۰
۰

داروهای ارگانیک و شیمیایی مجاز و مورد تائید موجود در کشور

کارشناس مسئول و پژوهشگر جهاد کشاورزی استان قزوین معرفی کرد:
کارشناس مسئول و پژوهشگر جهاد کشاورزی استان قزوین معرفی کرد:
مهندس اسماعیل غفوری با بیان اینکه اکثر داروهای مؤثر و مفید ارگانیک یا شیمیایی برای زنبورداری در کشور موجود است، به معرفی و تشریح اثرات این داروها پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری کشور، یک کارشناس ارشد پرورش زنبورعسل، درزمینه وضعیت داروهای ارگانیک زنبورداری در کشور، اظهار کرد: اغلب داروهای ارگانیک تائید شده که در دیگر کشورهای دنیا مصرف می‌شود، در ایران نیز وجود دارد و اسید اگزالیک و اسید فرمیک در داروخانه‌های دامپزشکی کشور موجود است.

مهندس اسماعیل غفوری در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: داروهایی که بر پایه اسیدی ساخته‌شده نظیر ژل فرمیک و ژل آپیگارد که بر پایه تیمول ساخته‌شده در کشور موجود و در دسترس هستند.

وی افزود: نوار «تیموار» از سال گذشته وارد کشور و توزیع‌شده که تقریباً اختلاف خاصی با بازار دیگر کشورها ازنظر این داروها نداریم و اگر کسی بخواهد برای زنبورهایش داروی ارگانیک مصرف کند، به‌وفور در کشور موجود و در دسترس هستند.

کارشناس مسئول زنبورعسل در استان قزوین، با بیان اینکه نسبت به داروهای شیمیایی اگر این داروهای ارگانیک به‌موقع و درست مصرف شوند، تقریباً مشکل باقیمانده سموم از بین رفته و می‌توان عسل پاک تولید کرد، گفت: اگر این امر صورت گیرد، موقع صادرات هم مشکلی نخواهیم داشت و همچنین خود زنبورها هم عوارض کمتری به این داروها نسبت به انواع شیمیایی نشان می‌دهند و کنترل و درمان ساده‌تر و بهتری صورت می‌گیرد.

غفوری با اشاره به اینکه، اسیدهای آلی و داروهایی که بر پایه آن‌ها ساخته شدند، همه تحت نظارت سازمان دامپزشکی در داروخانه‌های دامی وجود دارند، اضافه کرد: همه داروهای مجاز شیمیایی و نیز ارگانیک موجود و در دسترس هستند.

 وی داروی «هایوکلین» را دیگر داروی تائید شده و مؤثر و موجود در کشور برشمرد و عنوان کرد: این دارو تشکیل‌شده از سه اسید است که شامل اسید اگزالیک، اسید فرمیک و اسید سیتریک می‌شود، همچنین ژل آپیکاد بر پایه تیمور نیز در کشور موجود هست و ژل فرمیک نیز در داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

پژوهشگر سازمان جهاد کشاورزی، ادامه داد: این مجموعه داروها عموماً روی کنترل و درمان کنه واروا مؤثر است و برخی مانند اسید فرمیک، ژل فرمیک و نوار تیموار، روی کنه تنفسی یا همان کنه تراشه‌ای هم تأثیر داشته است.

غفوری، بیان کرد: برای بیماری نوزما تنها داروی ثبت‌شده و مورد تائید سازمان دامپزشکی در کشور همان آنتی بیوتیک فوماژلین هست که داروی شیمیایی محسوب می‌شود.

 وی افزود: در حال حاضر نمونه استاندارد این داروی ساخت کشور خودمان موجود است و قبلاً نمونه ساخت یک شرکت کانادایی نیز در بازار موجود بود که دارای اثرات باقیمانده سموم بود و اثرات جانبی بر روی زنبورها داشت که از رده خارج شد و مصرفش در دنیا منع شده است.

به گزارش عسلنا، این کارشناس ارشد پرورش زنبورعسل در پایان با بیان اینکه یکسری از دارو یا به تعبیر بهتر مواد دیگر هم در کشور امتحان پس داده و استفاده مؤثر داشته ولی هنوز دارای مجوز نیستند، خاطرنشان کرد: عصاره «افسنتین» یا داروی «نوزگو» که جایگزین «فوماژلین» برای درمان نوزما شناخته‌شده توسط محققین دانشگاهی ساخته‌شده و بر پایه گیاهی بوده و اثربخش است./

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید