۳۷۳
۱
۰

جلسه مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران با مجلسی ها | عزم اتحادیه برای مقابله با عسل های «زنبور ندیده»

گفتگوی اختصاصی عسلنا با مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران | بخش آخر
گفتگوی اختصاصی عسلنا با مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران | بخش آخر
مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران در گفتگو با عسلنا، به تشریح دیدار با رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس و دستاوردهای آن پرداخت و از عزم اتحادیه برای تعامل با قوه قضاییه در جهت برخورد با تخلفات و قانون شکنی هایی مثل تولید عسل های بی کیفیت موسوم به «زنبور ندیده» سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، در دو بخش قبل مصاحبه با مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران، به ذکر کامل سوابق این مدیر ارزشمند صنعت زنبورداری پرداختیم.

مهندس میر محسن موسویان با ذکر جایگاه و وظایف و اهمیت این اتحادیه به بیان مشکلات پیش رو و اولویت‌های کاری و نیز مباحث مربوط به رونق صادرات پرداختند.

ایشان رونق صادرات محصولات زنبورعسل را مستلزم توسعه برندهای خوش‌نام و معتبر دانست و گفت: در کنار پیگیری مطالبات زنبورداران در سیستم دولتی و مجلس؛ بیمه زنبورداران؛ تأمین نهاده شکر در فصول موردنیاز زنبورهای عسل؛ رفع موانع کوچ کم دردسر؛ کمک به صادرات و فروش عسل زنبورداران؛ ساماندهی وضعیت عسل‌های تقلبی و دست‌ساز، موضوع دوره‌های آموزش و همچنین پژوهش نیز در دستور کار قرار دهیم.

 در ادامه این گفت‌وگو و در بخش سوم مصاحبه اختصاصی عسلنا، از مدیرعامل اتحادیه کشوری زنبورداران پرسیدیم:

 با توجه به اینکه در ساختار دولتی این صنعت مادر تنها یک دفتر، در یکی از مدیریت‌های یکی معاونت‌های یک وزارتخانه دارد و این کافی قطعاً نیست، با توجه به اهمیت این صنعت نظرتان چیست و برای فرهنگ‌سازی اهمیت این صنعت در دیدگاه اداری – دولتی و کلان چه خواهید کرد؟

ببینید من قائل به تعدد دفاتر و مراکز دولتی و حتی خصوصی بیش ازآنچه هست نیستم؛ کما اینکه تعدد آن‌ها موجب موازی‌سازی بیشتر نیز خواهد شد. تنها کافی است دامنه اختیارات و استقلال عمل دفتر مجری طرح توسعه زنبورعسل در معاونت بهبود تولیدات دامی دارای ردیف بودجه مشخص حداقل در خود وزارتخانه شود و سایر وزارتخانه‌هایی که به‌نوعی در وزارت صمت یا وزارت کار و وزارت بهداشت و ... بر امور صنعت زنبورداری دستی بر آتش دارند؛ به مشورت‌های تشکل صنفی مربوطه که اتحادیه سراسری زنبورداران است و همچنین دفتر تخصصی مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی بها دهند و آن را کارشناسی شده بدانند و همراهی نمایند.

 شما ظاهراً روز گذشته دیداری با آقای شمس‌الدین حسینی، رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی در این دوره داشتید. ماحصل این دیدار چه بود؟

این دیدار در راستای همان سلسله مشورت‌ها و تبادل آرای اتحادیه با قانون‌گذاران جدید در مجلس بوده است که صرفاً محدود به ایشان نیز نبوده و نخواهد بود و این روند جهت آشنایی آن‌ها با مسائل و چالش‌های زنبورداران ادامه خواهد یافت. خوشبختانه ایشان با دقت و حتی نکته‌سنجی مسائل زنبورداران را که آقایان مزارعی رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری و آقای «محمّد فکری» بازرس اتحادیه سراسری مطرح کردند شنید و یادداشت‌برداری کرد و برای پیگیری آن‌ها قول مساعد داد. البته در این خصوص شاید از تمام زنبورداران در استان‌ها نیز انتظار می‌رود از تمام ظرفیت ارتباطی خود در حوزه‌های انتخابیه نمایندگان جهت اقناع آن‌ها به حمایت ویژه از زنبورداری که نهاده زنده بخش کشاورزی را پرورش داده و مدیریت می‌کند استفاده کنند. نباید از خاطر برد که همه ما سرنشینان یک کشتی هستیم و همه باید بدون منبّت‌ها برای رساندن آن به ساحل نجات و امن دست یاری به یکدیگر دهیم.

در این دیدار قول مساعدی هم برای حل مشکلات زنبورداران داده شد؟

البته ایشان هم قول مساعد پیگیری را دادند اما درواقع این دسته از امور نیاز به زمان دارد و نمایندگان مجلس به‌صورت انفرادی دارای اختیار عمل حل یک یا چند مشکل زنبورداران نیستند. درواقع اقناع آن‌ها منجر به این خواهد شد تا در طرح‌ها و لوایح همدل و همراه آن قانون شوند و زنبورداران را تنها نگذارند. به‌بیان‌دیگر با مشکلات ما باید آشنا شده باشند تا پس از جامعیت بیشتر به تصویب آن در کمیسیون‌های تخصصی یا حتی صحن علنی مبادرت ورزند.

در خصوص آخرین وضعیت تولید عسل در شرایط شیوع ویروس کووید -۱۹ بفرمایید؟

 در حال حاضر سرشماری از زنبورستان کشور منتفی شد، بر اساس آنچه به‌صورت غیررسمی از استان‌ها مخابره شده است، میزان تولید عسل به دلیل مشکلات اقلیمی و همچنین مشکل نبود امکان کوچ و استقرار کندو‌ها در باغ‌ها و مزارع کشور تولیدات عسل تا حدود ۴۰ درصد کاهش‌یافته است.

یکی از مشکلات مربوط به کوچ زنبورداران و نبود توافق بین زنبورداران و کشاورزان و باغداران است، در کشور‌های دیگر باغداران و کشاورزان با پرداخت کرایه به زنبورداران اجازه می‌دهند تا برای استقرار کندو‌ها از باغ‌های آن‌ها استفاده کنند، اما در کشور ما زنبورداران هنوز نتوانسته‌اند کشاورزان را به این همکاری متقاعد کنند، درحالی‌که گرده‌افشانی زنبورعسل به‌عنوان یک نهاده زنده تأثیر مثبت و زیادی در افزایش بهره‌وری تولیدات کشاورزی ارزشمند دارد و مقرون‌به‌صرفه است.

وی در ادامه در مورد بازار مصرف داخلی با استناد سرشماری سال ۹۸ توضیح بفرمایید؟

سال گذشته بالغ‌بر ۹۰ هزار تُن عسل از حدود ۹ میلیون کلنی در ۸۵ هزار زنبورستان کشور حاصل‌شده که عمده آن‌ها به مصارف داخلی رسیده است.

صادرات عسل متناسب با رتبه تولید کشور در جهان نیست، باکیفیت خوب و عسل‌های ارزنده تولیدشده در کشور این جایگاه مطلوب نیست و دلیل حضور کمرنگ در بازار‌های جهانی نبود برند‌های مطرح ملی با تمام ویژگی‌های کیفی، بسته‌بندی جذاب مدنظر بازار جهانی و همچنین نبود تبلیغات سازمان‌دهی شده اعلام کرد.

یکی از سیاست‌های جدید در صنعت زنبورداری باید توسعه صنایع تبدیلی باشد، طی سال‌های اخیر با تغییر برخی سیاست‌های حمایتی از صنایع تبدیلی زنبورداری و همچنین ممانعت از واردات بی‌رویه ژل رویال کم کیفیت چینی که به همت و همکاری دفتر زنبورعسل وزارت جهاد کشاورزی محقق شد، تولید ژل رویال، بره موم و گرده که مصارف دارویی، بهداشتی و آرایشی دارد، موردتوجه صنایع داخلی قرار گرفت و باعث شد ارزش‌افزوده بیشتری عاید صنعت زنبورداری کشور گردید.

از ظرفیت سایر نهادها و انجمن‌ها و تعاونی‌ها این صنعت چه بهره‌ای می‌توانید بگیرید؟

اتحادیه سراسری زنبورداران ایران می‌کوشد در فصل تازه اقدامات مدیریتی خود و کمک گرفتن از ظرفیت صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور، انجمن علمی زنبورعسل و وزارت جهاد کشاورزی به هم‌افزایی بیشتر در این خصوص اقدام کند و در تعامل با بخش خصوصی و همچنین توسعه ظرفیت‌های آموزشی و بازرگانی تمام بار هزینه زنبورداری از طریق عسل را از دوش زنبورداران کشور بردارد.

فعالان این حوزه با مشکلات متعددی برای ادامه فعالیت خود روبرو هستند که شاخص‌ترین آن‌ها نبود بیمه تأمین اجتماعی زنبورداران کشور است؛ وی با اشاره به خطراتی که فعالان این حوزه را در زمان کوچ تهدید می‌کند افزود: نبود مراتع کافی نسبت به جمعیت زنبورداران، عدم پرداخت کرایه به کلنی‌های زنبورعسل جهت گرده‌افشانی در باغ‌ها و مزارع و همچنین نادیده گرفته شدن این موضوع از سوی مسئولان ارشد برنامه‌ریز در قوای مجریه و مقننه، مانع از استفاده از ظرفیت بالای زنبورداری جهت توسعه اقتصاد کشاورزی ایران شده است و همچنین اداره کل قرنطینه سازمان دامپزشکی کشور برای کمک به حل مشکلات صدور کدرهگیری خودرو و کد شناسه «یکتا» برای کوچ زنبورداران هنوز نتوانسته به‌صورت اساسی این مسئله را حل‌وفصل کند.

در خصوص برخی قانون‌شکنی‌ها و تولیدات بی‌کیفیت چه برنامه‌ای دارید؟

با اشاره به حُسن رویکرد رئیس قوه قضاییه در احیای حقوق عامه و با توجه به رویکرد ریاست محترم قوه قضاییه و تأکید بر اینکه «برای احیای حقوق مردم، منتظر رسیدن دادخواست و شکایت نمانند» و همچنین عزم هیئت‌مدیره اتحادیه زنبورداران ایران برای مقابله با عسل‌های فاقد استاندارد و دست‌ساز، از دادگستری‌ها به‌عنوان مدعی‌العموم می‌خواهیم تا با مقابله با مفاسد رایج در این صنعت، مانند تولید عسل‌های مشهور به «زنبور ندیده» که در کارگاه‌های زیرزمینی تولیدشده و می‌شوند به حمایت از زنبورداران واقعی و مردمی وارد عمل شوند.

 اتحادیه سراسری زنبورداران ایران نیز از هرگونه مساعدت فنی، امکانات نظارتی و گزارش دهی با قوه عدلیه جهت احقاق حق مردم و زنبورداران متعهد و پایبند به تولید سالم دریغ نخواهد کرد./

پایان گفت‌وگو

۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید