۲
۰

بره موم و اثر آن بر درمان کرونا و کووید 19 - قسمت 6: اثر بره موم بر درمان سرطان، فشار خون، چاقی و...

بره موم و اثر آن بر درمان کرونا و کووید 19 - قسمت 6: اثر بره موم بر درمان سرطان، فشار خون، چاقی و...

 بره موم یکی از مواد طبیعی است که به نظر می رسد در درمان بیماری کووید 19 موثر باشد. تحقیقات گسترده ای بر روی این ماده طبیعی و احتمال اثرگذاری آن بر روی کرونا به عمل آمده است. با این حال به دلیل جدید بودن بیماری، نمی توان نتایج قطعی در مورد آن بیان کرد. با این حال به دلیل اثرگذاری بره موم بر روی بیماری سارس کووید 2 می توان حدس زد که این ماده طبیعی برای درمان کرونا موثر است

در قسمت های قبلی از این مطلب به نکاتی پیرامون علت اثرگذاری احتمالی بره موم  بر روی کووید 19 صحبت کردیم. این مطالب مربوط به مقاله علمی منتشر شده در سال 2020 میلادی و بر اساس تحقیقات علمی است که می تواند برایتان مفید باشد. می توانید این قسمت ها را از لینک های زیر دنبال کنید

قسمت 1: مقدمه

قسمت 2: چرا بره موم ممکن است به درمان کرونا کمک کند؟

قسمت 3: خواص بالقوه بره موم برای مقابله با کروناویروس

قسمت 4: اثرات ایمنی، ضدالتهابی و جلوگیری از فیبروز ریوی

قسمت 5: اثرات ضدویروسی، ضدالتهابی و قابلیت برای واکسن کرونا

در این قسمت و قسمت بعدی از این مقاله به بیان نکاتی پیرامون اثرگذاری بره موم بر روی بیماری های مختلف می پردازیم که خود دلیلی محکم برای اثرگذاری بره موم روی کووید 19 است. در واقع این بیماری ها که خود دلیلی برای مرگ و میز ناشی از کرونا هستند، می توانند با بره موم کنترل شده و از بروز یا تشدید کووید 19 جلوگیری شود.

سرطان

سرطان یک فاکتور مرتبط ایجاد کننده مرگ و میر برای بیماران کوید 19 در نظر گرفته می شود. بیماران سرطانی دارای ریسک بین 3 تا 4 برابر بالاتر پیشرفت بیماری کوید 19 نسبت به بیماران بدون بیماری های دیگر هستند.  همچنین محیط بیمارستان درطول شیوع کوروناویروس می تواند با درمان بیماران سرطانی تداخل داشته یا درمان آنها را تاخیر بیندازد. بیماران دارای نشانه ها ممکن است ریسک رفتن به یک کلینیک یا بیمارستان را نکرده بدین منظور که تعیین کنند آیا مبتلا به سرطان هستند یا خیر! درمان های دیگری می توانند کمک به عقب انداختن سرطان یا کاستن تاثیر سرطان و درمان سرطان در بیماران کوید 19 بکنند.

بره موم دارای خاصیت بالقوه به عنوان یک درمان مکمل برای سرطان است. بره موم اثربخشی در مقابل انواع مختلف سرطان از جمله سرطان های مثانه، خون، مغز، سینه، کولون، سر و گردن، کلیه، کبد، پانکراس، پروستات و پوست را نشان داده است. بره موم همچنین می تواند کمک به پیشگیری از سرطان بکند.

در بخش های مختلف جهان بره موم به عنوان یک نوع درمان برای سرطان در نظر گرفته می شود. معلوم شده است که عصاره های بره موم از رشد سلول تومور هم در بدن و هم در آزمایشگاه بازدارندگی می کنند. این موضوع نشان دهنده بالقوگی بره موم برای توسعه داروهای جدید ضد سرطان است.

نشان داده شده است که اجزای مختلف بره موم از رشد سلول سرطانی بازدارندگی می کنند؛ از جمله اسید سینامیک، CAPE ، کوئرستین، و چریسین. بره موم و اجزایش به طور طبیعی تاثیر کمی بر سلول های نرمال داشته و سم سلولی متفاوتی در سرطان کبد، ملانوما و خطور سلولی کارسینومای سرطان سینه نشان می دهند. بره موم فعالیت فاکتور نکروز تومور مرتبط به اپاپتوز القا کننده لیگاند(TRAIL) درسلول های سرطانی را بالا می برد.

افزایش فشارخون و بیماری قلبی عروقی

افزایش فشارخون و بیماری قلبی عروقی بیماری های کمک کننده به مرگ و میر برای کوید 19 هستند.  بره موم اثرات ضد فشارخون بالا در مدل های موش صحرایی نشان داده است. در کامرون، بره موم در طب مردمی برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد؛ از جمله فشارخون بالا. 

بره موم به طور گسترده به عنوان یک مکمل رژیمی برای سودهای سلامتی اش مورد استفاده قرار می گیرد؛ مثل اثرات محافظ قلبی عروقی. در یک آزمایش انسانی، مصرف بره موم پارامترهای خون حیاتی را ارتقا داد، شامل مقادیر HDL, GSH و TBARS. نشان دهنده اینکه بره موم می تواند به ریسک کاهش یافته بیماری قلبی عروقی کمک کند. 

چاقی

چاقی مساعدت کننده اصلی و پیش بینی کننده مرگ و میر فزاینده در بیماران کوید 19 است. چاقی و سارس – کوید-2 هردو یک روند التهابی بوجود آورده، عفونت سارس – کوید-2 را در چاقی تشدید می کنند.

بره موم التهاب را کاهش داد و از افزایش چربی خون و سندرم های متابولیک در رژیم های غذایی پرکالری تولید کننده چاقی در موش ها پیشگیری کرد. کسب وزن بدن، بافت چربی روده ای، کبد و سرم تری گلیسیرید، کلسترول و اسیدهای چرب استری نشده همگی درموش های تغذیه شده با بره موم کاسته شدند. استر فنتیل اسید کافئیک، یک جزء بره موم یک عامل ضد چاقی طبیعی است.

ترومبوامبولیسم، ترومبوز و میکروترومبوز

میکروترومبوز، انعقاد همراه درون عروقی منتشر شده و ناتوانی چند اندامی بعدی با میزان های مرگ و میر بالای وابسته بدان در بیماران کوید 19 شایع هستند. بعضی اوقات ضد انعقاد کننده ها برای چنین بیمارانی تجویز می شوند، زیرا آنها می توانند مرگ و میر را کاهش دهند. یک میزان بالا رفته بازدارنده-1 فعال ساز پلاسمینوژن (PAI-1) یک مارکر زیستی و فاکتور ریسک برای ترومبوز و آترواسکلروز است.

انواع مختلف شواهد نشان می دهند که بره موم می تواند تهاجم پلاکت و پارامترهای دیگر مرتبط با ترومبوز را کاهش دهد. بره موم تمایلات ترومبوزی را در مورش ها کاهش داد بوسیله فرونشانی افزایش های بوجود آمده لیپوپلی ساکارید درمقادیر PAI-1

تنظیم فاکتور رشد بدست آمده از پلاکت و مولکول های چسبناک سلولی اندوتلیال پلاکت را در موش های افتاده لیپوپروتئین کم چگالی تنظیم رو به پایین کرد. هجوم پلاکت بوسیله بره موم در تست های خون انسان در آزمایشگاه و تست های آزمایشگاهی دیگر کاسته شد. CAPE ، یک جزء فعال زیستی بخوبی مطالعه شده بره موم از فعال سازی پلاکت ایجاد شده کلاژن بازدارندگی می کند.

سن بالا 

افراد مسن اغلب بیشتر تحت تاثیر التهاب مزمن قرار می گیرند که بوسیله مقادیر فزاینده سیستماتیک سیتوکین های ضد التهابی مشخص می شود. این مشکلات که می توانند به رشد یک سیل سیتوکینی کمک کنند که علت اصلی مرگ و میر کوید 19 است. بره موم دارای خواص آنتی اکسیدان است که می تواند کمک کند که روندهای سالخوردگی عقب افتاده یا کاهش بیابد.

CAPE، یک جزء مهم و شناخته شده در بره موم، طول دوره عمر Caenorhabditis elegans را افزایش داد که یک موجود زنده مدل شایع برای مطالعات سالخوردگی است.  مصرف بره موم در برابر کاهش شناختی سوژه های مسن ( انسان ها ) قرار گرفته در ارتفاعات بالا حفاظت می کرد. مقادیر سرم TGF-β1و IL-10 به طور معنا داری در سوژه های مسن درمان شده با بره موم بالاتر بودند که می توانست مکانیسم حفاظت در برابر افت شناختی باشد.

فعالیت سوپراکسید دیسموتاز (SOD)، یک آنتی اکسیدان اصلی در مردان درمان شده با بره موم افزایش یافت. همچنین که مالوندی الدئید، یک مارکر تنش اکسیداتیو کاهش یافت. همان تمایلات در یک مدل موش صحرایی دیابتی ردیابی شدند.

بره موم دارای خواصی برای کاستن آسیب منحط کننده عصب از طریق فعالیت آنتی اکسیدان است که کمک به حمایت در برابر نقص شناختی در بیماری آلزایمر و سالخوردگی می کند. در یک مدل موش از بیماری آلزایمر، کونیفرالدئید، یک جزء فعال در بره موم دارای اثرات حمایت کننده عصب بود.

این ماده رسوبات بتا- امیلوئید و تغییرات آسیب شناختی در مغز را کاهش داده و به حفظ یادگیری و ظرفیت حافظه کمک می کرد. سیستم انژیوتنسین که برای هجوم سارس– کوید 2 به سلول های میزبان حیاتی است وابسته با سالخوردگی است.

یکی از علت هایی که سارس– کوید 2 ایجاد مرگ و میر قابل ملاحظه بیشتری در افراد مسن تر می کند می تواند این نکته باشد که آنها دارای تعداد بیشتری از سلول های ریوی سالخورده هستند. این مشکل یک هدف آسیب پذیر برای عفونت ویروسی بوده و می تواند به ارتقای تکثیر ویروسی کمک کند. این ماده داروهای از بین برنده سلول های پیری را به منظور کمک کردن به باقی ماندن مسن ها در برابر کوید 19 مفید می کند.

کوئرستین، یک جزء بره موم است که به عنوان ماده ای درمانی برای درمان کوید 19 پیشنهاد شده است و دارای فعالیت از بین برنده سلول های پیری است.

این مقاله ادامه دارد...
از طریق لینک زیر می توانید مقاله کامل به صورت لاتین را مطالعه نمایید:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7430291 
اطلاعات شناسنامه ای مقاله:
PMCID: PMC7430291
PMID: 32890967
doi: 10.1016/j.biopha.2020.110622
۲
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید