۴۴۸۵
۱۳
۲

روش های خانگی برای از بین بردن عفونت قارچی مردانه

روش های خانگی برای از بین بردن عفونت قارچی مردانه

کاندیدیازیس یک عفونت قارچی است. دو نوع قارچ که می تواند باعث عفونت قارچی در مردان شود، درماتوفیت ها و کاندیدا هستند. البته به طور معمول کاندیدا آلبیکانس بیشتر است. در اکثر مواقع هر فردی می تواند قادر به کاهش علائم و درمان عفونت در خانه باشد. با این حال در برخی موارد نیز باید به پزشک مراجعه کنید تا مشکلات ایجاد شده را برطرف کند.

عفونت های قارچی بیشتر در مردان ختنه نشده دیده می شود؛ زیرا پوست ختنه گاه (آلت تناسلی یا به اصطلاح غلفه) محلی را برای رشد قارچی فراهم می کند. در این مقاله، ما به نحوه درمان عفونت قارچی در مردانه در خانه خواهیم پرداخت. ما همچنین در مورد علائم این عفونت ها بحث می کنیم و توضیح می دهیم که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم.

بیشتر در مورد رفع انواع عفونت بخوانید:

نقش بره موم در مبارزه با عفونت هلیکوباکتری

چگونه عسل با عفونت های سینوسی مقابله می کند؟

خواص بره موم برای درمان عفونت گوش

درمان عفونت قارچی با بره موم

داروهای خانگی مانند یک کرم ضد قارچ ممکن است به کنترل علائم عفونت قارچ کمک کند. برخی از افراد ممکن است دریابند که درمان های خانگی  نیز می توانند علائم را تسکین دهند و بهبود ببخشند. با این حال توصیه می کنیم که اگر روش های خانگی برای درمان عفونت قارچی مردانه را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. البته درمان های خانگی و طب سنتی عموما زمان بر هستند.

انواع عفونت قارچی مردانه

سه نوع عفونت قارچی وجود دارد که می تواند در مردان رخ دهد. در ادامه به برخی از آن ها اشاره کرده ایم

کاندیدیازیس

کاندیدیازیس اصطلاح دیگری برای برفک دهان یه به اصطلاح آفت دهانی است. طبق سرویس بهداشت ملی انگلستان NHS، برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. با این حال، اگر علائم رخ دهد، می تواند شامل:

 • تحریک، خارش یا احساس سوزش در زیر پوست ختنه گاه (آلت تناسلی) باشد.
 • لکه های ملتهب در زیر پوست ختنه گاه یا در نوک آلت تناسلی مردان
 • ترشحات زیر پوست ختنه گاه که می تواند شبیه پنیر کاتاژ باشد
 • بوی نامطبوع
 • علائمی روی پوست آلت تناسلی

خارش در کشاله ران 

طبق اعلام بنیاد مراقبت از ارولوژی آمریکا، خارش کشاله ران و میان پاها یا کچلی نیز نوعی عفونت قارچی است. با این حال، به طور معمول به دلیل درماتوفیت ها اتفاق می افتد.

علائم مشابه علائم عفونت قارچی دارد، اما شامل بثورات و جوش پوستی در اطراف کشاله ران است که ممکن است تا ران، پرینه (میان دو قسمت آلت تناسلی و مقعد) یا باسن گسترش یابد.

بالان (بالانیتیس) 

بالانیت نوعی خارش و التهاب در قسمت سر آلت تناسلی مرد است. به نظر می رسد سی آلبیکانز شایع ترین علت بالانیت است. علائم بالانیت عبارتند از:

 • خشکی و براق بودن پوست (تولید لکه های سفید رنگ )
 • التهاب
 • زبر شدن و ایجاد ترشحات سفید زیر پوست ختنه گاه
 • لخته شدن در زیرپوست ختنه گاه
 • زخم
 • سوزش ادرار و ایجاد درد

علت بروز عفونت های قارچی مردانه

عفونت های قارچی در مردان هنگام رشد بیش از حد قارچ‌ها رخ می دهند. برخی عوامل ممکن است احتمال بروز آن را افزایش دهند:

 • مصرف آنتی بیوتیک ممکن است برخی از باکتری های سالم را که باعث کنترل قارچی می شوند از بین ببرد.
 • تضعیف سیستم ایمنی؛ بیماری زمینه ای مزمن مانند دیابت و اچ آی وی، ممکن است پاسخ ایمنی بدن را تضعیف کند و خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد .
 • عدم رعایت درست بهداشت برای آلت تناسلی. فرد باید آلت تناسلی را به طور مکرر و منظم با آب ولرم بشوید. اگر پوست روی آلت تناسلی و ختنه گاه وجود دارد، باید آن را به آرامی به عقب بکشند و از زیر آن بشویند. هر کسی که به عفونت قارچی مبتلا باشد باید تا زمان رفع عفونت از انجام فعالیت های جنسی جلوگیری کند. اگر فردی متوجه علائم عفونت مقاربتی شد، باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

درمان های خانگی برای عفونت قارچی مردانه

عفونت قارچی مردانه باید سریعا مورد بررسی و درمان قرار گیرد. شاید راهکار اول استفاده از روش های خانگی توصیه شده در طب سنتی یا برخی روش های ساده برای رفع مشکلات قارچی پوستی در مناطق خاص مردان باشد. در صورتی که مشکل برطرف نشد، می توانید به پزشک مراجعه کنید. برخی روش های خانگی را با هم مرور می کنیم.

کرم های ضد قارچ

از آنجا که عفونت قارچی نوعی قارچ است، کرم های ضد قارچ موضعی می توانند به درمان عفونت های قارچی کمک کنند. کلوتریمازول 1٪ و میکونازول 1٪ اولین و ساده ترین روش درمان عفونت های قارچی هستند. کسانی که به این داروها حساسیت دارند می توانند به جای آن از کرم نیستاتین استفاده کنند. فرد می تواند این ضد قارچ های موضعی را برای 1 الی 3 هفته استفاده کند. اگر فردی عفونت شدید داشته باشد، بهتر است زیر نظر پزشک داروی خوراکی ضد قارچ نیز مصرف کند.

عسل طبیعی

عسل عفونت قارچی

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است عسل بتواند از رشد قارچ ها جلوگیری کند. مطالعه ای در سال 2019 انواع مختلف عسل را در برابر سی آلبیکان ها و درماتوفیت ها را مورد آزمایش قرار دادند. محققان دریافتند که آگاستاچ، مانوکا و عسل درخت چای بالاترین میزان فعالیت قارچ کشی را داشته اند. با این حال دیگر عسل های طبیعی مثل عسل گزانگبین یا حتی عسل های چهل گیاه عمومی نیز خواص ضد قارچی دارند.

عسل به صورت عمومی یک ضد قارچ فوق العاده عالی است. با این حا با توجه به نوع گیاه غالب، ممکن است این خواص به حد بالایی برسد. در هر صورت عسل یک ضد فارچ خوب برای رفع عفونت قارچی مردانه است. هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی می تواند در این زمینه مفید باشد.

ماست

بیماران می توانند ماست را در محل آسیب دیده و دارای بیماری استفاده کنند. همچنین می توانند برای تقویت رشد باکتری های مفید، آن را بخورند. ماست حاوی باکتری هایی به نام لاکتوباسیلوس است که ممکن است به برقراری تعادل باکتریایی سالم کمک کند. مطالعه 2015 در مورد زنان مبتلا به عفونت های قارچی واژن نشان داد که مخلوط عسل و ماست با با کلوتریمازول برخی از علائم آنها را تسکین می دهد. این استراتژی همچنین ممکن است در مورد عفونت های قارچی آلت تناسلی موثر باشد.

سرکه سیب

اگرچه تحقیقات بیشتری برای تأیید فواید سرکه سیب لازم است ، اما  سرکه سیب همچنان یک درمان خانگی محبوب است که ممکن است در برابر عفونت های قارچی موثر باشد. با این حال، تحقیقات متناقضی در مورد اثر بخشی سرکه سیب در برابر عفونت کاندیدا وجود دارد.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که سرکه سیب یک داروی ضد قارچ قوی است. با این حال، یک مقاله جدیدتر در سال 2019 نشان داد که اگرچه سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی قوی است اما نسبت به قارچ، به ویژه کاندیدا، حساسیت کمتری دارند.

توجه به این نکته مهم است که استفاده از سرکه روی پوست لطیف مانند آلت تناسلی مرد ممکن است باعث واکنش های پوستی شود. بنابراین، کسی که مایل به استفاده از سرکه سیب است، بهتر است آن را با آب رقیق کند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت وجود نشانه ای از عفونت در دستگاه تناسلی و یا اگر درمان های تجویز شده برای عفونت شناخته شده موثر نیست، باید به پزشک مراجعه کنید یا با پزشک تماس بگیرید. افراد مبتلا به اچ آی وی یا سیستم ایمنی ضعیف در اسرع وقت در مورد عفونت های قارچی و قارچی  با پزشک صحبت کنند، زیرا احتمال گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن  بسیار بیشتر است.

سخن آخر

رسیدگی به عفونت قارچی مردانه موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. راهکارهای خانگی خوبی برای رفع این نوع عفونت وجود دارد که در این مطلب به معرفی تعدادی از این راهکارها پرداختیم.

آیا شما هم تاکنون دچار عفونت های قارچی کشاله ران، آلت تناسلی و... شده اید؟ از چه روشی برای رفع قارچ ها استفاده کردید؟

 

۱۳
۰
منبع https://www.medicalnewstoday.com/articles/male-yeast-infection-home-remedy
۲ دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید