۱
۰

ظرفیت تولید «ملیتین» از زهر زنبورعسل به توانایی‌های موسسه رازی افزوده شد

 دکتر مجتبی محرمی در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، مطرح کرد
 دکتر مجتبی محرمی در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، مطرح کرد

دکتر مجتبی محرمی، رئیس بخش بهداشت، تحقیق و تشخیص بیماری‌های زنبورعسل و کرم ابریشم موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با بیان اینکه ظرفیت تولید «ملیتین» و فرآوری زهر زنبورعسل نیز بر دیگر توانایی‌های این موسسه افزوده‌شده است، گفت: به دانش فنی و ابزار و امکانات کامل استخراج «ملیتین» با بالاترین خلوص در هر میزان ظرفیت دست‌یافتیم و امیدواریم به‌زودی پازل تولید انبوه، بازاریابی، صادرات و استفاده از این محصول مهم در صنعت داروسازی کشور کامل شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، زهر زنبورعسل که یکی از مهم‌ترین محصولات و مواد تولیدی توسط زنبورعسل است، سالیان زیادی است که مورد تحقیقات علمی و پزشکی در جهان قرارگرفته و اکنون «ملیتین» که ماده مؤثره این زهر است و تقریباً 40 تا 60 درصد وزن خشک آن را تشکیل می‌دهد به‌عنوان شاخص اصلی بهره‌برداری و قیمت‌گذاری این محصول در جهان شناخته‌شده است. خاصیت ضد سرطانی این ترکیب در انواع مختلف سرطان نظیر؛ مالنوما، لوسمی، سرویکس، تخمدان، پانکراس و سرطان پستان گزارش‌شده است.

ملیتین، علاوه بر اثرات ضد سرطانی، در حوزه‌های متفاوتی نظیر اثر ضد دیابت، اثرات ضد میکروبی و اثرات ضدویروسی کاربرد دارد و در کشور ما نیز که صنعت زنبورداری آن دارای رتبه در بسیاری از شاخص‌ها ازجمله میزان تولید عسل و تعداد کلنی‌هاست، استخراج ملیتین و فرآوری زهر زنبورعسل، می‌تواند افق تازه‌ای از پیشرفت را به روی این صنعت باز کند و این صنعت را از رکود و تک‌محصولی برهاند.

در این راستا و به دنبال قراردادی که برای فرآوری زهر زنبورعسل، میان موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی و صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور، ماه‌ها قبل منعقدشده و اکنون به فرجام رسیده، با دکتر مجتبی محرمی، رئیس بخش بهداشت، تحقیق و تشخیص بیماری‌های زنبورعسل و کرم ابریشم در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، گفتگویی اختصاصی ترتیب دادیم. ایشان که معاونت پشتیانی و توسعه منابع انسانی این موسسه به‌عنوان قدیمی‌ترین و مهم‌ترین واحد تحقیقات پزشکی و ساخت واکسن و سرم کشور را نیز بر عهده‌دارند، پذیرای پاسخ به سؤالات ما شدند:

عسلنا: جناب دکتر محرمی، در خصوص پروژه فرآوری زهر زنبور و قرارداد موسسه رازی و صندوق توسعه زنبورداری توضیح بفرمایید؟

در قالب پروژه مشترک موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور، در خصوص زهر زنبورعسل و استخراج مؤثرترین ماده آن یعنی «ملیتین»، توانستیم این ماده را در خلوص بالا تولید کنیم و به‌عنوان یک ماده مهم در صنعت داروسازی، این دانش فنی را ایجاد کردیم، اکنون این آمادگی را در ایران داریم که با همکاری صندوق توسعه در ادامه همکاری‌ها، بتوانیم در فرآوری زهر زنبورعسل و استخراج «ملیتین» به‌صورت صنعتی و نیمه‌صنعتی فعالیت کرده و به‌جای خام فروشی این محصول، حالا با خلوص بالا، ماده مؤثره زهر زنبور که بازار خوبی هم در دنیا دارد را تولید کنیم.

این دستاورد چه اهمیتی دارد و این ظرفیت چه میزان اقتصادی است؟

با یک بازاریابی خوب در سطح جهان و مدیریت این دستاورد علمی، می‌توانیم این محصول را در سطح دنیا عرضه کرده و به اقتصاد کشور کمک کنیم.

این محصول گران‌بها و ارزشمند به‌صورت میکروگرم در دنیا عرضه می‌شود و ارزش فوق‌العاده بالایی دارد و در بحث تحقیق و توسعه و صنایع دارویی مشتریان خوبی در سطح دنیا دارد.

صنعت زنبورداری و استحصال چنین محصولات باارزشی که چند میکروگرم آن ارزش برابر با ارزآوری چند بشکه نفت دارد، قطعاً می‌تواند پتانسیل بسیار بالایی برای ثروت آفرینی ملی داشته باشد.

با توجه به پتانسیل اقتصادی محصولات زنبورعسل، چه میزان از این ظرفیت استفاده‌شده و برای ارتقای آنچه باید بکنیم؟

متأسفانه به میزان بسیار کمی از این ظرفیت‌ها استفاده‌شده و اگر این پتانسیل‌ها در محصولات زنبورعسل که یکی از آن‌ها زهر است، مورداستفاده بهینه قرا گیرد، قطعاً گشایش اقتصادی بزرگی به وجود می‌آورد و این می‌تواند در استخراج سایر مواد مؤثره از محصولات زنبورعسل نظیر بره موم و ژل رویال و موم نیز استخراج «پروپلین» خالص مدنظر قرار گیرد.

امروزه در کشور ظرفیت‌های بسیار بدیع و بزرگی ازنظر علمی وجود دارد که ما می‌توانیم با بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها به تولیداتی مهم و مدارج ارزشمندی در سطح دنیا برسیم.

موسسه رازی چه نقشی در استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی صنعت زنبورداری می‌تواند داشته باشد؟

به لحاظ داشتن نیروهای انسانی متعهد و متخصص و هم ازلحاظ امکانات خوب آزمایشگاهی و تحقیقاتی که در موسسه رازی وجود دارد، به‌راحتی می‌توانیم از این ظرفیت‌های علمی و فرصت‌ها استفاده کنیم و در پروژه اخیری که با صندوق حمایت از توسعه زنبورداری داشتیم، توانستیم به یک نتیجه مطلوب و خوب برسیم.

بخش علمی و تحقیقاتی پروژه استخراج «ملیتین» با موسسه رازی است و بخش مهمی که می‌تواند با ما همکاری کند صندوق توسعه زنبورداری کشور است که این ارتباط به‌خوبی وجود دارد و نتیجه تحقیقات در اختیار ایشان قرار می‌گیرد و این صندوق فرصت و پتانسیل خوبی برای کاربردی و عملیاتی کردن این تحقیقات دارد تا زنجیره تحقیق و تولید و صادرات را به هم متصل و این پازل را کامل کند. ما در قسمت مباحث علمی، فنی و آزمایشگاهی در خدمت صنعت زنبورداری کشور بوده و بحث تحقیقات فرآوری زهر را به انجام رساندیم.

دانش فرآوری زهر چگونه می‌تواند به تولید انبوه و همگانی برسد و برای صنایع داروسازی کشور مفید باشد؟

این دستاورد را می‌توان به شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان بسط و تعمیم داد و جای کار بسیار گسترده‌ای وجود دارد که با یک کار متوازن و دقیق که ارتباط پویایی بین محققین و بخش‌های تحقیقاتی و صنایع داروسازی و تولیدی ایجاد کند، بتوانیم با کمک بازاریابی بین‌المللی این دستاورد را به صادرات و ثروت آفرینی ملی تبدیل کنیم.

اگر این پازل خوب چیده شود و هماهنگی و تعامل ملی بین این مجموعه‌ها دقیق و کاربردی باشد می‌توانیم به این هدف ارزشمند دست‌یابیم و ظرفیت‌های بی‌شمار دیگری که در صنعت زنبورداری وجود دارد را نیز شکوفا کنیم که منافع آن‌هم به زنبوردار و صنعت زنبورداری می‌رسد و هم برای کشور مفید خواهد بود.

توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و پیشرفت اقتصاد ملی، قطعاً در گروی همین برنامه‌ها و تعامل بین بخش‌های دانشگاهی-تحقیقاتی و بخش خصوصی صنعت پدید خواهد آمد.

اکنون در چه مرحله‌ای از تولید ملیتین هستیم و در آینده باید ای توسعه تولید این محصول چه کنیم؟

اکنون دانش فنی و علمی و زیرساخت‌های استخراج و دستگاه‌ها و ابزار لازم برای تولید «ملیتین» از زهر زنبورعسل وجود دارد و طی تحقیقات جامعی که در عرض دو سال در این مجموعه حاصل‌شده و پروژه‌هایی که تعریف‌شده این مهم اجرایی شده و پس از رسیدن به نتایج لازم، قراردادی با صندوق حمایت از توسعه زنبورداری منعقدشده است.

صندوق توسعه زنبورداری با مدیریت خوبی که اکنون دارد می‌تواند، این صنعت را در ادامه شکوفاتر کند. برای اینکه بتوانیم تولید دارو از «ملیتین» را در کشور نهادینه کنیم نیاز به معرفی بیشتر این محصول و خواص و فواید آن در صنعت داروسازی داریم تا زیرساخت‌های لازم ایجادشده و این محصول به بخش تحقیق و توسعه داروسازی هدایت شود.

شرکت‌های خصوص می‌توانند با صندوق توسعه همکاری و تعامل خوبی برای استفاده از این محصول در داروسازی داشته باشند و بقیه بخش‌های کار مستقیماً به صندوق توسعه مربوط بوده و موسسه رازی وظیفه و نقشی در قبال آن ندارد.

جناب دکتر سخن پایانی و پیشنهاد‌های خود در زمینه استفاده از ظرفیت‌های جدید صنعت زنبورداری را بفرمایید؟

ظرفیت‌های علمی کشور باید فعال شود و کشور ما باید ذخایر بیولوژیک و ژنتیکی خودش را بشناسد و موسسه رازی با قدمت صدساله در این راه قدم‌های خوبی برداشته و علاوه بر محصولات زیادی که در این موسسه تحقیقاتی تولید می‌شود، مانند انواع واکسن‌های انسانی و دامی، کیت‌های تشخیصی و تعدادی از آنتی‌ژن‌ها، اکنون تولید «ملیتین» نیز به این ظرفیت افزوده‌شده است.

ارتباط صنعت و مراکز علمی بسیار باارزش و گران‌بهاست و موسسه رازی در این مسیر گام‌های خوبی برداشته و در صنعت زنبورعسل هم این مسیر را ادامه می‌دهد و امیدواریم بتوانیم در این راه خدمات خوبی برای صنعت زنبورداری انجام دهیم.

به گزارش عسلنا، اکنون با این اتفاق مهم که می‌تواند سرفصل جدیدی را ازنظر اقتصادی برای زنبورداران و این صنعت رقم بزند، نقش صندوق توسعه بسیار حساس و حیاتی است تا بتواند زنبورداران را برای این کار آموزش داده و ابزار لازم را انبوه‌سازی کند و زمینه تولید انبوه و صادرات این محصول را فراهم آورد./

۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید