۰
۰

رشته‌های مرتبط با زنبورداری در دانشگاه‌ها تخصصی و کاربردی نیست

پژوهشگر و مدرس ارشد زنبورداری، مطرح کرد:
پژوهشگر و مدرس ارشد زنبورداری، مطرح کرد:
دکتر مراد خضرزاده با بیان اینکه باید دروس تخصصی و آموزش از پایه تا مقطع دکترا برای رشته زنبورداری در دانشگاه‌های کشور ایجاد شود، اظهار کرد: رشته‌های مرتبط با زنبورداری در دانشگاه‌ها تخصصی و کاربردی نیست

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری با بیان اینکه، جایگاه علمی ما در صنعت زنبورداری جهان، متأسفانه جایگاه خاص و مطلوبی نیست، گفت: ما نتوانستیم جایگاهی و نقشی در سمینارها و جشنواره‌های معتبر و یا میزبانی آن‌ها داشته باشیم.

 دکتر مراد خضرزاده در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: در کشور ما، ازلحاظ آموزشی زیرساخت‌های لازم فراهم نشده و آموزش از پایه و بر اساس رئوس تخصصی ارائه نشده و اساتید متخصص که بر این سرفصل‌ها اشراف داشته باشند، به میزان کافی تربیت و تأمین نشدند.

وی با اشاره به اینکه، باید ابتدا بدانیم که به چه آموزش‌هایی برای ارتقای صنعت زنبورداری کشور نیاز داریم، اضافه کرد: باید بر همین اساس و بر پایه نیازها و مشکلات این صنعت در کشور برنامه‌ریزی کنیم.

این محقق و مدرس زنبورداری، عنوان کرد: برای بسته آموزشی کشور ما، بهتر است از زمان انتخاب رشته و اخذ دیپلم این آموزش‌های تخصصی با ایجاد رشته‌های دانشگاهی متعدد شروع شود و تا مقطع دکترا این تحصیلات به‌طور تخصصی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: متأسفانه نه‌تنها تا به امروز مقطع ارشد و دکترا در رشته زنبورداری در دانشگاه‌های کشور وجود ندارد، بلکه سال‌به‌سال از تعداد مراکز دانشگاهی که در مقاطع کاردانی و کارشناسی به این رشته می‌پردازند، کاسته می‌شود.

خضرزاده، یادآور شد: ما برای تولید علم نیازمند مراکز تخصصی مدرن برای آموزش علاقه‌مندان تحصیل در زنبورداری هستیم و نباید به‌گونه‌ای باشد که مثل اکنون، افراد مجبور باشند برای ادامه تحصیل در مقاطع بعد از کاردانی یا کارشناسی به دانشگاه‌های خارجی بروند یا تحصیلات را رها کنند و یا به سراغ تحصیلات تکمیلی غیرتخصصی مثل حشره‌شناسی و علوم دامی بروند.

نویسنده کتاب آفات و بیماری‌های زنبورعسل، ادامه داد: این مسئله از دو منظر دارای مشکل است، اول اینکه دانشجو به‌طور تخصصی مباحث زنبورعسل را پاس نمی‌کند و دوم اینکه در این نظام آموزشی، تنها مباحث علمی دنبال شده و به‌صورت کاربردی، تجربی و میدانی مباحث دنبال نشده و ارتباطی بین مباحث علمی و عملی موجود نیست.

به گزارش عسلنا، دکتر خضر زاده، خاطرنشان کرد: متأسفانه دروس و اکثر این مباحثی که فعلاً در دانشگاه‌های کشور در حیطه زنبورداری ارائه‌شده، برای علم زنبورداری و سایر دانشگاه‌های پیشروی جهان کهنه و پیش‌پاافتاده هستند./

 

 

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید