده عالی برای درمان آب مروارید است. این ماده تبیعی خواص زیادی برای چشم دارد. مصرف خوراکی بره موم هم می تواند مواد مورد نیاز چشم را تامین کند و هم با اثرگذاری بر چشم، خطر ابتلا به این بیماری را دور کند.

در صورت ابتلا به کاتاراکت نیز بره موم می تواند گزینه خوبی برای درمان باشد. تحقیقات گسترده ای در مورد اثرگذاری بره موم برای درمان بیماری های چشم شده است. در مطلبی مجزا حتما به مقالات علمی در مورد خواص بره موم برای درمان آب مروارید اشاره خواهیم کرد. با این حال بد نیست بدانید که بره موم می تواند در دراز مدت، آب مروارید خفیف چشم را تعدیل و درمان کند.

تشخیص آب مروارید به خاطر نزدیکی علائم آن با تعداد دیگری از بیماری های چشمی بر عهده پزشکان متخصص چشم بوده و باید بدون هرگونه خوددرمانی یا تشخیص نابه جا، درمان آب مروارید چشم را به متخصص بسپارید. چون در غیر این صورت بینایی فرد به شدت کاهش یافته یا حتی ممکن است به آب سیاه یا گلوکوم بیانجامد که می تواند نابینایی محض را به همراه داشته باشد.

سخن آخر

درمان آب مروارید و پیشگیری از ابتلا به این بیماری زمانی ممکن است که اطلاعات دقیقی در مورد چشم و بیماری آب مروارید یا کاتاراکت داشته باشید. روش هیا درمانی مختلفی وجود دارد که هر کدام می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کرده و در صورت بروز به درمان آن کمک کند. بره موم نیز یکی از این مواد طبیعی است که در مطلبی مجزا به خواص بره موم برای درمان آب مروارید اشاره خواهیم کرد.

۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید