۲
۰

ایران قابلیت و پتانسیل تولید بهترین ژل رویال دنیا را دارد

 مدرس ارشد تولید ژل رویال، عنوان کرد
 مدرس ارشد تولید ژل رویال، عنوان کرد
استاد محمدرضا کوهی، مدرس پیشکسوت تولید ژل رویال معتقد است: کیفیت گرده‌های گل در کشور و تنوع اقلیمی به همراه تعداد کلنی‌های موجود در کشور این ظرفیت را فراهم کرده که با مدیریتی صحیح، قابلیت تولید بهترین و باکیفیت‌ترین ژل رویال دنیا در ایران فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، در دهه اخیر صنعت ژل رویال، نقش عمده‌ای در اقتصاد زنبورداری کشورهایی مثل چین ، نیوزلند و برخی کشورهای اروپایی داشته است، صنعتی که در کشور ما تازه چند سالی است که رشد و نمود پیداکرده و اکنون در حال فراگیری و استقبال عمومی است.

در سال‌های اخیر، کشور ایران ازلحاظ داشتن تعداد کلنی زنبورعسل رتبه چهارم و ازلحاظ رتبه تولید عسل رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است. اگرچه عسل مهم‌ترین محصول زنبورعسل است ولی نباید از محصولاتی همچون ژل رویال غافل شد و به تک‌محصولی اکتفا کرد.

وجود یک ماده مغذی نادر در ژل رویال

ژل رویال یک ماده غذایی غنی است، حاوی ویتامین‌ها و پروتئین‌ها. این ژل همچنین به دلیل داشتن ماده خاصی به ‌نام «هیدروکسی دکانوئیک اسید» مطرح است؛ ماده‌ای که در هیچ‌یک از مواد غذایی دیگر نمی‌توان آن را یافت.

به گزارش عسلنا، گفتگویی با یکی از اساتید مطرح آموزش و تولید ژل رویال کشور را باهم مرور می‌کنیم: مهندس محمدرضا کوهی که سال‌هاست تجربه و دانش خود را خالصانه، برای آموزش و گسترش تولید ژل رویال در اختیار علاقه‌مندان گذاشته است، در تعریف فرآیند تولید ژل، به زبانی ساده می‌گوید: تولید ژل بر اساس ضابطه‌مند کردن رفتار زنبورعسل شکل می‌گیرد و این ماده فوق‌العاده، شاه انگبین شیر زنبورعسل، شهد شاهانه و غذای ملکه نامیده می‌شود.

جنوب شرق آسیا پیشتاز تولید ژل رویال در جهان

به گزارش عسلنا، این مدرس تولید ژل رویال، می‌افزاید: برای تولید این محصول به ابزاری همچون سلول پیوند، تیرک‌ها، سوزن پیوند، قاشق تخلیه ژل، استراکتور تخلیه ژل رویال و پنس برای خارج کردن لاروها نیازمندیم که اکثر این وسایل طی سال‌ها آزمون‌وخطا توسط استاد کوهی طراحی و تولیدشده است.

این مدرس ارشد، کشورهای چین، ژاپن، تایوان، تایلند، مالزی و سنگاپور را کشورهای محوری در تولید ژل رویال در شرق آسیا می‌داند که توانستند اقتصاد زنبورداری خود را با این محصول دگرگون سازند.

ژل رویال چیست؟

از روش های مصرف ژل رویال چه می دانید؟

وقت آن است که روش های فراروی ژل رویال را بشناسید

چرا روش های عرضه ژل رویال خاص است؟

 

 وی تصریح کرد: بیش‌ترین میزان تولید ژل رویال در دنیا به چین اختصاص دارد که سالانه حدود 4 هزار تن ژل تولید می‌کند.

تولید سالانه بیش از 3 تن ژل رویال در کشور

کوهی با بیان اینکه، تولید ژل رویال در کشور ایران از سال 94 شروع‌شده و طبق آمار دفتر معاونت تولیدات دامی در سال 97 حدود 3‌هزار و 351 کیلوگرم تولید داشتیم، می‌افزاید: ظرفیت تولید ایران برای این محصول بسیار بالاست که برای نیل به این هدف باید تولید ابزار و آموزش و روش‌های استحصال دقیق را به تمام زنبورداران تعمیم دهیم.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه باید ظرفیت صادرات این محصول نیز در کشور مهیا شود، عنوان می‌کند: تولید در کشور ما فعلاً به‌اندازه‌ای نیست که بتوانیم صادرات گسترده انجام دهیم و تولیدات ما فعلاً در حد مصرف داخلی است به شرطی که واردات این محصول نیز ضابطه‌مند شود.

 وی کیفیت ژل رویال را بسته به گرده گل‌هایی که زنبور از آن‌ها تغذیه می‌کند می‌داند و یادآور می‌شود: هرچه گرده‌ گل‌هایی که زنبور مصرف می‌کند مقوی‌تر باشد، ژل ‌تولیدی آن بیش‌تر و باکیفیت‌تر است و قطعاً شرایط آب‌وهوایی و چهارفصل بودن کشور ما باعث شده زنبورها از گرده‌های متفاوت و منابع مختلف تغذیه کنند که قطعاً بر کیفیت ژل تولیدی اثر می‌گذارد.

روش های نوین تولیدی، سرعت و میزان تولید ژل رویال را افزایش داده است

استاد کوهی با ذکر این مطلب که در ابتدا ابزار و روش‌های استخراج ژل رویال را تا اوایل دهه 90 در اختیار نداشتیم، اظهار کرد: با ابداع روش تولید علمی و صنعتی ژل رویال تعداد بیش‌تری از زنبورداران برای افزایش تولید به این حرفه روی آورده‌اند که درنتیجه افزایش میزان تولید را شاهد هستیم.

این مدرس تولید زل رویال، می‌گوید: درروش جدید تولید ژل رویال، لاروهای زنبورعسل مناسب انتخاب و به داخل سلول‌های تولید ژل منتقل می‌شوند. سپس به مدت سه روز زنبورهای پرستار به تخلیه ژل به داخل این سلول‌ها اقدام می‌کنند و موم بافته‌شده روی سلول‌ها تراشیده می‌شود و لاروها با انبرک برای تخلیه ژل خارج می‌شوند.

کوهی، در پایان با بیان اینکه صندوق توسعه زنبورداری و متولیان دولتی، اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها، می‌توانند نقش عمده‌ای در توسعه تولید ژل رویال داشته باشند، خاطرنشان کرد: صنعت تولید ژل رویال می‌تواند اقتصاد زنبورداری را شکوفا کرده و موجب رهایی زنبورداران از تک‌محصولی شود./

۲
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید