۵۵
۰
۰

در انتخاب شامپو دقت کنید؛ حتی شامپو بره موم!

در انتخاب شامپو دقت کنید؛ حتی شامپو بره موم!

یکی از زیبایی‌های ظاهری انسان موی سر است که تمیز و زیبا جلوه دادن آن یکی از مسائلی است که مورد اهمیت و توجه اکثریت افراد است. همچنین تقویت و درخشندگی مو و پیشگیری و درمان بیماری‌های مرتبط با آن از جمله مواردی است که موجب نگرانی خانم‌ها و آقایان می‌شود. انواع شامپوها برای از بین بردن آلودگی و چربی موی سر، تقویت و درخشندگی موها و همچنین جلوگیری از ریزش، شوره و دیگر بیماری‌های پوست و موی سر در بازار موجود است. با این حال انتخاب شامپو به این سادگی نیست. حتی شامپوهایی که در آن ها عصاره های طبیعی مثل بره موم استفاده شده است نیز باید با دقت انتخاب شوند.

تا چند دهه پیش، تنوع شامپوهای بازار به گونه ای بود که همه اعضای خانواده از یک مدل شامپو برای شستشوی مو استفاده می‌کردند؛ اما امروزه تنوع به اندازه‌ای زیاد شده که انتخاب شامپوی مناسب موی هر فرد کاری بس دشوار به نظر می‌رسد. پس با هم معیارهای انتخاب یک شامپوی مناسب برای داشتن موهایی سالم و شاداب را بررسی می‌کنیم.

ترکیبات یک شامپوی خوب

ترکیبات شامپو بره موم

با یک بررسی در نزدیکان و دوستان خود متوجه می‌شویم شامپویی که به آن برچسب بد می‌زنیم با موی دوستمان سازگار است و یا بالعکس. بسیار مهم است که شامپویی که انتخاب می‌کنیم چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا موهایمان را نرم و خوش‌حالت و شفاف نموده، بوی خوبی داشته باشد و انتظارات ما را بر اساس مشکلاتی که داریم برطرف کند. علاوه بر آن نداشتن ترکیبات پاک‌کننده مضر و داشتن ترکیباتی چون نرم‌کنندگی و رطوبت‌رسان متناسب با نیاز هر مو ضروری است. به طور مثال موهای خشک به رطوبت‌رسان بیشتری نسب به موهای چرب نیاز دارند و این انتخاب شامپوی مناسب را حساس‌تر می‌کند.

هر شامپو متناسب با نیازی که برطرف می‌کند ترکیبات متفاوتی دارد، یکی از موادی که در اکثر شامپوها مشترک است سورفکتانت است. سورفکتانت‌ها پاک‌کننده هایی هستند که باعث ایجاد کف روی موی سر می‌شوند که متاسفانه علاوه بر خاصیت پاک‌کنندگی، خطرناک نیز هستند. برای کاهش ضرر آن‌ها از انواع کم‌ضررتر، ویتامین‌ها و تقویت کننده‌های مو استفاده می‌شود. این مواد به چهار دسته آنیونی، کاتیونی، غیر یونی و آمفوتری تقسیم می‌شوند:

  1. سورفکتانت‌های آنیونی: بیشترین قدرت پاک‌کنندگی را دارند و کف زیادی تولید می‌کنند، باعث تحریک پوست و مو شده و بیشترین آسیب را می‌زنند. ترکیبات سولفاتی مثل سدیم لوریل سولفات، آمونیوم لوریل سولفات و مشابه آن‌ها از این دسته هستند. سعی کنید شامپوی انتخابی شما فاقد این مواد باشد.
  2. سورفکتانت‌های کاتیونی: برای خوش حالت‌تر کردن مو در کاندیشنرها کاربرد دارد. دارای کف کمتری هستند ولی همچنان ضررهای خودش را دارد مثل ستیل تری متیل آمونیوم کلراید.
  3. مواد غیریونی: مثل کوکونات دی ‌اتانول آمید که قدرت پاک کنندگی ضعیفی دارند و پوست سر را تحریک نمی‌کنند و برای پاک کنندگی بهتر لازم است با دسته اول ترکیب شوند.
  4. دسته آمفوتری‌ها: شامل مشتقات بتائین هستند قدرت تمیزکنندگی متوسطی دارند، بدون ضرر بوده و با تمام دسته‌های دیگر قابل ترکیب هستند.

توجه به این چهار دسته هنگام خرید شامپو بسیار ضروری است حتی اگر زمان زیادی را صرف این موضوع کنید. همچنین موادی چون پارابن، فتالات، فرمالدئید و امثال آن‌ها که به سلامت پوست و مو آسیب می‌زنند را با دقت کافی بررسی کنید.

هدف از خرید شامپو

یکی از مواردی که قبل از خرید هر شامپویی باید مد نظر قرار دهید این است که چه انتظاری از شامپو دارید و چه نیازی را قرار است برطرف کند. شامپو را به جهت حجم‌دهی، توقف ریزش مو، برطرف کردن شوره سر و یا تنها برای شستشوی عادی خریداری می‌کنید؟ در هر صورت باید پیش از خرید هدف خود را مشخص کنید. در غیر این صورت با تنوعی که امروزه در بازار هست دچار گیجی و سردرگمی شده و نهایتا شامپویی که با پوست و موی شما سازگار باشد را پیدا نمی‌کنید.

شامپوهای ضدریزش، ضد شوره، حالت دهنده و حجم‌دهنده بیشترین تقاضا را در بازار دارد که البته تنوع بیشتری چون تقویت کننده، تثبیت کننده رنگ و ... وجود دارد که بعضا عملا کاری انجام نمی‌دهند و صرفا جنبه تبلیغاتی دارند. شامپوهایی مثل ضدریزش و ضد‌شوره را از داروخانه‌ها با عنوان شامپوهای درمانی بخواهید که صرفا تجاری نبوده و فقط در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند.

شامپو بره موم یکی از بهترین شامپوهای درمانی است. اگرچه این نوع شامپو کمتر در ایران پیدا می شود؛ اما اگر بتوانید شامپو بره موم اصیل خریداری کنید، هم برای درمان ریزش مو و هم برای رفع شوره سر موثر و مفید است.

بیشتر در مورد بره موم بخوانید:

بره موم چیست؟

خواص بره موم؛ از خواص ضد التهابی تا ضد سرطانی

5 روش مصرف بره موم که باید بشناسید

نکاتی که باید درباره فراوری بره موم بدانید

برای از بین بردن باکتری ها، روی بره موم حساب ویژه باز کنید!

تشخیص نوع مو

نوع مو خرید شامپو

برندهای مختلف برای انواع موها شامپوهای متفاوتی دارند. حتما با بررسی های لازم و یا حتی کمک گرفتن از یک مشاور نوع موی خود را مشخص کنید تا بتوانید از شامپوی مناسب خود استفاده کنید. بسته به اینکه موی شما چرب، خشک، معمولی، رنگ شده یا آسیب‌دیده باشد با توجه به ترکیبات آن برند دست به انتخاب بزنید.

شامپو مناسب موی چرب

اگر شما هر روز یا نهایتا یک روز در میان از چربی موی خود کلافه‌اید، از انتخاب شامپو با سبیوم یا چربی زیاد پرهیز کنید. موهای چرب براق بوده و چند ساعت پس از شستشو شروع به چرب شدن کرده و چربی را کف دست خود احساس می‌کنید.

بهترین پاک‌کننده چربی مو سولفات‌ها هستند که با توجه به موارد بالا نوع و میزان سولفات شامپو را بررسی کنید تا از آسیب به موهای خود جلوگیری نمایید. دقت کنید موهای چرب نیاز به نرم‌کننده ندارند. عموما شامپوهای مخصوص موی چرب مواد تشکیل دهنده کمتری نسبت به سایر شامپوها دارند.

شامپو مناسب موی خشک

معمولا کسانی که از زبری و کدری مو رنج می‌برند، موهای خشکی دارند. این موها تا چند روز پس از شستن نیز چرب نمی‌شوند. شامپوهایی که حاوی مواد نرم کننده و آبرسان مثل آلوئه‌ورا باشند برای موی خشک مناسب است. شامپو بره موم نیز اصولا برای موهای خشک و معمولی مورد استفاده قرار می گیرد.

شامپو برای موی معمولی

شامپو برای مو معمولی

موهایی که نه چرب است و نه خشک در این دسته قرار گرفته که شامل اکثر افراد است. این افراد نه موی لختی دارند و نه فرفری و شامپویی که مواد پاک کننده و نرم‌کننده به اندازه کافی داشته باشد مناسب این آن‌ها است. شامپو بره موم برای مو معمولی بسیار مناسب است.

بهترین شامپو برای موی مختلط

افرادی که پوست سر چرب و ساقه موی خشک دارند به سختی می‌توانند این مشکل را با یک نوع شامپو برطرف کنند. این افراد بهتر است برای شستن کف سر از شامپوی مناسب موی چرب استفاده کنند و ساقه موی خود را با شامپوی حاوی نرم‌کننده و آبرسان شستشو دهند. البته شامپوهایی که هر دو کار را انجام دهند یعنی متعادل‌کننده چربی پوست سر و نرم‌کننده مو باشند، جدیدا در بازار موجود است.

شامپو مناسب برای موی نازک

جدای از بحث ژنتیک که جنس و قطر موی شما را تعیین می‌کند، گاهی مراقبت نادرست از موها سبب نازکی آن‌ها می‌شود. استفاده از شامپویی که حاوی پلیمرهایی مانند کوات یا پلی کواترنیم ۷ یا ۱۰ باشد در ضخیم کردن موهای نازک موثر است. همچنین ترکیباتی چون پروتئین گندم هیدرولیز شده و سیلانتریول پی‌جی_ پروپیل ظاهر ضخیم‌تری را برای این موها سبب می‌شوند. از شامپوهای بدون سیلیکون برای این موها استفاده کنید.

شامپو مناسب موی فر یا مجعد

این موها به خاطر داشتن موج و معمولا خشکی زیاد شکننده بوده و به شامپویی که مقادیر بیشتر و قابل توجهی نرم‌کننده و آبرسان داشته باشد، نیاز دارند.

بهترین شامپو برای موی خشک و آسیب دیده

افرادی که به دلیل استفاده بیش از حد از رنگ موهای شیمیایی، مواد آرایشی نظیر صاف کننده‌ها و دستگاه‌های برقی، موی خود را دچار آسیب کرده‌اند چربی پوست سر خود را از دست داده و سبب خشک شدن ساقه‌های مو شده‌اند. این افراد به طور یقین باید از شامپوهایی که در فرمولاسیون آن مواد نرم‌کننده به کار رفته استفاده کنند. نرمی و درخشش این موها با شامپوهای حاوی دی متیکون و سیکلومتیکون تا حدودی قابل بازگشت است.

برای موهای آسیب دیده استفاده از شامپو بره موم فوق العاده عالی است. به ویژه اگر به جز آسیب دیدگی، موهایتان دچار شوره بیش از اندازه سر است، شامپو بره موم فوق العاده عالی عمل می کند. اگر پوست سر نیاز به تقویت کننده طبیعی داشته باشد نیز شامپو بره موم گزینه بسیار مناسبی برای استفاده خواهد بود.

شامپو بره موم

سخن آخر

با درنظر گرفتن تمام موارد بالا می‌توانید شامپویی که بیشترین نیاز شما را تامین می‌کند انتخاب کنید. گاهی با این وجود شامپوی خریداری شده تمام انتظارات شما را برآورده نمی‌کند، به عبارتی بایستی با آزمون و خطا بر روی شامپوهایی که در لیست شما قرار دارند به کشف بهترین شامپوی مناسب برای موی خود دست یابید. حتی برای برخی افراد شامپو بره موم نیز نمی تواند گزینه خوبی باشد. پس تا می توانید برای خرید شامپو مشورت

۰
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید