۱
۰

بره موم و اثر آن بر درمان کرونا و کووید 19 - قسمت 7: اثر بره موم بر درمان دیابت، بیماری کلیوی و باکتری ها

بره موم و اثر آن بر درمان کرونا و کووید 19 - قسمت 7: اثر بره موم بر درمان دیابت، بیماری کلیوی و باکتری ها

درمان کرونا با بره موم موضوعی است که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری محتمل است. حداقل می توان گفت که بره موم ماده ای موثر برای پیشگیری از کرونا است. این موضوع را نه فقط طی سنتی بلکه طب مدرن با آزمایش ها و تحقیقات صورت گرفته بیان می کند. نمونه ان هم پژوهشی است که اثرگذاری بره موم بر روی بیماری سارس کووید2 را مورد تحلیل قرار داده تا به درمان کووید 19 برسد.

در 6 قسمت گذشته از این پژوهش به موارد مختلفی در مورد اثرگذاری بره موم بر روی کروناویروس اشاره کردیم. اگر این مطالب را مطلعه نکرده اید، لینک های زیر شما را به سمت این مقالات هدایت می کنند.

قسمت 1: مقدمه

قسمت 2: چرا بره موم ممکن است به درمان کرونا کمک کند؟

قسمت 3: خواص بالقوه بره موم برای مقابله با کروناویروس

قسمت 4: اثرات ایمنی، ضدالتهابی و جلوگیری از فیبروز ریوی

قسمت 5: اثرات ضدویروسی، ضدالتهابی و قابلیت برای واکسن کرونا

قسمت 6: اثر بره موم بر درمان سرطان، فشار خون، چاقی و...

در قسمت ششم که لینک آن را در بالا مشاهده می کنید، به معرفی 5 بیماری یا شرایطی پرداختیم که بره موم بر روی آن ها اثر می گذارد. این بیماری ها از آن جهت مهم هستند که شانس ابتلا به ویروس کرونا در مبتلایان به این بیماری ها بیشتر است. یا می توان گفت که افرادی که به این بیماری ها مبتلا می شوند، ممکن است به کووید 19 حاد دچار شوند. اثرگذاری بره موم بر روی این بیماری ها خود نشان از تاثیر غیر مستقیم این ماده برای پیشگیری و درمان کرونا است.

در این قسمت به معرفی 3 مورد دیگر از بیماری هایی که ابتلا و شیوع کرونا در ان ها بیشتر یا خطرناک تر است اشاره می شود.

دیابت

دیابتی ها کرونا نگیرند

بیماری های میزان مرگ بالا در بیمارهای کوید 19 شدیداً بیمار شامل دیابت هستند. یکی از دلایل اصلی اینکه بیماران دیابتی که به کرونا ویروس مبتلا می شوند در خطر مرگ قرار دارند، داروهایی است که برای درمان کرونا تجویز می شود. این داروها عموما به بالا رفتن قندخون منجر می شود که در تمامی افراد این موضوع دیده شده است. افرادی که دیابت دارند با افزایش بسیار زیاد قند خون مواجه شده و خطر مرگ در نزدیکی آن ها قرار دارد. به همین علت است که توصیه می شود دیابتی ها تا جای ممکن دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

با مفروض انگاشتن رابطه بین دیابت و التهاب و آنکه فلاونویدها، اجزای فعال زیستی عمده بره موم در برابر رادیکال های آزاد و ترکیبات دیگر ضد اکسیداتیو حمایت کنند، محتمل است که مصرف بره موم بتواند ریسک دیابت را کاهش دهد. بره موم برزیلی به عنوان یک رژیم غذایی سالم در بخش های مختلف جهان مشهور شده است؛ زیرا این بره موم می تواند کمک به پیشگیری از التهاب و دیابت بکند.

طبق تحقیقات مختلف انجام شده در سال های گذشته، معلوم شد که بره موم گلوکز خون، لیپیدهای خون و رادیکال های آزاد در موش های دیابتی را کاهش می دهد. همچنین بره موم چربی خون و مقاومت به انسولین در موش های دیابتی را کاهش داد. از نفروپاتی دیابتی تجربی هم پیشگیری شد. علایم دیابتی هم در یک موش مدل دیابتی کاهش داده شدند، ظاهراً بوسیله تقویت کردن فعال سازی ایمنی در بافت های چربی.

آزمایش های بالینی با بیماران دیابتی نشان دادند که مصرف بره موم پارامترهای آنتی اکسیدانی، کنترل چربی خون، و پروفایل لیپید و کارکرد کلیوی را تقویت کرد.  همچنین بره موم یک عامل ضد میکروبی با خواص شفادهندگی زخم است که به ویژه برای بیماران دیابتی مفید بوده است که شفای زخم های شان دشوار است.

CAPE یک عامل ضد چاقی در نظرگرفته می شود که اثرهای مفیدی بر التهاب و دیابت دارد. CAPE مقاومت به انسولین در موش های دیابتی و محیط کشت سلولی کبدی را کاهش می داد. کریسین، جزء دیگر بره موم هم خواص ضد دیابتی دارد.

بیماری های کلیوی

کوید 19 یک تهدید مهم برای بیماران با نقص های کبدی یا کلیوی است. کلیه یک هدف معمول سارس کوید-2 است. بیماران کووید 19 دارای ریسک فزاینده نقص کلیوی بوده و در نتیجه بسیاری بیماران مبتلا به کروناویروس عملکرد بد کلیوی ارایه می کنند. مرگ و میر فزاینده در بیماران کووید 19 با بیماری کلیوی مزمن شایع بوده و در افرادی که تحت همودیالیز قرار می گیرند این موضوع بیشتر دیده می شود.

بره موم اثرات محافظتی را در برابر بیماری های کلیوی نشان داده است. در مدل حیوانی از نفروپاتی در اثر درمان بره موم پیشگیری به عمل آمد. بره موم قرمز برزیلی در یک مدل برداشت برشی کلیه موش صحرایی آسیب کلیوی و افزایش فشار خون را کاهش داد.

همچنین فعالیت ضد دیابتی بره موم در یک مدل موش صحرایی آسیب کبدی را کاهش داد. در یک آزمایش بالینی پیشگام، بره موم پروتئین ادراری در بیماران دارای بیماری کلیوی مزمن را کاهش داد. تمامی این نشانه ها برای درمان مشکلات کلیوی و کبدی می تواند نشانگر خواص بره موم برای پیشگیری و درمان کرونا باشد.

عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی یک عارضه معمول در بیماری کووید 19 است. بره موم دارای سابقه ای طولانی از مصرف برای خواص ضد باکتریایی بوده و می تواند به درمان عفونت های باکتریایی در بیماران مبتلا به ویروس کرونا کمک کند.

به خواص شفادهندگی بره موم در سرتاسر تورات عهد عتیق اشاره شده اند و بره موم بوسیله بقراط در یونان قدیم برای درمان زخم ها و ضایعات تجویز می شد. بره موم قرن ها در روسیه و کشورهای دیگر اروپایی بخاطر خواص ضد باکتریایی اش شناخته شده بوده است.

ارزش دارویی بره موم از یک مخلوط طبیعی مواد ضد باکتریایی می آید؛ بجای اینکه فقط یک ماده یا تعداد انگشت شماری از مواد مثل بیشتر مواد دارویی داشته باشد. اجزای بره موم  از جمله گالانگین، پینوسمبرین، روتین، کورستین، و نارینگنین و همچنین CAPE قابلیت نفوذ غشای باکتریایی را افزایش می دهند که می تواند خواص ضد باکتریایی شان را توضیح بدهد.

د کامپوس و همکارانش نشان دادند که مکانیسم اصلی عمل بره موم شکافتگی و تخریب سلول های باکتریایی است. بره موم فعالیت ضد باکتریایی در مقابل استافیلوکوک اورئوس، استافیلوکوک اپیدرمیس و ای. کولی نشان داده است؛ شامل سویه های استافیلوکوک اورئوس در معرض متی سیلین و مقاوم به متیسیلین. افزودن بره موم به آنتی بیوتیک ها، امپی سیلین، جنتامایسین و استرپتومایسین، وانکومایسین و اگزاسیلین فعالیت ضد باکتریایی شان در مقابل استافیلوکوک اورئوس را افزایش داد. این عصاره همچنین چسبندگی سلولی و تشکل نوار زیستی بعدی بوسیله این باکتری را کاهش داد. 

بره موم دارای فعالیت ضد باکتریایی در مقابل باسیلوس سل انسانی است؛ اما اغلب فقط فعالیت محدودی در مقابل باسیل های گرم منفی دارد. بنظر می رسد این خواص ضد میکروبی به علت محتوای فلاونوید بالای آن باشد.

بره موم می تواند کمک به اجتناب از پوسیدگی دندان باکتریایی بکند. بره موم و بعضی از اجزای آن از جنبش باکتریال بازدارندگی می کنند. سپیدار سیاه، پوپولوس نیگرا، صمغ درختی منبع اصلی بره موم مورد استفاده برای اهداف دارویی در اروپا است؛ این بره موم محتوی فنول ها و فلاونویدهایی است که دارای خواص ضد باکتریایی بخوبی شناخته شده هستند و بسیاری از این خواص به صورت علمی مورد تحقیق قرار گرفته اند.

همچنین بره موم می تواند جلوگیری کننده از رشد باکتری یا باکتری کش باشد که بستگی بر غلظت آن دارد. یک عصاره اتانول بره موم از رشد میکروبی و تشکل نوار زیستی بوسیله Pseudomonasaeruginosa  بازدارندگی بعمل آورد. خواص ضد باکتریایی بره موم آن را تبدیل به یک جزء مفید در نوار زیستی شفادهی زخم می کند.

این مقاله ادامه دارد...
از طریق لینک زیر می توانید مقاله کامل به صورت لاتین را مطالعه نمایید:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7430291 
اطلاعات شناسنامه ای مقاله:
PMCID: PMC7430291
PMID: 32890967
doi: 10.1016/j.biopha.2020.110622
۱
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید