۵
۰

صنعت زنبورداری ما نیازمند میزبانی رویدادهای بزرگ بین‌المللی است

دکتر مراد خضر زاده در گفتگو با عسلنا، مطرح کرد:
دکتر مراد خضر زاده در گفتگو با عسلنا، مطرح کرد:
پژوهشگر و مدرس ارشد زنبورداری با بیان اینکه صنعت زنبورداری ما نیازمند میزبانی رویدادهای بزرگ بین‌المللی است، گفت: با همکاری دانشگاه‌ها می‌تواند به برگزاری سمینارها و جشنواره‌های کشوری و بین‌المللی زنبورداری پرداخت که این فرصت هم گردشگری را شکوفا کرده و هم سبب صدور یافته‌های علمی و تبادل تجارب و ارتقای جایگاه علمی و اعتبار صنعت زنبورداری ایران می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، یک پژوهشگر و مدرس ارشد زنبورداری در خصوص نحوه مشارکت زنبورداران و نمایندگان کشورمان در کنگره‌ها، جشنواره‌ها و سمینارهای داخلی و بین‌المللی زنبورداری، اظهار کرد: علاوه بر اینکه ما می‌توانیم یافته‌های علمی خود را در مجلات، سایت‌ها و ژورنال‌های داخلی و به‌خصوص خارجی و شبکه‌های اجتماعی منتشر کنیم و دیگران را از این یافته‌ها مطلع سازیم، می‌توانیم با برگزاری سمینارها، جشنواره‌ها و کنگره‌های محلی، کشوری و بین‌المللی، حضور خود را در دنیا مطرح‌تر و پررنگ‌تر سازیم.

دکتر مراد خضر زاده، در گفتگوی اختصاصی با عسلنا، تصریح کرد: این کنگره‌ها می‌تواند توسط اتحادیه‌های محلی و کشوری آغاز شود و با کسب تجربه هرساله به نحو بهتری برگزارشده و هرساله بر غنای آن افزوده شود.

 وی بابیان اینکه، از این تجارب می‌توان در جهت گسترش، کشوری و بین‌المللی کردن این برنامه‌ها بهره‌گیری شود، ادامه داد: فرصت تبدیل این برنامه‌ها به جشنواره‌ها و کمپین‌های گردشگری که می‌تواند در شکوفایی اقتصادی مؤثر باشد، باید مدنظر قرارگیری و می‌تواند بهترین محصولات زنبورداری در سطح جهان را در این جشنواره‌ها مورد تبلیغ قرارداد.

 خضر زاده اضافه کرد: به‌نوعی محصولات زنبورعسل، سوغاتی برای گردشگران می‌تواند باشد و صنعت زنبورداری نیز به‌عنوان یک جاذبه گردشگری معرفی شود.

این پژوهشگر ارشد مطالعات زنبورداری، گفت: شاخصی هم برای معرفی و داوری بهترین محصولات و تحقیقات علمی هم قابل‌برنامه‌ریزی است و دانشگاه‌ها می‌توانند برای برگزاری سمینارها از همه محققین جهان با ارائه دعوت‌نامه و فراخوان دعوت کنند.

وی افزود: در این صورت، همه یافته‌های علمی معتبر در این برنامه‌ها عرضه‌شده و جایگاه علمی کشور و اعتبار صنعت زنبورداری احیا می‌شود.

دانشگاه‌های ما باید مرجع سمینارهای علمی زنبورداری شوند

به گزارش عسلنا، خضرزاده تأکید کرد: کسب تجربه متمادی می‌تواند یک یا چند دانشگاه کشور را در جهان به‌عنوان مرجع سمینارهای زنبورداری بشناساند که علاوه بر حضور محققین و دانشگاهیان، حضور اهالی صنایع زنبورداری جهان و تولیدکنندگان سایر کشورها در رونق اقتصاد زنبورداری ما و ترویج صادرات و واردات ادوات و محصولات فوق‌العاده مهم و مؤثر خواهد بود.

وی یادآور شد: سمینارها و کنگره‌های ما می‌توانند، علاوه بر عرضه یافته‌های علمی کشورمان به معرفی محصولات و دستاوردهای تولیدی نیز بپردازند و نوآوری‌هایی را در این برنامه‌ها دخالت دهند که توسط زنبورداران جهان ابداع‌شده و به‌نوعی تبادل تجربیات میدانی نیز علاوه بر یافته‌های علمی صورت گیرد.

 نویسنده کتاب آفات و بیماری‌های زنبورعسل، در ادامه عنوان کرد: در این صورت هم محققین جهان در جریان آخرین یافته‌ها قرار می‌گیرند و هم تولیدکنندگان و اهالی صنعت زنبورداری بهترین و جدیدترین و باکیفیت‌ترین محصولات را مشاهده و تجربه می‌کنند.

یافته‌های علمی ما در زنبورداری فرصت ارائه شدن در جهان ندارند

وی با تأسف، ابراز کرد: اکنون در کشور معدود یافته‌های علمی و محصولات و ابداعات این صنعت نیز به دلیل مشکلات موجود و عدم وجود سمینارها و کنگره‌های علمی در کشور و عدم میزبانی یا شرکت گسترده و فراگیر ما، یا توان شرکت کردن و عرضه دستاوردها را ندارند و یا کلاً نادیده گرفته می‌شوند.

به گزارش عسلنا، این محقق با اشاره به اینکه ما نیاز به یک سیستم آموزشی دقیق و فراگیر داریم که در مقاطع مختلف دانشجو گرفته و به‌طور تخصصی به آموزش آخرین نیازهای نیروی انسانی متخصص در این رشته بپردازد، خاطرنشان کرد: برای آموزش این دانشجویان نیز باید از اساتید مجرب علمی و مسلط به علم روز دنیا در خصوص زنبورداری بهره گرفت و این اساتید باید دارای تجارب کاربردی و میدانی نیز باشند و این تجربه‌های عملی را نیز به دانشجویان منتقل کنند و دوره‌های کاربردی نیز بخش مهم این تحصیلات را تشکیل دهد./

۵
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید