۶۷۷
۶
۰

زهر زنبور عسل چطور به درمان سرطان کمک می کند؟

زهر زنبور عسل چطور به درمان سرطان کمک می کند؟
نشانه های بالینی فراوانی برای درمان سرطان با زهر زنبور عسل وجود دارد. با این حال به این علت که هنوز علم نوین نتوانسته این روش درمانی را به اثبات قطعی برساند، نمی توان از این روش به صورت کلی صحبت کرد.

شاید یکی از مهمترین و خاص ترین خواص زهر زنبور عسل، درمان سرطان باشد. سرطان به عنوان یکی از ناشناخته ترین بیماری های عصر حاضر شناخته می شود که هنوز هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد. اگرچه برخی امیدها برای درمان سرطان وجود دارد و برخی مواد طبیعی و برخی روش ها در طب سنتی ایرانی، طب چینی و طب اسلامی برای درمان سرطان به خوبی جواب داده اند، با این حال هنوز هم نمی توان در مورد درمان قطعی سرطان سخن گفت.

نکته مهم در مورد سرطان، تنوع این بیماری است. بیماری سرطان انواع مختلفی دارد و نمی توان به سادگی در مورد درمان سرطان به صورت کلی سخن گفت. برخی از داروها و روش های درمانی در طب سنتی برای درمان برخی سرطان ها معجزه می کنند. این در حالی است که همین داروها برای درمان سرطان های دیگر تاثیر چندانی ندارند. در نتیجه اکثر تحقیقات علمی در انستیتوهای بین المللی و ایرانی به صورت جزء بر روی نوع خاصی از سرطان انجام می شود.

زهر زنبور عسل از جمله مواد طبیعی است که تحقیقات گسترده ای در مورد آن برای درمان سرطان شده است. جالب است بدانید که ایران از جمله کشورهای پیشرو در زمینه تحقیق بر روی اثرات زهر زنبور بر روی درمان سرطان بوده است. مقالات و پژوهش های زیادی در انستیتوهای ایران و دانشگاه های ایرانی برای درمان سرطان با زهر انجام شده است. البته کشورهای آسیای شرقی و کشورهای اروپایی و آمریکا نیز در این زمینه فعال بوده و تحقیقات گسترده ای انجام داده اند.

بیشتر در مورد برخی از خواص درمانی زهر زنبور بخوانید:

با زهر زنبور عسل، این 7 بیماری را درمان کنید + چرا ادعای درمان کرونا با زهر زنبور می تواند صحیح باشد؟

درمان ام اس با زهر زنبور عسل

درمان فشار خون با زهر زنبور عسل

زهر زنبور عسل می تواند ویروس HIV را نابود کند

اثرات زهردرمانی بر روی درمان بیماری پارکینسون

درمان آرتروز با زهر زنبور عسل

 

در این مطلب قصد نداریم به نتایج این تحقیقات به صورت علمی بپردازیم. هدف این است که به صورت ساده بیان کنیم که چرا احتمالا زهر زنبور عسل می تواند برای درمان سرطان مفید باشد. این اطلاعات می تواند برای شما قبل از زهردرمانی سرطان مفید باشد تا با دید بازتری برای استفاده از این روش که هم توسط طب سنتی و هم توسط طب چینی مورد استفاده قرار می گیرد، اقدام کنید.

زهر زنبور چطور به درمان سرطان کمک می کند؟

اگر بخواهیم به صورت ساده به روش اثرگذاری زهر زنبور بر روی سلول های سرطانی بپردازیم، باید از مکانیسم اثر سلول های سرطانی صحبت کنیم. سلول های سرطانی به صورت کاملا غیر عادی رشد و تکثیر پیدا می کنند. در مقابل رشد سریع، به سختی از بین می روند. این در حالی است که سلول های طبیعی انسان به راحتی و پس از طب کردن دوره عمر خود، از بین می روند و سلول های جدید جای آن ها را پر می کنند.

ازدحام سلول های سرطانی در یک قسمت از بدن انسان، غده ای ایجاد می کند که به آن غده سرطانی هم گفته می شود. مشکل این غده ها یا بهتر است بگوییم سلول های سرطانی این است که خیلی سریع رشد پیدا کرده و تمایل زیادی دارند که به دیگر قسمت ها نیز سرایت کنند. همین ویژگی این سلول ها است که باعث خطرناک شدن سرطان می شود.

زهر زنبور دقیقا بر خلاف مکانیسم سرطان عمل می کند. تقریبا وجه مشترک تمامی تحقیقات انجام شده در هر کجای دنیا، از ایران گرفته تا چین و آمریکا نشان می دهد که زهر زنبور عسل می تواند جلوی پیشرفت سلول های سرطانی را بگیرد. زهر زنبور به دلیل وجود ماده ای به نام ملیتین در درون خود، ماده ای فوق العاده عالی برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی است. در یکی از مقالات آمده است که زهر زنبور سلول های بنیادی سرطانی را متوقف می کند. با این حال نیاز به تحقیقات جامع تری برای اثبات این خاصیت وجود دارد.

مشکلی که برای زهردرمانی سرطان وجود دارد این است که زهر حاوی مواد مختلفی است. برخی مواد درون زهر زنبور ممکن است اثرات مخربی برای بدن داشته باشند. به هر حال ما با ماده ای سمی مواجه هستیم. در این زمینه نیز مقالات علمی فراوانی منتشر شده است. هرچند در برخی مطالعات تاکید بر تزریق کل زهر زنبور به بدن از طریق روش های مختلف مثل نیش مستقیم زنبور عسل شده است؛ اما بسیاری از مطالعات نیز بر جداسازی ملیتین از زهر و استفاده از آن به عنوان یک ماده ضد سرطانی دارند.

به نظر می رسد روش درمان سرطان با زهر که در بسیاری از پژوهش های منتشر شده مورد تاکید است، مولکول ملیتین موجود در زهر است، نه کل زهر زنبور! در مقاله ای که در سال 1386 در دانشگاه آزاد واحد فلاورجان به چاپ رسیده است، تحقیقات نشان داده که مولکول ملیتین با اتصال آنتی بادی ها و شناساگرهای سلول های سرطانی به این ماده، باعث کنترل برخی از انواع سرطان ها و حتی درمان می شود. با این حال این تحقیق نیز نیاز به تحقیقات تکمیلی داشته که هنوز در نمونه های بزرگتر اجرایی نشده است.

زهردرمانی سرطان در چه مرحله ای است؟

در حال حاضر زهردرمانی با زهر زنبور عسل برای درمان سرطان هنوز در مرحله آزمایشگاهی است. هنوز هیچ انستیتو معتبری این روش درمانی را به اثبات نرسانده است. همچنین روش درمان سرطان با زهر زنبور بر روی برخی سرطان ها مثل سرطان روده بزرگ و سرطان معده اثرات خوبی نشان داده اما برای درمان دیگر سرطان ها هنوز تحقیقی انجام نشده است. این یعنی نمی توانیم به صورت قطعی در مورد این روش درمانی نظر بدهیم.

با تمام این اوصاف برخی از اساتید طب سنتی ایرانی از روش زهردرمانی با زهر زنبور عسل برای کنترل سرطان استفاده می کنند. در اکثر این موارد نیز از نیش زنبور عسل استفاده می شود و در برخی موارد محدود نیز ممکن است تزریق زهر استحصال شده به بدن فرد سرطانی تجویز شود. با این حال مبنای علمی دقیقی برای زهردرمانی برای درمان سرطان وجود ندارد.

سخن آخر

نشانه های بالینی فراوانی برای درمان سرطان با زهر زنبور عسل وجود دارد. با این حال به این علت که هنوز علم نوین نتوانسته این روش درمانی را به اثبات قطعی برساند، نمی توان از این روش به صورت کلی صحبت کرد. با این حال اگر به سراغ اطبا طب سنتی بروید، ممکن است یکی از روش های پیشنهادی شان برای درمان سرطان استفاده از زهر زنبور باشد. با اینکه استفاده از زهر برای درمان سرطان ریسک های خاص خود را دارد؛ اما این امکان نیز وجود دارد که بر اساس برخی مطالعات محدود انجام شده، زهر زنبور بتواند به درمان سرطان کمک کند. پس شاید بد نباشد این روش درمانی را نیز به لیست گزینه های خود برای شکست دادن سرطان اضافه کنید.

اگر تجربه ای از درمان سرطان یا کنترل آن با زهر زنبور عسل دارید، حتما از طریق نظرات همین پست با ما در میان بگذارید.

۶
۰
دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی
کد جدید