۲
۰

بخش خصوصی و دانشگاهی ظرفیت بالایی برای اصلاح نژاد زنبورعسل دارند/ اصلاح نژاد ملکه ایرانی باید از انحصار خارج شود

دکتر بهجتیان در گفتگو با عسلنا، عنوان کرد:
دکتر بهجتیان در گفتگو با عسلنا، عنوان کرد:
دکتر محمد بهجتیان در گفتگو با عسلنا با بیان اینکه در بخش خصوصی و دانشگاهی کشور پتانسیل‌های خوبی برای تحقیقات پرورش ملکه و اصلاح نژاد وجود دارد ولی از آن استفاده نمی‌شود، گفت: بخش دولتی باید این ظرفیت را غنیمت شمرده و با بخش خصوصی و دانشگاهی تعامل کند تا کار از انحصار خارج‌شده و با تکیه‌بر خرد جمعی نتایج بهتری حاصل شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، یک پژوهشگر اصلاح نزاد زنبورعسل در واکنش به این سؤال که چه نوع نژاد زنبوری را برای کشور ازنظر آناتومی زنبور و شرایط ایران و اوضاع زنبورداری آن مناسب می‌دانید؟ پاسخ داد: وقتی زنبوردار به یک نژاد پر تولید در شرایط وخیم فعلی اقتصاد نیاز دارد و نمی‌تواند هزینه‌های خود را پوشش دهد، دست به هر کاری می‌زند تا موفق شود، ولی باید یکسری اصول و راهکارهای درست پیش پای او گذاشته شود.

دکتر محمد بهجتیان در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: باید اجازه ورود به متخصصین دانشگاهی و نهادهای خصوص به بحث اصلاح نژاد و پرورش ملکه داده شود و اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها نیز این مطالبه را از متولیان دولتی داشته باشند تا در این مسیر به موفقیت برسیم.

وی تأکید کرد: همچنین ضرورتی ندارد و در جهان هم معمول نیست که صرفاً روی ملکه و نژاد بومی یک کشور، اصلاح نژاد صورت گیرد، بلکه بهترین نژاد مناسب، انتخاب و روی آن کار می‌شود؛ مثلاً آلمان روی نژادهای خوب و با پتانسیل خوب، اصلاح نژاد کرده که بومی خودش نیستند.

باید روی ژن‌های تولید عسل زنبور ایرانی «مدا» کار کرد

این پژوهشگر اصلاح نژاد افزود: نژاد «مدا» و زنبور ایرانی بسیار نژاد خوبی است، ولی روی ژن تولید عسل آن باید اصلاحات علمی حساب‌شده انجام شود. اصلاح نژاد یعنی تلاقی بین نژادها ولی متأسفانه برخی دوستان به این اعتقاد ندارند و آمیزش نژادها را اصولی نمی‌دانند و بحث انحصارطلبی هم به این موضوع دامن زده است.

بهجتیان ادامه داد: اصلاح قوانین کشور در خصوص اصلاح نژاد و واردات ملکه نیز از مشکلات قدیمی است که باید اصلاح و بازنگری شده و طبق شرایط کنونی به‌روز شود، چراکه پاسخگوی نیازهای امروز نیست و هدفی که در حفظ نژاد داخلی بوده، امروز دیگر کار آیی و محلی از اعراب ندارد.

این محقق با بیان اینکه ما نژادهای خوبی داریم که می‌توانید تلاقی بدهیم، اضافه کرد: در کانادا علی‌رغم داشتن نژادهای خوب، مجدداً دست به تلاقی و اصلاح نژاد زدند تا ملکه‌های بهتر و تولید بهینه‌تری داشته باشند.

وی همچنین افزود: در آمریکا نیز به همین سبک است و ایستگاه‌های عرضه نژادهای خالص دنیا و بانک ملکه اصیل هم دارند که می‌شود با دسترسی به این نژادها به یک کار اصلاح نژاد اصولی دست زد. این کشورها به‌صورت علمی و اصولی کار می‌کنند و محققین متخصص این کاردارند.

نمی‌توان یک نژاد را برای همه مناطق کشور تعمیم داد

به گزارش عسلنا، مدیرعامل شرکت اسپادانا مکمل، با بیان اینکه متأسفانه واردات ملکه ما و تنوع اقلیمی سبب شده نوعی نژاد، مثلاً در شمال ایران خوب جواب دهد، ولی در جنوب دچار مشکل و خسارت شود، اظهار کرد: برای همین باید تعیین ملکه و اصلاح نژاد به‌صورت منطقه‌ای و اقلیمی باشد و نمی‌توان یک نژاد را برای همه مناطق کشور تعمیم داد.

وی ادامه داد: شاید ملکه‌های مرکز تحقیقات زنبورعسل کشور هم عالی باشند، ولی تا زمانی که در اختیار بخش خصوصی قرار نگیرند و تعاملی نباشد، ما نمی‌توانیم این‌ها را تائید کنیم و به زنبوردار اطمینان خاطر بدهیم یا کارآمدی ملکه را تائید کنند.

بهجتیان با اشاره به اینکه پتانسیل‌های خوبی در دانشگاه برای کار کردن روی اصلاح ملکه وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده شود، گفت: متأسفانه زنبورداران وابستگی خارجی پیدا کردند و یک دارو، تغذیه یا ملکه را صرفاً به اعتماد اینکه خارجی است با صرف هزینه بیشتر می‌خرند ولی اعتماد به محصول وطنی ندارند و متأسفانه بخش دولتی کشور به‌جای کمک و مساعدت گرفتن از بخش خصوصی برای انجام این پروژه‌ها، تنها با انحصار آن، جلوی پیشرفت این کار را گرفته است.

از ظرفیت دانشگاه و بخش خصوصی در پرورش ملکه و اصلاح نژاد استفاده‌نشده است

وی یادآور شد: ما در مجموعه شرکت‌های اسپادانا مکمل و در بخش دانشگاهی، در خصوص اصلاح نژاد و پرورش ملکه، سال‌ها کارکردیم و درخواست خود را برای مشارکت در اصلاح ملکه و پرورش و تکثیر ملکه در شرکت‌های اسپادانا مکمل به مسئولین و نهادهای ذی‌ربط داده‌ایم.

به گزارش عسلنا، این پژوهشگر ارشد، ادامه داد: از آن‌ها خواستیم به شرکت‌های دانش‌بنیان اجازه ورود به این عرصه داده شود و کار تنها انحصاری نباشد و به نظر می‌رسد پس از سال‌ها هنوز این امر ملکه و اصلاح نژاد ساماندهی نشده و از خرد جمعی و پتانسیل سایر مجموعه‌های بخش خصوصی استفاده‌نشده است.

بهجتیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر صدها برابر پتانسیل کار و نتیجه بهتر وجود دارد و ما نمی‌توانیم به زنبوردار بگوییم باید برای دیدن نتیجه یک ملکه اصلاح‌شده بومی 20 سال صبر کند.

۲
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید