۱۹۱
۲
۰

خواص گرده گل برای پرنده های خانگی

خواص گرده گل برای پرنده های خانگی

وقتی صحبت از تغذیه پرنده های خانگی و زینتی به میان می آید، برخی گمان می کنند فقط می توانند گندم و ارزن و دیگر مواد مرسوم را به پرندگان خود بدهند. برخی افراد نیز که در زمینه نگهداری پرندگان زینتی تبحر دارند، بیشتر از مکمل های تغذیه ای برای پرنده های خود استفاده می کنند که متاسفانه در بسیاری از این مکمل ها، مواد مضر به کار رفته است. این در حالی است که در کنار برخی دانه های خوراکی برای پرندگان می توان از مکمل های فوق العاده پرخاصیت برای پرنده ها استفاده کرد. یکی از این مواد طبیعی، گرده گل است.

اگر شما در خانه خود پرنده هایی مثل طوطی، فنچ، مرغ مینا، قناری و... نگهداری می کنید و تا به حال اسمی از گرده گل نشنیده اید، حق دارید. بر خلاف کشورهای اروپایی و آمریکایی که در فروشگاه های عرضه مواد خوراکی ویژه پرندگان، بسته های مختلفی از گرده گل به فروش می رسد؛ اما در ایران خبری از فروش گرده گل در فروشگاه های تخصصی پرندگان نیست. به دلیل عدم اطلاع این فروشندگان و عدم اطلاع افرادی که از پرندگان نگهداری می کنند، استفاده از این ماده فوق العاده عالی برای پرنده ها در ایران به شدت کم و محدود است.

فرقی نمی کند مرغداری صنعتی باشد یا یک قفس طوطی، میزان مناسبی از گرده گل می تواند هم باعث کاهش هزینه ها شود و هم سلامت پرنده ها را حفظ کند. در واقع گرده گل هدیه ای از زنبور عسل برای تمامی پرنده هایی است که سلامت آن ها اهمیت دارد. البته طبیعتا اگر پرنده ای به کندو نزدیک شود تا گرده گل بخورد، توسط زنبورها مورد هجوم قرار می گیرد. این درحالی است که انسان ها می توانند به راحتی گرده های استخراج شده از کندو را به پرنده های تحت مراقبت خود بدهند.

خواص محصولات زنبورعسل برای حیوانات:

در این مطلب به صورت خلاصه به خواص گرده گل برای پرنده های مختلف می پردازیم. به نظر می رسد اگر استفاده از گرده گل در بین پرنده های خانگی افزایش پیدا کند، شاهد رشد استفاده از این ماده حیات بخش در مرغداری ها و مزارع نگهداری حیوانات دیگری مثل بلدرچین، کبک و... خواهیم بود. این مطلب شاید مقدمه ای برای فرهنگ سازی مصرف گرده گل برای پرندگان در ایران باشد.

کوتاه در مورد گرده گل و خواص آن

گل ها و سایر گیاهان ماده ای پودری به نام گرده درست می کنند که ساخته شده از ذرات میکروسکوپی بوده و یک دانه نر برای لقاح گیاهان است. زنبورها از گلی به گل دیگر پرواز می کنند و ذرات گرده ها را جمع می کنند و به کندو می برند. یک قاشق چای خوری گرده زنبور عسل منعکس کننده تلاش های یک ماه کار تمام وقت توسط یک زنبور عسل است. زنبورها عاشق گرده گل هستند و دیگر پرنده ها نیز بدشان نمی آید به منبعی از گرده گل دسترسی داشته باشند.

انسان ها به روش های مختلفی گرده گل را استخراج و برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می دهند. در سال های اخیر با افزایش اطلاعات در مورد خواص گرده گل و مواد معدنی و ویتامین های موجود در گرده گل، شرکت های معتبری در دنیا شروع به فعالیت برای فروش گرده گل در قالب مکمل های حیوانات از سگ و گربه گرفته تا پرندگان کرده اند. متاسفانه عدم دسترسی مردم ایران به این محصولات باعث شده که استقبال چندانی از خرید گرده گل برای سلامت حیوانات خانگی و حتی مزارع نگهداری پرندگان نشود. با این حال چند سالی است که برخی مرغداری ها و برخی علاقه مندان به پرنده های خانگی از گرده گل برای سلامت پرندگان خود استفاده می کنند.

بیشتر با گرده گل و خواص آن آشنا شوید:

چرا گرده گل برای پرندگان خوب است؟

گرده گل تولید شده توسط زنبور عسل یک مکمل غذایی کامل است که حاوی حداقل 130 ماده غذایی است. کیفیت بالای پروتئین موجود در گرده بسیار زیاد گزارش می شود. گرده زنبور عسل از تقریباً 50٪ کربوهیدرات تشکیل شده و سرشار از اسیدهای چرب است. تقریباً همه مواد معدنی شناخته شده، اسیدهای آمینه، آنزیم ها، برخی عناصر کمیاب، ویتامین هایی مانندB Complex،A ،C ،D  وE  در گرده گل یافت می شود. گرده گل یک نوع مولتی ویتامین طبیعی است که می تواند خواص فوق العاده ای را به بدن موجودات زنده از انسان گرفته تا انواع پرنده ها برساند.

تغذیه گرده زنبور عسل از عدم تعادل غذایی، کمبود مواد طبیعی مورد نیاز بدن و تجمع سموم جلوگیری می کند و به تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری کمک می کند. برخی از محققان معتقدند که گرده گل یکی از غنی ترین مواد طبیعی موجود در زمین است که با خوردن آن می توانیم به حجم بالایی از مواد غذایی مورد نیاز بدن دسترسی داشته باشیم.

همه این موارد نشان می دهد که تا چه اندازه مصرف گرده گل می تواند برای پرندگان مفید باشد. حداقل فایده گرده گل برای پرندگان این است که مواد مورد نیاز بدن آن ها را تامین کرده و از بروز انواع بیماری ها پیش گیری می کند. علاوه بر این برخی محققان بر این باورند که برای کمک به پرورش پرندگان، تولید جوجه های قوی و پشتیبانی سلامت انواع پرندگان، بهتر است گرده گل به رژیم غذایی آن ها اضافه شود.

گرده گل برای چه پرنده هایی مفید است؟

به جرئت می توان گفت که گرده گل برای تمامی پرنده ها خوب و پرفایده است. از مرغ و خروس گرفته تا مرغ مینا می توانند از خواص گرده گل استفاده کنند. خواصی که به راحتی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آن ها شده، کیفیت تخم گذاری را افزایش می دهد و سلامتی آن ها را تضمین می نماید.

با تمام این تفاسیر بهتر است برای اضافه کردن گرده گل به رژیم غذایی پرندگان خود، حتما با دامپزشک یا متخصص امور حیوانات که شناخت خوبی از گرده گل داشته باشد، مشورت کنید. گرده گل ممکن است با برخی داروهای شیمیایی که ضررهای زیادی برای پرندگان دارد، تداخلاتی داشته باشد. در نتیجه بهتر است این موضوع را با دامپزشک در میان بگذارید.

سخن آخر

گرده گل یک ماده فوق العاده عالی برای انواع پرنده های خانگی است که متاسفانه در ایران آنقدرها شناخته شده نیست. با افزایش اطلاعات در مورد گرده گل می توانید از این ماده فوق العاده ارزشمند برای سلامت پرنده های خود و حتی افزایش بازدهی تخم گذاری و تولید مثل آن ها استفاده کنید.

اگر تاکنون تجربه ای در زمینه مصرف گرده گل برای پرندگان داشته اید، حتما از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

۲
۰
منبع https://birdtricksstore.com/blogs/birdtricks-blog/bee-pollen-in-the-parrot-diet
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید